Apple pozwany na miliard dolarów za niesłuszne aresztowanie

Apple został pozwany na kwotę miliarda dolarów przez 18-letniego nowojorczyka, który został niesłusznie aresztowany za kradzież sprzętów ze sklepów giganta.

(fot. Regis Duvignau / Reuters)

Ubiegły rok nie był zbyt szczęśliwy dla pewnego 18-latka z Nowego Jorku. Ousmane Bah, który złożył pozew, został aresztowany w listopadzie za kilka kradzieży sprzętów ze sklepów Apple Store. Do zatrzymania chłopaka doszło na podstawie rozpoznania twarzy przez oprogramowanie, które wykorzystywane jest w monitoringu salonów Apple'a. Jak się jednak okazało - technologia nie zawsze ma racje.

Jak twierdzi Bah, złodziej mógł wykorzystać jego zgubione tymczasowe prawo jazdy, na którym znajdowało się m.in. imię i nazwisko chłopaka, miejsce zamieszkania, wzrost czy kolor oczu , jednak nie posiadało zdjęcia. System, używając algorytmu, musiał dopasować te dane z nagraniem.

Ponadto w czasie, w którym dokonano kradzieży w sklepie znajdującym się w Bostonie, Bah brał udział w balu na zakończenie szkoły średniej, który odbywał się w... Nowym Jorku. Oprócz tej placówki został oskarżony o napad w salonach w New Jersey, Delaware i na Manhattanie.

Także zdjęcie umieszczone w nakazie aresztowania w ogóle nie przypomina nowojorczyka. Policja po przyjrzeniu się dokładnie nagraniom stwierdziła, że oskarżony diametralnie różni się od prawdziwego złodzieja.

Jak donosi "New York Post", oskarżenia przeciwko Bahowi zostały wycofane prawie ze wszystkich stanów poza New Jersey, gdzie sprawa nadal jest w toku. Do tej pory Apple nie skomentowało spraw, a policja nadal poszukuje złodzieja. 

DU

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
32 16 cest_la_vie

Za co odszkodowanie? Za podanie alibi? Nawet palka za pyskowanie nie dostal od policji wiec w czym problem?

! Odpowiedz
13 46 dziki_losos

Za areszt, za pomówienie/defamację, za "pain and suffering"... w USA jest sporo rzeczy, za które można dostać odszkodowanie. I bardzo słusznie - jakbym sam był oskarżony na podstawie błędnej logiki oprogramowania i przez to stracił pracę i znajomych, też bym pozywał.

! Odpowiedz
3 12 cest_la_vie odpowiada dziki_losos

Za areszt, nie zostal aresztowany tylko zatrzymany. Nie przesiedzial w ciupie nawet 3 min. Za pomowienie, Apple nie rozpowiedzialo mamy zlodzieja pokazujac jego twarz, sam sie zglosil sie podajac samego siebie do opini publicznej, sytuacja naglosniona przez poszkodowanego. Tlumaczenie sie gdzie sie bylo o danej godzine danego dnia nie mozna podrzucic do Pain and suffering, takze to tez odpada. A wiec mlodziak nie dostanie centa a bedzie musial zaplacic koszty sadzenia. Poza tym Apple ma setki adwokatow, ktorzy nie z takimi leszczami sobie radzili.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 skaurus odpowiada dziki_losos

Kwestia czy stracił pracę jest dyskusyjna, wnioskując z imienia pan z artykułu nie jest biały a to zwiększa szansę, że był beneficientem food stampów (to nie stereotyp tylko statystyka). A od kilku lat za oceanem panuje moda na bycie ofiarą, im ciemniejszy kolor skóry tym łatwiej o łatwe pieniądze, sczególnie w hameryce gdzie prawnicy mają się jak u nas komornicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne