REKLAMA

Antoniak: Spadek inflacji w Polsce może być utrudniony przez dobrą sytuację na rynku pracy

2021-06-10 08:23
publikacja
2021-06-10 08:23
Antoniak: Spadek inflacji w Polsce może być utrudniony przez dobrą sytuację na rynku pracy
Antoniak: Spadek inflacji w Polsce może być utrudniony przez dobrą sytuację na rynku pracy
/ Pekao

O ile jest szansa, aby globalny wzrost cen wyhamował, to w Polsce jest ryzyko utrwalenia się inflacji na wysokim poziomie. Powodem jest m.in. sytuacja na naszym rynku pracy – powiedział PAP Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.

Inflacja w maju – według wstępnego szacunku GUS – wyniosła 4,8 proc. w stosunku do 4,3 proc. w kwietniu. Jedną z przyczyn wysokiego wzrostu cen są drożejące na świecie surowce, inną – problemy z dostawami wskutek zakłóceń w handlu światowym. To – zdaniem Adama Antoniaka, ekonomisty Banku Pekao – mogłoby wskazywać na podażowe przyczyny inflacji.

„Teza, że inflacja ma charakter podażowy, ma silne uzasadnienie. Silnie drożeją surowce. Dotyczy to nie tylko ropy naftowej, ale m.in. stali, miedzi i innych ważnych materiałów przemysłowych. Widoczne są też czynniki popytowe. Odroczony wskutek pandemii popyt, który teraz pojawia się z większą siłą, spotyka się z ograniczoną podażą, widać opóźnienia w dostawach, problemy z komponentami” – powiedział Adam Antoniak.

Na to, że źródłem problemów są ceny surowców, mogłyby wskazywać także problemy z inflacją w innych krajach. Na przykład w USA w kwietniu inflacja wyniosła 4,2 proc. w stosunku do marca, kiedy było to 2,6 proc. W Niemczech inflacja to 2,5 proc. w kwietniu, ale to poziom najwyższy od 3 lat. Pojawiły się tam prognozy, że inflacja wzrośnie do 4 proc. na jesieni. Ale zdaniem ekonomisty Banku Pekao, w naszym kraju groźba utrzymania się inflacji jest wyższa.

„Sądzę, że o ile jest szansa, aby globalny wzrost cen wyhamował, to w Polsce jest ryzyko utrwalenia się inflacji na wysokim poziomie. Powodem jest sytuacja m.in. na naszym rynku pracy. Mamy niskie bezrobocie, najniższe w Unii Europejskiej. Są problemy z dostępnością pracowników. To wszystko sprawia, że mogą się nasilać żądania płacowe, co będzie skutkować wysokim tempem wzrostu płac” – powiedział Adam Antoniak.

Jego zdaniem, wzrostowi płac może sprzyjać właśnie duży popyt, który się ujawnił po pandemii.

„Odroczony popyt sprzyja podnoszeniu cen przez sprzedawców, więc stosunkowo łatwo jest im przystać na żądania płacowe i przerzucić koszty na konsumentów” - powiedział.

To, że mamy dobrą sytuację na rynku pracy, sprawi, ze trudniej nam będzie zbić inflację niż USA czy krajom europejskim.

„Kraje takie jak USA czy kraje europejskie mają rezerwy na rynku pracy i w konsekwencji znaczący niewykorzystany potencjał produkcyjny” – powiedział Adam Antoniak. W Polsce z powodów demograficznych podaż pracy jest ograniczona, a rynek pracy wydrenowany, pomimo wsparcia ze strony imigracji. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki