Arabia Saudyjska wyprzeda swoje aktywa w Ameryce?

Arabia Saudyjska grozi Stanom Zjednoczonym, że wyprzeda swoje aktywa w Ameryce, warte miliardy dolarów. Stanie się tak jeśli Kongres przyjmie ustawę umożliwiającą rozliczenie Królestwa z odpowiedzialności za współudział w zamachach z 11 września.

Arabia Saudyjska wyprzeda swoje aktywa w Ameryce?
Arabia Saudyjska wyprzeda swoje aktywa w Ameryce? (SXC)

Całość saudyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych osiągnęła prawie 750 miliardów dolarów. Saudyjczycy grożą, że będą musieli wyprzedać papiery wartościowe jeżeli pojawi się niebezpieczeństwo zamrożenia ich przez amerykańskie sądy.

Arabska prasa szeroko opisuje ten fakt i cytuje artykuł "New York Times", w którym poinformowano, że ostrzeżenia takie sformułował ostatnio saudyjski minister. Gazeta "Gulf News" podkreśla także, że prezydent Barack Obama w najbliższym tygodniu przyjeżdża do Arabii Saudyjskiej. Będzie uczestniczył w szczycie Rady Współpracy Krajów Zatoki Perskiej. Rozmowy mają dotyczyć miedzy innymi walki z terroryzmem.

Saudyjczycy od dawna zaprzeczają, że Królestwo odegrało jakąkolwiek rolę w zamachach z 11 września. Podkreślają, że saudyjski rząd ani wysocy rangą urzędnicy nie przekazywali żadnych pieniędzy organizacjom terrorystycznym. Krytycy uważają jednak, że ta deklaracja nie wyklucza iż za przekazywaniem pieniędzy mogli stać urzędnicy niższego szczebla. Informacje na ten temat mogą znajdować się na 28 stronach tajnych materiałów ze śledztwa, które nie zostały dotąd opublikowane.

W zamachach z września 2001 roku zginęły 2974 osoby, dwudziestu czterech nadal nie odnaleziono.

IAR/Dubaj/ A.Dudzińska/ zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~morski_WILK

dobrze bo oddadza to za bezcen jak szybko beda sie chcieli pozbyc ktos ladnie na tym zarobi miliardy

! Odpowiedz
0 3 ~Sensei

Sprzedadzą jak znajdą kupca.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil