REKLAMA

Apartamenty wakacyjne: góry i Mazury tańsze od wybrzeża Bałtyku

2017-06-29 14:16
publikacja
2017-06-29 14:16

Sezon letni rozpoczął się na dobre. Na tę okoliczność przyjrzeliśmy się cenom apartamentów w miejscowościach wypoczynkowych. Oferta tego typu z roku na rok jest coraz bogatsza. Inwestorów kuszą wysokie zyski z najmu, choć są też tacy, którzy kupują po prostu na własny użytek. Ile trzeba zapłacić za apartament nad morzem czy w górach?

/ fot. Jerzy Pawleta / FORUM

Zakupom inwestycyjnym sprzyja dobra koniunktura. Wg orientacyjnych szacunków, średnia rentowność najmu mieszkań w największych miastach Polski – Wrocławiu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Trójmieście wynosi około 5 proc. Obecnie nie ma szans, by tyle zarobić na bezpiecznych instrumentach finansowych, typu lokaty czy obligacje. Z tego powodu sporo inwestorów decyduje się właśnie na rynek nieruchomości.

Do zakupów pod późniejszy wynajem skłaniają atrakcyjne warunki kredytowania. Ciągle jeszcze obowiązują najniższe w historii stopy procentowe. Jak podaje NBP w swoim najnowszym raporcie: średni czynsz najmu mieszkania pozwala spłacić miesięczną ratę kredytu.

Oczywiście mowa o wynajmie długoterminowym. Eksperci portalu TargiMieszkaniowe.net tłumaczą, że apartamenty w miejscowościach wypoczynkowych rządzą się innymi prawami. Sezon wakacyjny trwa kilka miesięcy (dłużej w górach). W tym czasie atrakcyjnie położona nieruchomość może liczyć na obłożenie. Jest to więc raczej działalność typu najem krótkookresowy czy też usługi noclegowe. Nie zmienia to faktu, że i tu perspektywy są dobre. Branża turystyczna w Polsce szybko rośnie, podobnie jak liczba gości odwiedzających nasz kraj. Z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika np. że w zeszłym roku padł kolejny rekord – nasz kraj odwiedziło ponad 17,5 mln turystów zagranicznych. Rośnie też liczba Polaków, którzy stawiają na wypoczynek w ojczyźnie.

Zakupy inwestycyjne w miejscowościach „wakacyjnych” nie muszą być jednak podyktowane chęcią zarabiania na wynajmie. Nieruchomości w dobrych lokalizacjach turystycznych są postrzegane po prostu przez inwestorów jako pewna lokata kapitału.

Takie warunki spełniają nieruchomości zlokalizowane w najbardziej prestiżowych, najchętniej odwiedzanych miejscowościach wypoczynkowych. Wakacyjny apartament powinien odznaczać się też pięknymi widokami z okien, a najlepiej tarasów oraz bliskością głównych atrakcji – z jednej strony centrum miejscowości, z drugiej deptaku spacerowego, brzegu jeziora, morza, lub zboczy górskich.

Bryza znad Bałtyku

Segment apartamentów wypoczynkowych rozwija się intensywnie zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich. Tutaj też obserwujemy szybko rosnącą liczbę projektów typu aparthotele i condohotele, w których kupujący partycypuje w kosztach budowy i jednocześnie oddaje deweloperowi mieszkanie do wynajęcia, po zagwarantowaniu określonej stopy zwrotu.

Ile kosztują apartamenty wakacyjne nad morzem Bałtyckim? Jak tłumaczą eksperci portalu TargiMieszkaniowe.net ceny różnią się – w zależności od standardu nieruchomości i lokalizacji – ale generalnie plasują się znacznie powyżej średnich stawek dla małych miast z wnętrza kraju, a przecież kurorty nadbałtyckie to zazwyczaj miejscowości, w których żyje kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Są to więc niewielkie miejscowości. Mimo to ceny na rynku pierwotnym często okazują się tu wyższe niż w takich ośrodkach jak Wrocław, Kraków a nawet Warszawa.

Przykładowo: luksusowe apartamenty w Juracie sięgają cenami ponad 17 tys. zł za metr kwadratowy. Przymierzający się do kupna 57 – metrowego mieszkania powinien się liczyć z ceną przekraczającą milion złotych.

Za nowe apartamenty w takich miejscowościach jak Międzyzdroje, Ustka, Łeba, Hel płaci się średnio około 8 – 9 tys. zł/mkw. Za apartament w budynku hotelowo – apartamentowym, zlokalizowany w nowej części Międzyzdrojów trzeba zapłacić przynajmniej 8500 zł/mkw.. W tej cenie inwestor dostaje mieszkanie w standardzie deweloperskim, w nowoczesnym, strzeżonym budynku. Mieszkania mają tarasy, starannie zaprojektowane elementy małej architektury, budynek dysponuje własnym patio, reprezentacyjnym lobby z recepcją, w części hotelowej restauracją, także wodnym placem zabaw ze zjeżdżalniami dla dzieci i pokojami bawialnymi. Dodatkowo w obiekcie znajdują się lokale usługowe i gastronomiczne.

Góry i jeziora

Oferta mieszkań inwestycyjnych znad Bałtyku okazuje się stosunkowo droga, w porównaniu do podobnych nowych nieruchomości z innych lokalizacji turystycznych. Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że taniej jest m.in. nad jeziorami czy w górach.

Za 50 - metrowy apartament w nowym budynku w Szklarskiej – Porębie w Karkonoszach trzeba zapłacić około 340 tys. zł, co daje stawkę wynoszącą niecałe 6,5 tys. zł/mkw. Od 5300 zł/ mkw. zaczynają się ceny mieszkań w jednej z inwestycji w Krynicy – Zdroju w Beskidzie Sądeckim. Jeśli ktoś woli Góry Stołowe w Kotlinie Kłodzkiej, za własny kawałek podłogi w tym urokliwym zakątku Polski zapłaci jeszcze mniej. W Polanicy – Zdroju ceny domów zlokalizowanych niedaleko Ośrodka Sportu i Rekreacji wynoszą od 2800 zł/mkw.

Na tle oferty znad Bałtyku tanie okazują się też apartamenty wakacyjne na Mazurach. 335 tys. zł to cena 100 – metrowego mieszkania w jednej z inwestycji deweloperskich w Węgorzewie. Stawki kształtują się na poziomie 3300 – 3600 zł/mkw. Nieruchomość znajduje się  w porcie jachtowym. W sąsiedztwie inwestycji położone są sklepy, restauracje i kawiarnie. W samym budynku, oprócz mieszkań, przewidziano centrum fitness i restaurację.

Czy warto?

Na polskim rynku nieruchomości od kilku lat trwa świetna koniunktura, którą wykorzystują inwestorzy. Wzmożony popyt nie przekłada się na wzrost cen nieruchomości. Kupujący wykorzystują ten fakt, jak również dostęp do niskooprocentowanych kredytów. Na pewno segment nieruchomości adresowanych pod wypoczynek i turystykę stanowi obecnie jedna z najciekawszych alternatyw inwestycyjnych. Świetne wyniki branży turystycznej wskazują, że zakup takiej nieruchomości może być intratnym posunięciem.

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki