Aptekarz nadal bez niezależności

Opieka farmaceutyczna nie będzie wymagać poszanowania godności i intymności pacjenta - donosi we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Jak dodaje dziennik, zmiany w ustawie o zawodzie farmaceuty krytykują aptekarze.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Z projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, który trafił ostatniego dnia starego roku do Komisji Prawniczej, wykreślono art. 34, zgodnie z którym +farmaceuta podczas świadczenia usług farmaceutycznych ma obowiązek poszanowania intymności i godności osobistej pacjenta+ oraz dbać, aby inne współpracujące z nim osoby, obcując z pacjentem, przestrzegały tego obowiązku" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jak wskazuje "Rz", zdaniem przewodniczącego Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) Marcina Wiśniewskiego, usunięcie zapisu jest błędem, "bo wprowadzana ustawą opieka farmaceutyczna zakłada, że pacjent będzie mógł uzyskać w aptece pomoc w rozwiązaniu problemów, które chciałby zachować dla siebie".

"Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek czuł się komfortowo opowiadając o problemach zdrowotnych przy całej kolejce osób. Po to konsultacja lekarska odbywa się w osobnym gabinecie lub choćby za parawanem, by zapewnić pacjentowi intymność i poszanowanie godności" - ocenia Wiśniewski.(PAP)

mchom/ dki/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 wonsz

"Opieka farmaceutyczna nie będzie wymagać poszanowania godności i intymności pacjenta - donosi we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolita"." Cała Polska dziennikarska powtarza bezrefleksyjnie, bo przecież "Rzeczpospolita doniosła". Jutro RP doniesie, a reszta powtórzy, że w ustawie o wykonywaniu zawodu drwala nie ma obowiązku powstrzymania się od rąbania ludzi siekierą - wobec czego drwale nadal mogą bezkarnie szaleć niczym Nickolson w "Lśnieniu".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil