REKLAMA

Arak: Najgorszy okres na rynku pracy mamy już za sobą

2021-03-26 21:23
publikacja
2021-03-26 21:23
fot. Piotr Guzik / Forum

Najgorszy okres na rynku pracy mamy już za sobą - powiedział w piątek dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Dodał, że tylko 10 proc. firm planuje redukcję, natomiast zatrudniać chce znacznie więcej.

Dyrektor PIE, w wywiadzie dla Polsat News, powołał się na wyniki prowadzonego przez Instytut monitoringu, z którego wynika, że redukcję zatrudnienia planuje tylko 10 proc. firm i jest ich znacznie mniej niż tych, co chcą zatrudniać. Wyjaśnił, że jest to efekt rosnącego popytu na polskie produkty m.in. na rynku niemieckim, a także w krajach, które wcześniej wprowadziły znaczące ograniczenia działalności gospodarczej, po to by zmniejszyć liczbę nowych zakażeń." W kolejnych miesiącach polski przemysł raczej będzie przyjmować więcej zamówień, a to będzie powodowało, że te miejsca pracy (...) będą chronione" - powiedział. Zaznaczył przy tym, że przemysł "determinuje również wiele innych sektorów".

Pytany o skutki wprowadzonych obecnie ograniczeń, powiedział, że nie grozi nam np. zerwanie łańcuchów dostaw jak rok temu (...) poza tym, mamy też instrumentarium (...), z którego państwo może skorzystać w przypadku tych sektorów, które będą cierpiały ze względu na pandemię" - wskazał.

Nie wykluczył, że "będą nas czekały decyzje o wprowadzaniu pewnych instrumentów pomocowych", które mogą skutkować pewnym wzrostem deficytu budżetowego, ale to wcale nie oznacza, że sytuacja fiskalna będzie zła". Szef PIE przyznał, że dane za II kwartał tego roku mogą okazać się gorsze niż pierwotnie zakładano. Zaznaczył jednak, że PIE nie koryguje jeszcze szacunków wzrostu PKB w tym roku. "Czekamy na to, co się wydarzy w ciągu najbliższych dwóch tygodni" - wskazał. Dodał też, że na PKB będzie miała duży wpływ akcja szczepień.

Pytany, czy można spłacać zadłużenie państwa bez podwyżki podatków, wskazał, że to w dużej mierze zależy od wzrostu gospodarczego w najbliższych latach. Zaznaczył, że przy wykorzystaniu środków z UE mamy szansę na szybki wzrost gospodarczy, "czasem nawet przekraczający 5 proc. kwartał do kwartału w porównaniu do poprzednich lat".

Zaznaczył, że w Polsce klin podatkowy (podatki i składki) dla osób z minimalnym wynagrodzeniem, jest mniej więcej na tym samym poziomie jak dla osób, które zarabiają 5-krotność średniej krajowej. Przyznał, że pewnym rozwiązaniem jest np. obniżenie kwoty wolnej od podatku czy wprowadzenie zmian w wysokości składki zdrowotnej, uzależniając ją od otrzymywanego wynagrodzenia. "Jest kilka przeróżnych alternatyw" - powiedział. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jpelerj
Cieszymy się, że rząd i jego nominaci mają najgorszy okres za sobą. Ale co z resztą?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Gość mi kogoś przypomina, tylko nie mogę sobie przypomnieć kogo :)
srandeq
Jonathan Frakes jako Commander Riker

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki