Armia USA ma być gotowa do prowadzenia działań wojennych

Amerykański minister obrony James Mattis zalecił, by armia USA była w gotowości do prowadzenia działań wojennych. "Najlepszym sposobem uniknięcia wojny jest przygotowanie się do niej" - powiedział w poniedziałek jego zastępca Elbridge Colby.

(fot. Ralf Hirschberger / dpa)

Colby omawiał założenia przedstawionej w grudniu nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego (National Defence Strategy - NDS) na 2018 rok. Kładzie ona nacisk na militarną rywalizację USA z Chinami, Rosją, Iranem i Koreą Północną oraz kontynuowanie walki z terroryzmem. Zastępca ministra obrony ds. strategii i rozwoju dodał, że państwa muszą być świadome, że armia USA jest gotowa i przygotowana do konfrontacji.

W NDS podkreślono, że w ciągu ostatnich lat Chiny i Rosja aktywnie pracowały nad rozwojem swoich sił, systemów i doktryn militarnych, by osłabić amerykańską dominację militarną na świecie. Jako przykład podano działalność tych krajów w tzw. szarych strefach, militaryzację przez Chiny Morza Południowochińskiego, użycie przez Rosję swojego wojska, by zmienić istniejące granice pomiędzy państwami oraz mieszanie się przez nią w wewnętrzne sprawy sąsiadów.

Zastępca Mattisa przyznał, że Stany Zjednoczone niezmiennie dysponują najsilniejszym wojskiem na świecie, ale jednocześnie są świadome erozji swojej przewagi militarnej nad innymi państwami. USA zdają sobie także sprawę, jak ważne jest dopilnowanie, aby nikt nie miał wątpliwości, że w razie zagrożenia Stany Zjednoczone są w stanie obronić swoich sojuszników. By ten cel osiągnąć, ministerstwo obrony skupiło się na trzech aspektach działań.

Pierwszym jest rozwój odporniejszych, bardziej śmiercionośnych i mobilnych sił zawsze gotowych do działania, tak by armia mogła sobie poradzić z potencjalnymi wrogami i realiami pola walki.

Po drugie - USA będzie dążyć do wzmocnienia istniejących więzi z partnerami oraz szukać nowych potencjalnych sojuszników wśród krajów, z którymi nie było do tej pory zawiązanej głębokiej współpracy. Colby poinformował, że każde państwo, które tak jak USA ma wizję wolnego i otwartego porządku świata, zostanie zaproszone do współpracy.

Trzecim aspektem wdrażania nowej strategii ma być reforma struktur resortu obrony.

Colby podkreślił, że strategia na 2018 rok zwiększa asertywność USA i zakłada utrzymanie pokoju poprzez demonstrację siły. "Rzeczywistość jest taka, że wojska Chin, Rosji, Iranu i Korei Północnej konkurują z armią USA. NDS zakłada, że współzawodnictwo pozwoli uniknąć konfrontacji" - zaznaczył.

Zastępca Mattisa dodał, że nowa strategia ma za zadanie dbałość o interesy USA i utrzymanie pokoju na świecie. Przypomniał także, jak ważna jest bliska współpraca z sojusznikami oraz wspólne ponoszenie kosztów obrony.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska

jek/ klm/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 ajwaj

Chociaz to moze chodzi wojne w Ukrainie.
Portal UKRAINSKI: ""Narodowe Druzyny Azowa (jednej z prywatnych armii oligarchów), gotowe do szturmu na wladze Poroszenko"" (wiernych przyjacieli PISy z kijowskich "good fellas") z fotkami druzyn

https://ua.korrespondent.net/ukraine/3934615-hotovi- zastosuvaty-sylu-druzhyny-azova-na-vulytsiakh

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 niepelnosprawny_org

brzmi jak wojna lub przygotowania do wojny, zapowiedzi nawet większe niz zimnej wojny i jakby pomijajace wiele aspektów, więzów, bez ogródek, nawet w zimnej wojnie mówili do rosjan jak do ludzi...

! Odpowiedz
8 7 plutarch

Nie siejmy lęków, Rosja nie zaatakuje NATO. Kraj o budżecie Włoch :-)

! Odpowiedz
4 12 kolumb1234

-ZALECIŁ co to zalecic to moze jarek kotu mleka nie pic

! Odpowiedz
14 31 ajwaj

""James Mattis zalecił"" - jak milo :)
Generalicja MON nie-wolnych panstw wydaje ROZKAZY, a w teczowej USA Biggest General ZALÈCA swoim wojskom...

Logika - do tej pory "zalecenia" armia nie byla gotowa. I po zalecaniach nie bedzie :)

! Odpowiedz
21 11 jkendy

Co to za bełkot?

! Odpowiedz
6 25 ajwaj odpowiada jkendy

To gryps, zeby agenci Putina nie skumali :):):)

! Odpowiedz
10 1 plutarch odpowiada jkendy

prawdopodobnie to zautomatyzowane konto

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,0% VII 2018
PKB rdr 5,2% I kw. 2018
Stopa bezrobocia 5,9% VI 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 848,16 zł VI 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,8% VI 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl