REKLAMA

Armia USA rozciągnie tarczę nad Polską

2020-09-15 06:56
publikacja
2020-09-15 06:56
fot. Erin Trower / ZUMA Wire

W najbliższych dniach zwiększy się aktywność sił powietrznych USA nad Polską - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

"W ramach ćwiczenia Astral Knight 20 rozłożony zostanie swoisty parasol obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nad kluczowymi obiektami strategicznymi Polski, np. stacjonującymi na wschodniej flance wojskami sojuszniczymi. Ćwiczenie zostanie przeprowadzone od 17 do 25 września na wszystkich lotniskach wojskowych w Polsce. Manewry te porównywane są przez wojskowych do ćwiczeń sił lądowych USA, które odbyły się latem pod kryptonimem Defender-Europe 20" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak podaje "Rz", można się spodziewać na polskich lotniskach i w przestrzeni powietrznej kilkudziesięciu samolotów sojuszniczych, m.in. F-16, czy tankowców, być może też maszyn piątej generacji F-35 A (uczestniczyły one w podobnych manewrach rok temu nad Adriatykiem).

"Strona amerykańska, bez udzielenia wyjaśnień, nie odpowiedziała na pytania „Rzeczpospolitej” o to, jakie maszyny pojawią się w Polsce i ile ich będzie, a także czy zostaną przemieszczone do Polski zestawy Patriot" - czytamy.

Według "Rz", wiadomo jednak, że w manewrach wspomaganych komputerowo weźmie udział kilkanaście samolotów USAF, które już w sierpniu przyleciały do Polski w ramach ćwiczenia Aviation Detachment. Będą w nich też uczestniczyły polskie maszyny, m.in. F-16. (PAP)

aop/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
talmud
po "defender libya" "defender irak".....czas na "defender polin".........
ajwaj
Militarnie nie ma i nie bedzie ugrupowan "sojusznikow" PISy, mogacych realnie byc zagrozeniem dla "wroga" np. Rosji i kumpli.
Jankeskie np. brygada pancerna w PL i w mocarstwie Litwa, uzywaja tu jedynie poligon, placony przez interygentnych-inaczej PISy

Niech se PISa Boyz bawi w harecerzyków za swoja kase
ajwaj
A ile mln $ dodatkowo
PISa za to zaplaci?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki