REKLAMA
Tour de spółki

Areszt dla żony b. prezesa Amber Gold przedłużony do stycznia

2014-10-13 13:51
publikacja
2014-10-13 13:51

Do połowy stycznia 2015 roku łódzki sąd apelacyjny przedłużył areszt dla żony b. prezesa Amber Gold Katarzyny P., podejrzanej m.in. o oszustwa znacznej wartości. Śledztwo w tej sprawie - według zapowiedzi prokuratury - ma zostać zamknięte do końca tego roku.

Sąd apelacyjny uwzględnił wniosek łódzkiej prokuratury okręgowej i przedłużył okres aresztowania dla Katarzyny P. o trzy miesiące - do 14 stycznia przyszłego roku - poinformowała w poniedziałek PAP Grażyna Jeżewska z biura prasowego łódzkiego sądu.

B. prezes Amber Gold Marcin P. ma pozostać w areszcie co najmniej do 28 listopada. Obojgu grozi kara do 15 lat więzienia.

Według śledczych Marcin i Katarzyna P. - działając wspólnie i w porozumieniu - w ramach tzw. piramidy finansowej doprowadzili w sumie ok. 18 tys. osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie prawie 851 mln zł. Przyjęto, że oboje działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili z tej działalności stałe źródło dochodu.

Marcin P. jest podejrzany w sumie o 25 przestępstw, jego żonie zarzucono 17. Obok oszustwa znacznej wartości zarzuca się im m.in. prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach o podwyższeniu kapitału zakładowego kilku spółek, naruszenie ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych. Podejrzani - według prokuratury - nie przyznają się do zarzutów i odmawiają składania wyjaśnień.

Zdaniem prokuratury, Amber Gold od początku była tzw. piramidą finansową i z takim zamiarem powstała. Z opinii finansowo-księgowej przygotowanej przez Ernst&Young Audyt Polska wynika, że nie było zewnętrznych źródeł finansowania spółki, która pozyskała z lokat 851 mln zł, z czego zaledwie ponad 10 mln zł zainwestowała w złoto, które miało być ich zabezpieczeniem.

Pieniądze z lokat były wydawane na różne cele. Na działalność lotniczą, w tym finansowanie linii OLT Express, przeznaczono prawie 300 mln zł, ponad 214 mln zł wydano na bieżącą działalność spółki, w tym m.in. na zakup nieruchomości czy reklamę. Ustalono, że prezes Amber Gold Marcin P. i jego żona wypłacili sobie w sumie 18,8 mln zł "pensji".

W śledztwie przesłuchano dotąd ok. 14 tys. świadków, a materiał dowodowy liczy ponad 15 tys. tomów akt.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. (PAP)

szu/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~tom
Nadejdzie taki czas, że będziemy tym ludziom za ten areszt płacić odszkodowanie :))), a wtedy przypomną się Wam moje słowa :))), no i cóż pan zrobisz.
~przestancie
przestańcie oczerniać michała tuska że znał szefa amber gold. sprawa została umorzona jak u Sawickiej.

Powiązane: Amber Gold

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki