Aresztowano podejrzanego o wielomilionowe oszustwa podatkowe

Na trzy miesiące trafił do aresztu mężczyzna podejrzany m.in. o wielomilionowe oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Sprawa dotyczy fikcyjnego obrotu oprogramowaniem komputerowym oraz materiałami i usługami budowlanymi.

(YAY Foto)

Śledztwo prowadzi poznańska prokuratura regionalna. W ub. tygodniu funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na jej polecenie dwie osoby.

"Głównemu organizatorowi przestępczego procederu zarzuca się wyłudzenie w latach 2015-2016 nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług w kwocie ponad 8,8 mln zł, narażenie na uszczuplenie podatku od towarów i usług w kwocie ponad 24 mln zł i poświadczanie nieprawdy w fakturach VAT" - podała prokuratura.

Mężczyzna usłyszał też zarzut prania brudnych pieniędzy.

Z ustaleń śledczych wynika, że 44-letni mieszkaniec Poznania dokonywał fikcyjnego obrotu oprogramowaniem komputerowym, a także materiałami i usługami budowlanymi. Operacje te przeprowadzał za pośrednictwem kierowanych przez siebie lub inne osoby spółek z siedzibami na Wyspach Marshalla, Cyprze, w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, USA, Włoszech i Hongkongu.

"Z uwagi na bardzo wysoką wartość towarów podlegających obrotowi, oraz deklarowaną następnie ich wewnątrzwspólnotową dostawę lub eksport, kierowana przez sprawcę spółka wystąpiła o zwrot podatku VAT w łącznej kwocie ponad 11,4 mln zł, przy czym środki w kwocie 8,86 mln zł zostały temu podmiotowi przekazane przez właściwy urząd skarbowy" - podała prokuratura.

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu 44-latka. Wobec drugiej z zatrzymanych osób prokurator zastosował środki wolnościowe. Usłyszała ona zarzuty oszustw podatkowych i poświadczania nieprawdy w fakturach VAT.

Prokuratura podała, że w tej sprawie zastosowano nowe, obowiązujące od kwietnia uregulowania prawne, pozwalające na zastosowanie przez prokuratora blokady rachunków bankowych w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy, także bez uprzedniego zawiadomienia ze strony Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.  

Śledztwo ma charakter rozwojowy, niewykluczone są dalsze zatrzymania i zarzuty. (PAP)

rpo/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.