Co można wywnioskować ze zgłaszanych przez firmę patentów? Przede wszystkim to, że mobilny portfel korzystać będzie zapewne ze zbliżeniowej technologii NFC. Na schematach dołączonych do dokumentów widoczne jest logo tego standardu komunikacji radiowej oraz szkic ikony aplikacji portfela.
Apple patentuje szereg rozwiązań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo procesu płatności i dać użytkownikom możliwość dokładniejszego kontrolowania dokonywanych transakcji. Jednym z pomysłów jest powiadamianie na ekranie mobilnego urządzenia posiadacza karty o próbie przeprowadzenia transakcji. Mechanizm ten przypominałby powiadomienia o wiadomościach SMS czy e-mail.
Alerty o oczekujących transakcjach mogą być szczególnie przydatne, gdy w grę wchodzą transakcje przeprowadzane zdalnie (jak zakupy w sieci, bez fizycznej prezentacji karty), jak również jako forma kontroli rodzicielskiej (np. zatwierdzanie transakcji dokonywanych przez dziecko). Do procesu płatności doszedłby zatem kolejny etap – autoryzacja operacji przez użytkownika. Patent przewiduje, że płacący mógłby definiować reguły tego mechanizmu – np. automatycznie zatwierdzać transakcje o mniejszej wartości, a bezwzględnie wymagać potwierdzenia przy większych kwotach.
W jednym z patentów opisano także mechanizm flagowania transakcji – oznaczania operacji jako oszustw. Przypominać to będzie wskazywanie spamu w programie pocztowym, lecz o fakcie zaznaczenia transakcji jako podejrzanej informowani byliby inni uczestnicy systemu rozliczeń, np. agent rozliczeniowy i bank-wydawca karty.
Wejście Apple na rynek płatności mobilnych mogłoby znacząco zmienić układ sił. Klienci firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo chętnie wypróbowują niemal wszystkie wprowadzane przez nią nowości. Początkowo zakres działania mobilnego portfela Apple byłby zapewne ograniczony do Stanów Zjednoczonych, gdzie dodatkową przeszkodą jest wciąż niski poziom rozwoju infrastruktury NFC w punktach handlowych. Analitycy rynku płatności za oceanem wskazują jednak, że komputerowy gigant mógłby szybko zbudować dużą skalę działania i usunąć konkurencję w cień.
Szczegóły zgłoszeń patentowych Apple można przejrzeć tutaj.
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl
m.kisiel@bankier.pl