REKLAMA

Apel o uznanie Polaków w Niemczech za mniejszość

2013-05-23 15:04
publikacja
2013-05-23 15:04

Sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą wezwała władze Niemiec o uznanie Polaków mieszkających w tym kraju za mniejszość narodową. Komisja przyjęła w czwartek stanowisko w tej sprawie.

Stanowisko ma być przetłumaczone na język niemiecki i przez ambasadę RP w Berlinie przekazane niemieckiemu wiceministrowi spraw wewnętrznych Christophowi Bergnerowi, odpowiedzialnemu za mniejszości narodowe. Komisja planuje też dezyderat skierowany do polskiego MSZ.

Komisja zaapelowała w stanowisku o "uznanie Polaków mieszkających w Republice Federalnej Niemiec jako mniejszości narodowej i nadanie jej, a właściwie przywrócenie, odebranego przez III Rzeszę we wrześniu 1939 roku takiego statusu". Według posłów "status ten ma być identyczny ze statusem Niemców, obywateli polskich".

Posłowie zwrócili się też o "objęcie strategią nauczania języka polskiego jako języka ojczystego szkół publicznych we wszystkich landach" oraz zabezpieczenie środków finansowych dla organizacji polonijnych prowadzących naukę języka polskiego.

W przyjętym stanowisku posłowie zaapelowali o powołanie rady nadzorczo-programowej Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech z udziałem przedstawicieli Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech i Związku Polaków w Niemczech.

Wezwali też do uruchomienia środków finansowych na prowadzenie biura Polonii w Berlinie i portalu internetowego oraz zabezpieczenie formy finansowania, które zapewni w przyszłości ciągłość ich prac.

Szef komisji Adam Lipiński (PiS) wyjaśnił, że stanowisko jest wynikiem postulatów niemieckiej Polonii. W kwietniu Polonia podczas spotkania z komisją skrytykowała władze Niemiec za niewywiązywanie się z umów tzw. okrągłego stołu.

Władze niemieckie odmawiają przyznania Polakom formalnego statusu mniejszości narodowej, zobowiązały się jednak do traktowania osób o polskich korzeniach na równi z uznanymi mniejszościami: Duńczykami, Serbołużyczanami, Fryzami i Romami. (PAP)

tgo/ par/ bk/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki