REKLAMA

Asad - rok na zniszczenie broni

2013-09-19 10:33
publikacja
2013-09-19 10:33

Potrzeba co najmniej roku - tak mówi prezydent Syrii o planowanym przekazaniu i zniszczeniu całego arsenału syryjskieh broni chemicznej. Baszar al-Asad udzielił wywiadu amerykańskiej stacji Fox News. Eksperci podkreślają, że słowa Asada były skierowane bezpośrednio do amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy, choćby dlatego, że telewizja Fox od pięciu lat otwarcie krytykuje Biały Dom.

Baszar al-Asad powtórzył, że jest gotów oddać całą broń chemiczną w ręce społeczności międzynarodowej. Podkreślił jednak, że cały ten proces może potrwać nawet rok i być bardzo kosztowny. Potrzeba na to dużo pieniędzy, około miliarda dolarów. To jest bardzo ryzykowne z punktu widzenia środowiska. Jeśli Amerykanie są gotowi zapłacić pieniądze i zaryzykować transport tych materiałów do siebie, to dlaczego tego nie robią? - pytał Asad.

Syryjski prezydent ponownie zaprzeczył, by jego siły użyły wobec cywilów gazu sarin 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku. Zarówno władze Syrii, jak i Rosji od wielu tygodni powtarzają, że to rebelianci dopuścili się zbrodni. W wywiadzie dla telewizji Fox Asad powiedział też, że to, co dzieje się w jego kraju, to nie wojna domowa, ale ataki rebeliantów związanych z Al-Kaidą.

Tymczasem według Lokalnych Komitetów Koordynacyjnych, wczoraj w Syrii zginęło co najmniej 107 osób, a dzisiaj od rana co najmniej 6. Na północy kraju wybuchły ciężkie walki pomiędzy dwiema najbardziej wpływowymi grupami zbrojnej opozycji - Wolną Armią Syrii i oddziałami związanymi z Al-Kaidą.

Trwająca od ponad 2,5 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie co najmniej 110 tysięcy osób i wygnała z kraju ponad 2 miliony osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Fox/LCC/RTR/em/
Źródło:IAR
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki