Argentyna - prezydent w drugiej turze

Nowy prezydent Argentyny zostanie wyłoniony w drugiej turze głosowania, 18-go maja. Wczorajsza pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia.

W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Carlos Menem i Nestor Kirchner /czyt: Kirczner/. Najwięcej głosów uzyskał Menem, jednak jego przewaga nad Kirchnerem była nieduża, obaj zdobyli po niewiele ponad 20 procent głosów.

Carlos Menem był już prezydentem, rządził Argentyną przez całe lata 90-te i to jemu udało się zahamować hiperinflację, sięgającą kilkuset procent rocznie. On też był autorem tak krytykowanego i ostatecznie zniesionego sztywnego powiązania kursu peso z dolarem. Okres jego prezydentury kojarzony jest przez Argentyńczyków z rozkwitem ekonomicznym kraju, co - według komentatorów - jest przyczyną jego ponownego sukcesu wyborczego.Jednak mało kto pamięta, że u schyłku jego prezydentura pojawiały się już pierwsze symptomy kryzysu. Menem był też uwikłany w skandale korupcyjne i nielegalny handel bronią.

Wywodzący się z tej samej partii Peronistów Nestor Kirchner jest gubernatorem prowincji Santa Cruz. Który z nich zostanie prezydentem Argentyny okaże się za trzy tygodnie.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil