Argentyna: była prezydent Kirchner oskarżona o pranie pieniędzy

Była prezydent Argentyny Cristina Kirchner (2007-15) została we wtorek oskarżona o pranie pieniędzy. Była szefowa państwa ma zakaz opuszczania kraju - poinformowano w oświadczeniu.

Argentyna: była prezydent Kirchner oskarżona o pranie pieniędzy
Argentyna: była prezydent Kirchner oskarżona o pranie pieniędzy (fot. REUTERS/Marcos Brindicci / FORUM)

Wśród oskarżonych w sprawie dotyczącej rodzinnej firmy z branży nieruchomości o nazwie Los Sauces są także dzieci byłej prezydent Maximo i Florencia oraz biznesmeni Cristobal Lopez i Lazaro Baez. Według sędziego Claudio Bonadio była prezydent spiskowała wraz z dziećmi, by ukrywać źródło nielegalnych pieniędzy.

Sędzia zablokował aktywa pani Kirchner w wysokości 8 mln dolarów.

W kwietniu 2016 roku deputowana Margarita Stolbizer złożyła skargę na Kircher oraz jej dzieci, twierdząc, że Los Sauces było wykorzystywane do prania pieniędzy - łapówek pochodzących od firm budowlanych, które wygrywały lukratywne przetargi na zamówienia publiczne za prezydentury pani Kirchner oraz za wcześniejszych rządów jej męża, Nestora.

Cristobal Lopez to zamożny biznesmen, właściciel kasyn i grupy medialnej Indalo, który jest blisko związany z byłą prezydent i jej zmarłym w 2010 roku mężem.

Lazaro Baez to przedsiębiorca z firmy BTP, który znacznie się wzbogacił za rządów Kirchnerów, wykorzystując zamówienia publiczne w prowincji Santa Cruz w Patagonii na południu Argentyny, która była bastionem Kirchnerów. Od roku przebywa on w więzieniu.

Gdy Kirchner w ub. miesiącu stawiła się w sądzie, podkreślała, że jest niewinna i utrzymywała, że jest ofiarą bezprecedensowego "prześladowania ze strony mediów i sądownictwa".

Była prezydent już jest oskarżona w dwóch innych aferach korupcyjnych i jest objęta śledztwem w związku z operacjami walutowymi banku centralnego z 2015 roku. (PAP)

jhp/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil