REKLAMA
WEBINAR

Aplisens liczy w '15 na podobny rdr wzrost przychodów i lepsze wyniki finansowe

2015-03-05 13:24
publikacja
2015-03-05 13:24

Aplisens zakłada, że w tym roku zanotuje podobną dynamikę wzrostu przychodów, jak w roku 2014 i poprawi wyniki finansowe - poinformował prezes Adam Żurawski. Spółka myśli o utworzeniu kolejnych spółek zależnych za granicą.

"W tym roku spodziewamy się podobnego rdr wzrostu przychodów. Największa zwyżka będzie dotyczyła krajów Unii Europejskiej i tzw. pozostałych rynków, czyli m.in. Ameryki Południowej czy Bliskiego Wschodu. W Polsce zakładamy wzrosty, ale osiągnięcie dynamiki z zeszłego roku będzie raczej nierealne. Na rynkach wschodnich oczekujemy z kolei spowolnienia" - powiedział dziennikarzom Żurawski.

"Wyniki finansowe powinny być rdr lepsze. W 2014 r. zaraportowaliśmy zdarzenia jednorazowe, jak dewaluacja pożyczki udzielonej spółce rosyjskiej. Wyższe były także koszty amortyzacji ze względu na uruchomienie nowego zakładu w Radomiu. W tym roku powinien on już w mniejszym stopniu ciążyć wynikom spółki" - dodał.

W 2014 r. Aplisens zanotował wzrost przychodów o 11,5 proc. do 89,3 mln zł. EBIT skurczył się w tym czasie o 6,6 proc. do 17 mln zł, a zysk netto spadł o 12,7 proc. do 12,6 mln zł.

Sprzedaż na rynku polskim urosła w 2014 r. o 8 proc., na rynkach WNP o 12 proc., w UE o niemal 14 proc., a na pozostałych rynkach o blisko 32 proc.

"Zakładamy, że nawet jeśli w tym roku zanotujemy spadki obrotów na Wschodzie, to nasze udziały w tych rynkach wzrosną, co będzie procentowało w momencie odbicia tamtejszych gospodarek" - skomentował Żurawski.

Dodał, że spółka nie planuje w tym roku większych inwestycji. Myśli jednak o dokapitalizowaniu swoich spółek zagranicznych i uruchomieniu kolejnych.

"Na razie jest za wcześnie, żeby wskazywać konkretne lokalizacje. Chodzi o duże kraje w UE oraz kraje pozaeuropejskie, ale w miarę blisko położone" - powiedział prezes.

Obecnie Aplisens posiada spółki-córki w Niemczech, Rosji, Czechach, Rumunii, na Białorusi i Ukrainie. W 2014 r. sprzedaż zagraniczna odpowiadała za niemal 60 proc. przychodów spółki.

Na pytanie o dywidendę z zysku za 2014 r., Żurawski odpowiedział: "Nie ma na razie decyzji w tej kwestii, ale w poprzednich latach wypłacaliśmy ok. 25 proc. zysku netto".

Z zysku za rok 2013 w kwocie 14,2 mln zł na dywidendę trafiło 3,5 mln zł, co dało 0,26 zł na akcję. (PAP)

jow/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki