REKLAMA

Ast: W styczniu wnioski co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej

2021-12-03 08:26
publikacja
2021-12-03 08:26
Ast: W styczniu wnioski co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej
Ast: W styczniu wnioski co do strat, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

W styczniu będziemy mieli końcowe wnioski co do strat, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji i zbrodni, które zostały dokonane w czasie II wojny światowej - poinformował w piątek poseł PiS Marek Ast.

"Z tego co wiem w styczniu będziemy mieli końcowe wnioski oszacowania polskich strat, które ponieśliśmy w wyniku niemieckiej agresji i zbrodni, które zostały dokonane w czasie II wojny światowej" - poinformował Ast na antenie Polskiego Radia 24.

Podkreślił, że "o tym należy mówić, przedstawić ten rachunek krzywd, które spowodowały, że Polska w stosunku do innych państw europejskich była tak dalece zapóźniona". Dodał, że "nawet obecnie, pomimo dobrych wskaźników ekonomicznych w Polsce, ten dystans między np. Polską a Niemcami jest duży. "Wobec powyższego ta kwestia musi być w agendzie rozmów polsko-niemieckich" - przekonywał.

Na uwagę redaktora, że Niemcy uważają temat reparacji za zamknięty, odparł, że "nie mają racji". "Eksperci wyraźnie podkreślają, że Polska odzyskała suwerenność po 1989 r. i ja nie przypominam sobie, żebyśmy po 1989 r., w jakiekolwiek sposób, jakąkolwiek umową międzynarodową, dwustronną z Niemcami, zrezygnowali z roszczeń wobec Niemiec z tytułu poniesionych strat" - powiedział Ast.

Pytany o reparacje wojenne od Rosji powiedział, że rozmawiał z posłem Arkadiuszem Mularczykiem, przewodniczącym sejmowego zespołu ds. reparacji i - jak podał Ast - "kwestie strat poniesionych w wyniku agresji sowieckiej na Polskę również zostaną oszacowane".

26 listopada Premier Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji dpa, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych. Instytut ma zinstytucjonalizować wysiłki na rzecz badania wszystkich szkód wojennych, a także zająć się dalszym postępowaniem w sprawie roszczeń odszkodowawczych. (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jpelerj
A którego roku? Bo kasę za przygotowanie wniosków to już któryś rok z rzędu komisja Mularczyka bierze?
karbinadel
Niemcy oczywiście nie zapłacą, więc będzie na kogo zwalić swoje nieudacznictwo. A potem wystawi się rachunek Szwecji za potop z XVII wieku
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marxs
"26 listopada Premier Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji dpa, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych."-będzie zatrudnienie z milionowymi pensjami dla kolejnych Totalnych Klap i nałożnic typu Pixi i Dixi
marxs
najpierw niech katolickie wolactwo wypłaci reparacje Czechom i Słowakom za agresję w 1938r. i reparacje dla Afganistanu i Iraku za mordowanie cywilów,dzieci i kobiet w tych krajach(nangar khel)
ajwaj_
Najszybciej odszkodowania da Ukraina,
za SS Galizien, UPA, Wolyn 43, za polskie ziemie
antonee
To wspaniale. Niemcy powinni oczywiście zapłacić. Dobrze, żebyśmy zdążyli z naszym raportem przed Rzymianami, bo słyszałem że też szykują coś podobnego.
langdon25
W styczniu którego roku panie Ast ?

Prawdę o brzozach smoleńskich też mieliśmy poznać już „wkrótce” i od 2015 jakoś nie poznaliśmy

Pisowskie oszusty i kłamcy

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki