REKLAMA

Andrusiewicz o płatnych szczepionkach: nie ma takiej możliwości

2021-05-10 10:05
publikacja
2021-05-10 10:05
Andrusiewicz o płatnych szczepionkach: nie ma takiej możliwości
Andrusiewicz o płatnych szczepionkach: nie ma takiej możliwości
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Nie ma na chwilę obecną żadnych planów, by szczepionki przeciw COVID-19 były płatne, raczej planujemy przedłużyć dobrowolność i bezpłatność szczepień - oświadczył w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz mówił w Onet Rano, że ma nadzieję na przyśpieszenie akcji szczepień i większe zainteresowanie szczepienia zwłaszcza ze strony młodych ludzi.

"W tej chwili najbardziej problematyczna jest grupa osób młodych, o ile zainteresowanie w grupie osób po 50. roku życia jest znaczne (...), to w tych młodych grupach po 20., 30. roku życia niestety to zainteresowanie jest mniejsze" - powiedział Andrusiewicz.

Mówił też, że niedługo przynajmniej jeden z producentów będzie dostarczał do Polski 2 mln szczepionek tygodniowo i podaż szczepionek może być większa niż popyt na nie.

Rzecznik resortu zdrowia podkreślał też, że na razie nie ma możliwości, by w najbliższej, ale i dalszej przyszłości szczepienia przeciw COVID-19 były płatne.

"Nie ma na chwilę obecną żadnych planów, by za rok szczepionki były płatne, raczej planujemy przedłużyć dobrowolność i bezpłatność szczepień" - powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik MZ był też pytany jaki wpływ na program szczepień ma fakt, że UE nie złożyła nowego zamówienia na szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca. Obecny kontrakt na dostawę szczepionek tej firmy wygasa w czerwcu.

"Ta decyzja nie ma w tej chwili dla nas żadnego znaczenia, mamy zakontraktowane w granicach 100 mln dawek szczepionek różnych producentów (...). My na dzień dzisiejszy nie reagujemy w żaden sposób emocjonalnie, przyglądamy się temu, co się dzieje, Europejska Agencja ds. Leków cały czas rekomenduje szczepionkę AstraZeneca" - powiedział Andrusiewicz.

Przypomniał, że Polska chce odkupić i zakontraktować szczepionki np. AstraZeneca od innych państwa. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prezes_jan
„Planujemy przedłużyć dobrowolność…”
ameba1
"za darmo"... darmo to nawet w ryj nie dostaniesz
takeda83
bezpłatne? uff myślałem że ktoś będzie musiał za to zapłacić dziękuje farmaceutom bigfarmie lekarzom i pielęgniarkom za darmową pracę poświęcony czas i poświęceniu własnych środków na wsparcie. PS a mówią że Big farmy to hieny wciskające każde GU na siłę każda szczepionkę za przymusem państwa na koszt bezpłatne? uff myślałem że ktoś będzie musiał za to zapłacić dziękuje farmaceutom bigfarmie lekarzom i pielęgniarkom za darmową pracę poświęcony czas i poświęceniu własnych środków na wsparcie. PS a mówią że Big farmy to hieny wciskające każde GU na siłę każda szczepionkę za przymusem państwa na koszt podatnika i z przeogromną marżą do tego nie biorąca odpowiedzialności za powikłania a tu proszę normalnie żyłem w błędzie za co przepraszam rockefellerowską medycynę i samego Rockefellera.
zenonn
Bezpłatne czyli płacą wszyscy podatnicy za zysk korporacji i dystrybutorów i wziatki decydentów.
Dobrowolne? Na razie, póki są niedobory szczepionek.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki