REKLAMA
WEBINAR

Armenia jest gotowa do uznania Górskiego Karabachu za część Azerbejdżanu

2023-05-22 15:06
publikacja
2023-05-22 15:06

Armenia jest gotowa uznać Górski Karabach za część Azerbejdżanu, jeśli władze w Baku zagwarantują bezpieczeństwo etnicznej ludności ormiańskiej - powiedział w poniedziałek premier Armenii Nikol Paszynian na konferencji prasowej. "Armenia jest gotowa uznać 86 tys. km kwadratowych Azerbejdżanu", a Górski Karabach należy do tego obszaru - powiedział premier, cytowany przez armeński portal News Am.

Armenia jest gotowa do uznania Górskiego Karabachu za część Azerbejdżanu
Armenia jest gotowa do uznania Górskiego Karabachu za część Azerbejdżanu
fot. Staff / / FORUM

"Armenia jest gotowa uznać 86 tys. kilometrów kwadratowych Azerbejdżanu i rozumiemy, że Azerbejdżan uznaje 29,800 kilometrów kwadratowych Armenii" - powiedział premier.

Armenia i Azerbejdżan od dziesięcioleci toczą spór o Górski Karabach, zamieszkany przez Ormian separatystyczny region będący de iure częścią Azerbejdżanu. Najkrwawsze starcia pomiędzy Ormianami i Azerami o Górski Karabach toczyły się w latach 1988-1994. Obszar ten stał się w efekcie rządzonym przez Ormian i wspieranym przez Armenię quasi-państwem. Do ostatniej odsłony tego konfliktu doszło w 2020 roku, gdy Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią tego terytorium.

Premier stwierdził również, że kwestia bezpieczeństwa i praw mieszkańców enklawy powinna być dyskutowana w formacie Baku-Stepanakert, a międzynarodowe gwarancje byłyby pożądanym elementem rozwiązania sporu. (PAP)

os/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt Armenia-Azerbejdżan

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki