REKLAMA

Apel o kontrole ws. przestrzegania zasad sanitarnych w kościołach

2021-03-22 14:45
publikacja
2021-03-22 14:45
Apel o kontrole ws. przestrzegania zasad sanitarnych w kościołach
Apel o kontrole ws. przestrzegania zasad sanitarnych w kościołach
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Wiceszef klubu Lewicy Tomasz Trela zaapelował do ministra zdrowia oraz szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji o przeprowadzenie kontroli związanych z przestrzeganiem zasad sanitarnych w kościołach. Według polityka na niedzielnych mszach często te zasady nie są przestrzegane.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Łodzi Trela przypominał, że w związku ze wzrostem zakażeń od soboty ponownie zamknięte są teatry, muzea, hotele, a galerie handlowe ograniczyły swoją działalność. Otwarte, jedynie z ograniczeniem jednej osoby na 15 mkw i obowiązkiem noszenia maseczki są nadal kościoły.

Według niego szczególnie teraz, w czasie kolejnego wzrostu zakażeń wszyscy powinni być bardzo odpowiedzialni, także instytucje, w tym Kościół. Przypomniał, że Lewica już wcześniej apelowała do biskupów o zamknięcie świątyń w czasie rozwijającej się trzeciej fali epidemii koronawirusa. Zdaniem polityków Lewicy, biskupi powinni wykazać się empatią w stosunku do wiernych.

Tymczasem - jak przekonywał - świątynie nie tylko są nadal otwarte, ale i nie we wszystkich miejscach kultu religijnego przestrzega się ustalonych zasad. Na potwierdzenie tych słów, polityk pokazał zdjęcie zrobione na niedzielnej mszy w jednym z łódzkich kościołów.

"Nikt niczego nie sprawdzał, nikt niczego nie pilnuje. Jeżeli ktokolwiek chce nam powiedzieć, że tu jest zachowany dystans, że liczba wiernych odpowiada jednej osobie na 15 m kw, to mówi nieprawdę. To jest namacalny dowód, jak hierarchowie kościelni i księża podchodzą do walki z pandemią koronawirusa" - mówił Trela pokazując fotografię.

Podkreślił, że Lewica uważa, iż czas kryzysu, to czas solidarności. Zwrócił uwagę, że dziś każdy, kto czuję potrzebę uczestnictwa we mszy świętej może włączyć radio, telewizję czy internet. Jak mówił, nie można dopuszczać do tego, że naraża się na utratę zdrowia a może i życia osoby, które są uczestnikami mszy w kościele.

Dlatego - jak poinformował - zwrócił się do ministra zdrowia i szefa resortu spraw wewnętrzynych i administracji z apelem o przeprowazdenie kontroli związanych z przestrzeganiem zasad sanitarnych w kościołach i poinformowanie o jej wynikach. "Żądamy rozpoczęcia kontroli przy udziale policji i inspekcji sanitarnej tak, aby wszystkie te miejsca kultu religinego, które nie przestrzegają ustalonych zasad zamykać" - dodał. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mnm1
he, he, a te ze tzw "strajku kobiet" to mu nie przeszkadzały ...
Cytując już klasyka " Spieprzaj dziadu"
jan-kowalski
Przedstawiciele szeroko rozumianej lewicy utracili wszelkie moralne prawa do zwracania uwag w kwestii zachowania dystansu społecznego w momencie, w którym z entuzjazmem wypowiadali się, wręcz zachęcali do udziału w demonstracjach, w ich mniemaniu mogących zaszkodzić obecnemu rządowi/koalicji rządowej, np. tzw. strajku kobiet.Przedstawiciele szeroko rozumianej lewicy utracili wszelkie moralne prawa do zwracania uwag w kwestii zachowania dystansu społecznego w momencie, w którym z entuzjazmem wypowiadali się, wręcz zachęcali do udziału w demonstracjach, w ich mniemaniu mogących zaszkodzić obecnemu rządowi/koalicji rządowej, np. tzw. strajku kobiet. Na marginesie, chwilę wcześniej twierdzili, że zwiększanie obostrzeń nie są potrzebne, wszystko należałoby otworzyć i normalnie żyć.

Więc teraz powinni się raczej cieszyć, bo będzie można obserwować, czy i jak ew. przekroczenie norm zagęszczenia jednostek na m.kw. wpływa na zakażalność SARS wśród tej części populacji, która jeszcze wierzy w Boga. I jeżeli okaże się, że jednak wpływa (negatywnie), ponownie powinni się cieszyć, bo to uderzy, może nawet wyeliminuje część z tej części elektoratu, która na nich z reguły i tak nie głosuje. Więc przy kolejnych wyborach będą mieli łatwiej (z drugiej strony zamknięcie w ramach walki z COVID np. klubów gejowskich należy uznać za przejaw troski z kolei o tą część społeczeństwa, o co wcześniej trudno byłoby ten rząd podejrzewać...).

A jeżeli się okaże, że nie wpływa (albo wpływa pozytywnie), również powinni się cieszyć, bo wtedy wyjdzie, że mieli rację, iż zwiększanie restrykcji nie ma sensu. Zaraz, zaraz... Chyba że okaże się, że jest inne, bardziej transcendentne wytłumaczenie tego fenomenu - wtedy rzeczywiście dla lewicy byłby to cios prawdziwy!

Czyżby tego się obawiała lewica? Ale to by znaczyło, że wierzą bardziej niż im się wydaje, że nie wierzą... :)
jasiek2017
PiS oczekuje poparcia z ambony dlatego życie emerytów jest nie ważne.
Szokujące, że w ogóle ktoś chodzi do kościołów.
samsza
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-03-22/sulow-wszyscy-ksieza-z-parafii-maja-koronawirusa-sanepid-szuka-wiernych/?ref=aside_najnowsze

Przypadek ?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki