REKLAMA

Brytyjski potentat na rynku odzieżowym zbankrutował wskutek epidemii

2020-11-30 23:22
publikacja
2020-11-30 23:22
fot. SIMON DAWSON / Reuters

Brytyjski potentat na rynku odzieżowym, Arcadia Group, złożył w poniedziałek wieczorem wniosek o ochronę przed wierzycielami. To największe bankructwo w Wielkiej Brytanii będące efektem epidemii koronawirusa. Zagrożonych utratą pracy jest 13 tys. osób.

Arcadia Group jest właścicielem marek Topshop, Topman, Dorothy Perkins, Wallis, Miss Selfridge, Evans, Burton i Outfit. Pod tymi markami funkcjonuje 444 sklepów na terenie Wielkiej Brytanii i 22 za granicą. Jednak z powodu epidemii koronawirusa, w szczególności tego, że w czasie dwóch lockodownów, wszystkie sklepy z artykułami innymi niż pierwszej potrzeby musiały zostać zamknięte, obroty grupy znacząco spadły. Jak poinformowano, obecnie 9294 spośród ok. 13 tys. pracowników przebywa na przymusowych urlopach.

"Skutki pandemii Covid-19, w tym przymusowe zamykanie naszych sklepów na dłuższy czas, poważnie wpłynęły na handel wszystkich naszych marek. Przez cały ten niezwykle trudny czas naszym priorytetem była ochrona miejsc pracy i zachowanie stabilności finansowej grupy, w nadziei, że uda nam się zażegnać pandemię i wyjść z niej zwycięsko. Ostatecznie jednak, wobec najtrudniejszych warunków handlowych, jakich kiedykolwiek doświadczyliśmy, przeszkody, które napotkaliśmy, okazały się zbyt poważne" - oświadczył prezes Arcadia Group Ian Grabiner.

Jak poinformowała firma Deloitte, która została zarządcą masy upadłościowej, na razie żadne zwolnienia nie zostaną ogłoszone, a wszystkie sklepy pozostaną otwarte lub zostaną ponownie otwarte, gdy skończą się restrykcje wprowadzone z powodu koronawirusa, gdyż na razie chce ona zbadać, jakie są możliwe opcje dla przyszłości grupy. Dodano, że wszystkie zamówienia złożone online, w tym podczas weekendu obejmującego Black Friday, będą honorowane.

W przeszłości marka Topshop była obecna także w Polsce, ale wycofała się z niej na początku 2017 r.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lorelie
Brytyjski potentat :) kraj który nawet samochodu nie produkuje... Wszystko przejęte przez obce firmy.
krzysiek-b
Cel finansjery osiągnięty. Doprowadzić do upadku, wykupić za bezcen i dodrukowaną walutą przywrócić do życia mając 100% udziałów. Trzymają już za jajca rządy i banki. Pora na prywatny kapitał.
marszalek2020
Piękny przykład do czego prowadzi nieodpowiedzialność kilku-kilkunastu procent społeczeństwa, która olewa noszenie maseczek.
jes
To ni efekt epidemii tylko sposobów walki z nią. Kretyńskie zakazy nie poparte żadnymi wynikami co do skuteczności. Tak jak było w Polsce - nakaz noszenia maseczki na zewnątrz, na świeżym powietrzu ale na sali weselnej do 100 osób brak zakazu.
mikroprzedsiebiorca
"To największe bankructwo w Wielkiej Brytanii będące efektem epidemii koronawirusa". Przepraszam bardzo, ale to nie wina samego wirusa, a lockdownów i obostrzeń jakie wprowadzają rządy. Nikt nie kazał tego robić przecież. Gdyby rządy, informowały, upominały i ludzie sami by nie chodzili do sklepów bo baliby "To największe bankructwo w Wielkiej Brytanii będące efektem epidemii koronawirusa". Przepraszam bardzo, ale to nie wina samego wirusa, a lockdownów i obostrzeń jakie wprowadzają rządy. Nikt nie kazał tego robić przecież. Gdyby rządy, informowały, upominały i ludzie sami by nie chodzili do sklepów bo baliby się wirusa to co innego, a tak to rządy powinny płacić odszkodowanie...
wonsz
https://skandynawiainfo.pl/kolejne-bankructwa-w-szwecji/

Jak widać,co rząd zarządzi, nie ma większego znaczenia. Ciekawe, czy w Szwecji mikroprzedsiębiorcy jęczą, że rząd mógł prasę ocenzurować,żeby ludzie nie bali się chodzić na zakupy?
dlaczego_nie
Domino ruszyło... zobaczymy po 1.1.....

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki