Apple wprowadza do swoich sklepów wycenę w złotym

Firma Apple wprowadza w swoich sklepach obsługę płatności za usługi i produkty w polskiej walucie. Polacy nie będą musieli płacić w euro już w ciągu najbliższych dni, ale jest oczywiście haczyk – przelicznik Apple’a nie jest tak korzystny jak ten w kantorach, przynajmniej nie zawsze.

Apple wprowadza wycenę w złotówkach do swoich sklepów
Apple wprowadza wycenę w złotówkach do swoich sklepów (fot. Michaela Rehle / Reuters)

W rozsyłanych do klientów listach, Apple podaje, że nie tylko Polacy zyskają dostęp do obsługi transakcyjnej we własnej walucie – pisze portal imagazine.pl. Wraz z Polską, przeliczenie na lokalną walutę ze stawek w euro zyska Bułgaria, Czechy, Węgry i Rumunia. Do tej grupy dołączają także Chile, Kolumbia, Chorwacja i Peru – obywatele tych krajów rozliczali się do tej pory z Applem w dolarach amerykańskich.

System rozliczeń nie działa jednak jak standardowy zakup, bo aplikacje, muzyka i usługi są wyceniane na podstawie określonych progów cenowych. W ramach podstawowych stawek, najniższa wynosi 4,99 zł – w euro jest to obecnie 1,09 euro. Oznacza to, że za jednostkę europejskiej waluty trzeba zapłacić 4,58 zł – od kilku do kilkudziesięciu groszy więcej niż w stawkach kantorów bankowych (kurs sprzedaży euro według stanu na 18 maja 2017 roku wyniósł 4,22 zł).

Próg jednak progowi nierówny, bo przy wyższych kategoriach cenowych stosunek cennika w euro do cennika w złotym jest atrakcyjniejszy. Już tier 2 (8,99 zł vs 2,29 euro) wskazuje na wyjątkowo korzystny przelicznik 3,92 zł za 1 euro. W dalszej części siatki cen to już ok. 4,35 zł.

W cenniku prezentowane są również niższe progi alternatywne dla aplikacji w sklepie AppStore – tam jest jeszcze korzystniej, bo przy jednym z progów cenowych, porównując cennik dla waluty euro i polskiego złotego, euro kosztuje 2,50 zł.

MG

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~szemredolare

może tak po kursie 6 zł za dolca, w sam raz dla lansiarskiego zlewaczałego stada dojnych nierobów

! Odpowiedz
3 5 ~kaczynski

hamerykanski DROGI bubel

! Odpowiedz
2 7 ~gumbo

To pewnie przez to, że 3 miechy temu kupiłem z ciekawości iPhona

! Odpowiedz
1 14 ~hdrvn

Dobre Apple, łaskawe Apple

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl