REKLAMA

Aplisens nie wyklucza, że akcjonariusze wniosą o wyższą dywidendę

2016-05-10 12:36
publikacja
2016-05-10 12:36

Aplisens spodziewa się, że podczas walnego rozpatrującego wniosek o podział zysku akcjonariusze będą chcieli wypłaty wyższej dywidendy niż zaproponował to zarząd - poinformował Adam Żurawski prezes spółki.

W ubiegłym roku zarząd spółki rekomendował walnemu wypłacenie 0,25 zł dywidendy na akcję, jednak akcjonariusze zdecydowali o jej podniesieniu do 0,30 zł. W tym roku zarząd chce przeznaczyć na dywidendę 0,26 zł na akcję.

"Nie będę głosował za podniesieniem dywidendy, ale ja jestem w mniejszości. Przypuszczam, że będzie próba podniesienia dywidendy, ale nie wiem jak to się skończy" - powiedział Żurawski na wtorkowej konferencji.

Prezes podtrzymał wcześniejsze zapowiedzi przewidujące, że w tym roku spółka wyda na inwestycje około 8 mln zł, ale nie wykluczył ich podniesienia. Decyzje w tej sprawie mogą zapaść dopiero w trzecim kwartale, gdyby kazało się że dynamika przychodów będzie wyższa od planowanej.

Wyjaśnił, że plan na ten rok zakłada inwestycje na poziomie około 8 mln zł, z czego na prace rozwojowe około 1,8 mln zł. Z kolei w fabryce w Radomiu będą to 3 mln zł.

"Z kolei, jeśli chodzi o maszyny i urządzenia to nasze inwestycje są one na poziomie bliskim amortyzacji" - dodał Żurawski.

Według prezesa potencjał należącej do spółki fabryki w Radomiu jest zdecydowanie wyższy niż obecnie wykorzystywane zdolności.

"Na razie przychody radomskiego zakładu to rocznie około 8 mln zł, czyli na poziomie 10 proc. całej grupy. Natomiast poziom, który może ona osiągnąć, to około 40 mln zł. Jednak pod warunkiem dodatkowych inwestycjach. Musi też pojawić się rynek na te produkty" - wyjaśnił.

Zarząd firmy zakłada, że w tym roku przychody z polskiego rynku będą płaskie, na rynku unijnym zakłada wzrost rzędu 20 proc., a pozostałe rynki mogą wzrosnąć realnie o 30 proc.

W 2015 r. Aplisens zaraportował 88,4 mln zł skonsolidowanych przychodów.

Żurawski powiedział, że spółka cały czas rozwija nowe produkty.

"Nowe produkty mogą przełożyć się na przychody od przyszłego roku" - powiedział.

Prezes przyznał, że w kolejnych kwartałach wzrosty nie będą już tak imponujące jak w pierwszym kwartale, którego wyniki były dużo wyższe od tych sprzed roku ze względu na niską bazę.

"Globalnie będziemy mieli wzrosty, ale już nie tak duże jak w pierwszym kwartale, czyli prawie 20 proc. na przychodach i ponad 33 proc. na zysku netto. Uważam, że w całym roku wynik będzie raczej płaski w stosunku do ubiegłego" - powiedział prezes.

Aplisens w pierwszym kwartale 2016 roku wypracował 21,8 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, o prawie 20 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kolei wynik netto wyniósł 3,4 mln zł (wzrost o 33,5 proc. rdr), natomiast EBIT ok. 3,8 mln zł (wzrost o ponad 20 proc. rdr).

Ze słów prezesa wynika, że spółka stawia na wzrost organiczny.

"Ostatnią akwizycję przeprowadziliśmy w roku 2008 i ona skończyła się raczej średnio. Stawiamy raczej na rozwój organiczny, a jeśli spółki, to będziemy tworzyli je bardziej z partnerami zagranicznymi i będą to spółki handlowe" - powiedział.

Według niego miałyby one powstawać w dużych krajach UE, albo w ich pobliżu.

Aplisens to producent rozwiązań w zakresie przemysłowej aparatury kontrolno-pomiarowej. (PAP)

pif/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki