TYLKO U NAS

WYKRESY TYGODNIAApple na historycznym szczycie, krew na kryptowalutach i droga na dno tureckiej liry

2023-06-10 06:00
publikacja
2023-06-10 06:00

Mimo że mijający tydzień był krótszy ze względu na wypadające święto, rynki i giełdy dostarczyły nie lada emocji. Mieliśmy do czynienia z historycznymi szczytami, jak i z drogą na dno. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła nie zmieniać poziomu stóp procentowych w Polsce, a decyzję RPP skomentował w środę prezes NBP Adam Glapiński.

Apple na historycznym szczycie, krew na kryptowalutach i droga na dno tureckiej liry
Apple na historycznym szczycie, krew na kryptowalutach i droga na dno tureckiej liry
fot. kireewong foto / / Shutterstock

Zapraszamy na podsumowanie w formie wykresów najciekawszych i najważniejszych wydarzeń ostatnich dni.

1. RPP znów bez zaskoczeń

Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zaskoczyła rynku i nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Teraz dyskusja dotyczy nie tego, czy nastąpią kolejne podwyżki, ale kiedy dojdzie do pierwszej obniżki kosztów kredytu w NBP.

NBP

2. Akcje Apple'a na szczycie

W czasie poniedziałkowego handlu na Wall Street kurs Apple’a ustanowił nowy historyczny szczyt. W dniu startu legendarnej konferencji spółki dla programistów cena akcji przebiła poprzedni rekord z 4 stycznia 2022 r. Kapitalizacja firmy jest bliska poziomu 3 bilionów dolarów, który już kiedyś przekroczyła, zresztą jako jedyna firma na świecie.

tradingeconomics.com

3. Turecka lira najsłabsza w historii

W środę doszło do kolejnej fali osłabienia liry względem dolara amerykańskiego. Turecka waluta od kilku tygodni dramatycznie traci na wartości. Paradoksalnie jest to reakcja rynku na oczekiwane zmiany w polityce drugiej największej gospodarki Bliskiego Wschodu.

Bankier.pl

4. Akcje najgorszej spółki 2022 r. eksplodowały. Shortujący stracili miliony

Akcje tej spółki spadały przez cały 2022 r., narażając udziałowców na stratę prawie 100% zainwestowanego kapitału. To przyniosło jej tytuł najgorszej giełdowej firmy. Notowania Carvany zaliczyły w czwartek spektakularny wzrost po prezentacji nowych prognoz.

Tradingview

5. Upadłości konsumenckie znów bliskie rekordu

Drugi najwyższy miesięczny wynik w historii – tak zakończył się maj pod względem liczby upadłości konsumenckich. Rekord padł w marcu, gdy przekroczona została symboliczna bariera 2 tys. przypadków. 2023 rok już zdecydowanie wyróżnia się na tle poprzedniego okresu.

Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

6. Krew na rynku kryptowalut

Kurs bitcoina spadł do najniższego poziomu od kwietnia, gdy we wtorek Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała giełdę kryptowalut Binance oraz jej dyrektora Changpenga Zhao. Dzień później SEC uderzył w kolejnego giganta z branży: spółkę Coinbase. Jej akcje gwałtownie spadały, a kryptowaluty zareagowały wzrostem.

Coinmarketcap

7. Ogromna przecena Viaplay. Akcje zanurkowały

W poniedziałek miała miejsce największa jednodniowa przecena akcji szwedzkiego operatora streamingowego Viaplay, obecnego także w Polsce, przede wszystkim ze sportową ofertą wyścigów Formuły 1, Premier League, Bundesligi czy gal KSW. Kurs spółki wyznaczył nowe historyczne dno po tym, jak zmienił się prezes, a firma poinformowała o niższych prognozach finansowych w związku z wymagającym otoczeniem biznesowym. 

Chartmaker

8. Miliardy na boisku i granie na kredyt. Wykresy o pieniądzach w futbolu, które warto zobaczyć

Finał Ligi Mistrzów już w sobotę. Manchester City i Inter Mediolan powalczą nie tylko o przejście do historii, ale i o 20 mln euro. Nagroda nie przewróci jednak klubowych budżetów do góry nogami, gdyż przychody obu klubów w poprzednim sezonie przekroczyły 1 mld euro.

Forbes

DU

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
andregru
"Miliardy na boisku i granie na kredyt" to jest PATOLOGIA naszego świata "Źródła informują, że gwiazda futbolu może otrzymywać w Arabii Saudyjskiej 400 mln euro za sezon. Nie brakuje jednak doniesień o 300 mln euro. W każdym razie są to gigantyczne pieniądze, większe od tych, jakie dostaje Cristiano Ronaldo od Al-Nassr "Miliardy na boisku i granie na kredyt" to jest PATOLOGIA naszego świata "Źródła informują, że gwiazda futbolu może otrzymywać w Arabii Saudyjskiej 400 mln euro za sezon. Nie brakuje jednak doniesień o 300 mln euro. W każdym razie są to gigantyczne pieniądze, większe od tych, jakie dostaje Cristiano Ronaldo od Al-Nassr (200 mln za sezon)"
dlaczemuktoszajalmojnick
Lepiej jak wywalą petrodolary, z którymi nie wiedzą co robić na piłkę, niż mieliby tak jak inny wodzu atakować sąsiednie państwo. To znacznie lepsze dla świata jak 200 mln przesunie się od jakiegoś szejka w stronę ronaldo niż miałoby się przesunąc w stronę ruskiego a nawet amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki