WAŻNE

Artur W. odwołany z funkcji burmistrza dzielnicy Włochy

2019-11-05 18:31
publikacja
2019-11-05 18:31

Rada dzielnicy Włochy m. st. Warszawy jednogłośnie zadecydowała we wtorek o odwołaniu Artura W. z funkcji burmistrza tej dzielnicy. Samorządowiec jest podejrzany o przyjęcie 200 tys. zł łapówki.

/ CBA

Za odwołaniem głosowali wszyscy dzielnicowi radni - jest ich 21. Głosowanie było tajne.

Sesja rady stołecznej dzielnicy Włochy w sprawie odwołania Artura W. z funkcji burmistrza rozpoczęła się we wtorek o godz. 16.30. Wniosek o odwołanie Artura W. złożył w ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tym, jak CBA zatrzymało burmistrza dzielnicy, zarzucając mu korupcję. Podobny wniosek złożyła też grupa dzielnicowych radnych. Wcześniej Trzaskowski odwołał wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia udzielone samorządowcowi.

W ubiegłym tygodniu CBA zatrzymało w Warszawie dwie osoby podejrzane o korupcję. Jedną z nich był burmistrz Włochy Artur W. Samorządowiec został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tys. zł. Według CBA Artur W. wziął pieniądze od "znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego" (media informowały, że chodzi o Sabriego B., b. właściciela klubu Pogoń Szczecin), a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny.

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej zdecydował o wykluczeniu burmistrza dzielnicy Włochy z partii. Jak przekazał rzecznik PO Jan Grabiec, decyzja władz partii była w tej sprawie jednomyślna.

CBA informowało, że w zamian za łapówki burmistrz Włoch wydawał korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne. W ubiegłą środę prokurator przedstawił mu zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 200 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Warszawska prokuratura okręgowa skierowała też wniosek o trzymiesięczny areszt dla Artura W. Sąd w czwartek uwzględnił ten wniosek.

Obrońca podejrzanego, mec. Jacek Dubois w rozmowie z PAP zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję sądu. "To postanowienie w żaden sposób nie rozstrzyga o winie czy niewinności. To będzie przedmiotem późniejszego orzeczenia. Jest to tylko środek tymczasowy mający zapewnić prokuraturze możliwość zbierania materiałów w dowodowych bez ingerencji osób trzecich" - zaznaczył mec. Dubois.

Zarzut udzielenia korzyści majątkowej "w postaci pieniędzy w kwocie 200 tys. zł" burmistrzowi dzielnicy Włochy usłyszał też biznesmen Sabri B. On również nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Także wobec niego zastosowano areszt.

Jak wyjaśniał rzecznik warszawskiej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński, przesłankami wniosków o areszt była obawa matactwa procesowego i grożąca podejrzanym surowa kara.(PAP)

Autor: Daria Kania

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (1)

dodaj komentarz
spaceavenger
Co stanie się z Lamborghini??? Dla Owsiaka!!!!

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki