Andrzej Duda o zakazie handlu w niedziele: Chodziło o to, żeby wspomóc małe rodzinne firmy

Chodziło o to, żeby wspomóc małe rodzinne firmy, małe rodzinne sklepy, ale także, aby ludzie, którzy są de facto zmuszani do pracy w niedziele, mieli wolne - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany w Telewizji Trwam o zakaz handlu w niedziele.

(fot. leaf / YAY Foto)

Pytany w czwartek w telewizji Trwam o zakaz handlu w niedziele prezydent podkreślił, że "chodziło o to, żeby wspomóc małe rodzinne firmy, małe rodzinne sklepy, gdzie właściciel wraz z rodziną osobiście zajmuje się sprzedażą". Z drugiej strony, dodał, "chodziło o to, żeby ludzie, którzy są de facto zmuszani do pracy w niedzielę, mieli wolne".

"Oczywiście z jednej strony to czasem jest uciążliwe, także i dla mnie, kiedy jestem np. w domu w niedzielę i potrzebowałbym coś kupić. Przyzwyczailiśmy się trochę do tego, że także w niedzielę można zrobić zakupy" - zaznaczył Andrzej Duda.

Podkreślił jednocześnie, że rozmawiał z burmistrzami w Beskidzie Śląskim i usłyszał rzecz, której nie przewidywał w kontekście ustawy wprowadzającej ograniczenie w handlu w niedziele. Jak dodał, usłyszał w tej rozmowie, że im się bardzo zwiększył ruch turystyczny. "Że ludzie zamiast iść do galerii handlowej biorą dzieci, wsiadają w samochód całą rodziną i jadą w góry, na spacer, albo żeby pojeździć na rowerze" - powiedział prezydent.

Na placówkę pocztową i na sklep internetowy. Tak omija się w Polsce zakaz handlu w niedziele

Na placówkę pocztową i na sklep internetowy. Tak omija się w Polsce zakaz handlu w niedziele

Jeszcze do niedawna walczono w Polsce pod hasłem „Lex Uber”, nawołując do zmiany prawa, teraz na tapet wrócił temat „Lex Żabki”. Solidarność chce zaostrzenia przepisów i zakazania handlu w niedzielę również w tych sklepach.

Według badania Instytutu Pollster 33 proc. Polaków jest zdania, aby sklepy były otwarte we wszystkie niedziele w miesiącu, 13 proc. jest za jedną niedzielą w miesiącu, a 24 proc. – opowiedziało się za opcją 2 niedziel handlowych.

Przywołał też swoje rozmowy z pobytów prezydenckim ośrodku w Wiśle. "Dla właścicieli pensjonatów i mniejszych sklepików w górach to jest czysty zysk. Dla rodziny moim zdaniem to też lepiej, dla dzieci lepiej, bo są na świeżym powietrzu, dla dorosłych też, bo może dzięki temu mogą uprawiać więcej sportu" - zaznaczył Duda.

Przyznał, że "gospodarczo dla tych, którzy muszą mieć zamknięte, a dawniej mieli otwarte, to jest trudne". Argumentował, powołując się także na swoje podróże z żoną, że w Austrii i Niemczech sklepy są w niedziele zamknięte.

Pytany przez słuchacza o problemy z programem "Mieszkanie Plus" powiedział, że "to jest jeden z trudniejszych programów, ponieważ on jest sprzeczny z interesami firm deweloperskich, które budują mieszkania po to, żeby je sprzedać". "To jest dla tych handlujących mieszkaniami i budujących je, zwyczajnie konkurencja. Jak mówią do mnie moi koledzy ministrowie i posłowie, wszędzie są rzucane kłody pod nogi, cały czas są próby, żeby opóźnić, uniemożliwić, nie dać przeprowadzić" - podkreślił.

"Kłopotów jest bardzo dużo, począwszy od ministerstwa, gdzie te sprawę trudno było przeprowadzić, skończywszy na samorządach lokalnych. Ale jest już cały szereg miejsc w Polsce, w których już budynki zostały zrealizowane i ludzie już mieszkają w tym systemie" – zapewnił. Wyraził nadzieję, że program "choć z oporem, będzie się rozwijał". "Mam nadzieję, że będzie można niedługo pokazać bardziej spektakularne efekty tego programu" - mówił prezydent. Według niego "trzeba domagać się od samorządu lokalnego, żeby ten program realizował".

autor: Jakub Borowski

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 17 ajwaj

""czasem jest uciążliwe, także i dla mnie""

.pewnie sluzba narzeka, ze w poniedzialek te np. osmiorniczki juz cosik nieswieze, a wyslany samochód nie zawsze zdaza z zagranicy bo korki

! Odpowiedz
11 12 staryznajomy

Dudus a calowales ksiundza w reke?

! Odpowiedz
3 2 zops

Standardem zawsze była cena wyższa o 10 %. No i tygodniowa premia dla pracowników. KLIKNIJ: "Pokaż wszystkie komentarze>"

! Odpowiedz
8 16 kolumb1234

Rzeczywiście coś strasznego ze deweloperzy chcą budować i zarabiać na tym komunizm w czystej postaci panie ma....k

! Odpowiedz
10 60 trooper

"Chodziło o to, żeby wspomóc małe rodzinne firmy, małe rodzinne sklepy", ale wyszło nam jak zwykle.

! Odpowiedz
12 31 jasiek2017

Standard w wykonaniu PiS

! Odpowiedz
14 48 pomorzaninm

..dlatego w najblizszych wyborach prezydenckich zaglosuje przeciw prez.Dudzie ...
niech sobie odpocznie i znajdzie wiecej czasu na to by dowiedziec sie czego naprawde chcą Polacy... zbyt jest w sluchany w potrzeby partii a nie narodu.

! Odpowiedz
15 91 jkendy

a co z klerem? Tez musza pracować w niedziele i nie mogą spędzać czasu ze swymi dziećmi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne