Apple sztucznie ustalał ceny iPhone’ów w Rosji

Federalny Urząd Antymonopolowy uznał, że Apple jest winne zmowy cenowej w Rosji. Regulator doszedł do wniosku, że firma z Cupertino zmuszała rosyjskich dystrybutorów do sprzedawania iPhone’ów z serii 5 i 6 w ustalonych z góry cenach.

Apple sztucznie ustalał ceny iPhone’ów w Rosji
Apple sztucznie ustalał ceny iPhone’ów w Rosji (fot. Michaela Rehle / Reuters)

Jak donosi BBC, Apple nakazało właścicielom 16 sieci rozprowadzanie flagowych smartfonów w określonych cenach. Jeśli sprzedawcy nie stosowali się do ustaleń producenta, ten groził im zerwaniem umowy o współpracy i wycofaniem iPhone’ów z tamtejszych półek. W międzyczasie miejscowe oddziały firmy interweniowały mailowo, jeśli któryś ze sprzedawców łamał narzucone zasady. FAS ustalił, że Apple narzucał ceny modelom 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s i 6s Plus.

Rosyjscy kontrolerzy przyznali jednak, że amerykański producent współpracował podczas śledztwa w sprawie zmowy cenowej i zadeklarował, że wyeliminuje wszelkie działania, które łamią miejscowe prawo – m.in. poprzez szkolenia dla pracowników z „antymonopolowych norm prawnych”. Apple ma teraz trzy miesiące, by odnieść się do zarzutów FAS. Urząd nie zdecydował jeszcze, czy ukarać technologicznego giganta. Najwyższa możliwa grzywna, jaka grozi w takim przypadku, to 15% wartości sprzedaży na terenie Rosji.

We wcześniejszych etapach śledztwa  przedstawiciel Apple’a zadeklarował w rozmowie z agencją Reutersa, że zarówno w Rosji, jak i innych państwach świata, sprzedawcy sami ustalają ceny urządzeń.

Apple nie jest pierwszym przedsiębiorstwem, które ma kłopoty w Rosji. W listopadzie urząd antymonopolowy wziął pod lupę firmę Microsoft, którą producent oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab oskarżył o nadużywanie swojej pozycji na rynku. Wcześniej w tarapatach znalazło się Google. FAS uznał, że firma wymuszała na użytkownikach korzystanie ze swoich aplikacji. Właściciel wyszukiwarki został wówczas ukarany grzywną w wysokości 6 milionów dolarów.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 ~Jano

Nowe iPhone, zarówno parametrami i estetyką przegrywa już od pewnego czasu z Samsungiem,Huawei,Xiaomi.Nie można powiedzieć że są złe .Są dobre ale konkurencja już wygrywa. Szczególnie użytecznością.

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

Czy mi się zdaje czy gaz ziemny mamy po cenie zmowy? Chyba pora przeciągnąć Gazprom po naszych sądach.

! Odpowiedz
1 5 ~wola

Apple tylko stosował metody stosowane powszechnie przez firmy z Rosji w Rosji i poza nią, a więc zmowy i uzgadnianie polityki cenowo rynkowej z władzami na Kremlu. W Rosji handel to narzędzie polityki, o czym wszystkie Ryskie udają że nie wiedzą, ale stosują skrzętnie

! Odpowiedz
8 9 ~PRS

Apple to zlom, wiecej nie kupie.
Dwa nowe telefony zepsuly sie w trzy miesiace.
Zastanawiam sie czy Apple nie psuje ich specjalnie jakims softwarem...
Od wtorku mam Samsunga, odkrylem zalety do ktorych daleko IPhonowi...

! Odpowiedz
5 6 ~Kazz

Nie wiem jaki telefon miałeś dokładnie, ale musiałeś mieć dużego pecha. Mam iPhone 5 od równo 4 lat i poza wymianą baterii (standard we wszystkich obecnych telefonach) nie miałem z nim żadnego problemu.

! Odpowiedz
1 4 ~PRS odpowiada ~Kazz

W 5-tce bateria spuchla i wypchnela ekran do gory niszczac przy okazji jakies male czesci elektroniczne a w nowym 5c kupionym na predce po 2ch mcach bateria sie rozladowala do zera i wogole nie chce ruszyc, oryginalne kable, ladowarki itd i nie interesuje mnie za bardzo z jakiego powodu itd, ze to moze port czy bateria, twarde resety. .. niewazne co - to nie powinno sie wogole wydarzyc.
Dlatego nazwalem je zlomem i wiecej nie kupie nic ze znaczkiem appla nie wspomijajac juz o kompatybilnosci z innymi elektronicznymi sprzetami, zwlaszcza w porownaniu do samsunga.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~iutrytd odpowiada ~PRS

to na gwarancję oddałeś i co dostałeś nowy tak? Nowy też ci się popsuł ? głupoty opowiadasz..

! Odpowiedz
2 6 ~KapitanKirk

No i co w tym złego?

Każda firma sprzedająca dobra luksusowe stosuje podobne metody... ba... nawet nie luksusowe - np. koncerny samochodowe notorycznie takie "zmowy" stosują aby sprzedawać ich samochody "po z góry ustalonych cenach".

To żadna zmowa...

! Odpowiedz
4 8 ~vj

to tak samo jak ruski sprzedają polsce gaz !!!! jedyna różnica jest taka, że Apple powinno dać zakaz dalszej sprzedaży iphonów ruskom innym osobą na zawsze!!!

! Odpowiedz
1 6 ~KapitanKirk

nawet gorzej... Apple nie ma takiej pozycji prawie monopolistycznej jak Gazprom wobec Polski...

Po prostu Apple kontroluje łańcuch dystrybucji i ceny swoich produktów ze względu na dbałość o swoją markę... nic złego..

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl