REKLAMA

Andrusiewicz: Wzrost liczby zakażeń na wschodzie może świadczyć o tym, że wchodzimy w piątą falę epidemii

2022-01-17 11:09, akt.2022-01-17 11:52
publikacja
2022-01-17 11:09
aktualizacja
2022-01-17 11:52
Andrusiewicz: Wzrost liczby zakażeń na wschodzie może świadczyć o tym, że wchodzimy w piątą falę epidemii
Andrusiewicz: Wzrost liczby zakażeń na wschodzie może świadczyć o tym, że wchodzimy w piątą falę epidemii
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Wzrost liczby zakażeń, które następuje przede wszystkim w województwach wschodnich, w których czwarta fala przechodziła jako pierwsza, może świadczyć o tym, że właśnie wchodzimy w piątą falę epidemii - powiedział w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Andrusiewicz zapowiedział, że porównując liczbę zakażeń w tym tygodniu i w poprzednim mamy do czynienia z 18-procentowym wzrostem.

"To, co może niepokoić, to odbicie, które następuje przede wszystkim w województwach wschodnich, w których czwarta fala przechodziła jako pierwsza, bo może to świadczyć o tym, że właśnie wchodzimy w piątą falę epidemii" - stwierdził Andrusiewicz.

Zastrzegł, że wzrost tydzień do tygodnia w woj. podkarpackim wynosi 50 proc., w woj. małopolskim - 30 proc., w woj. mazowieckim - 29 proc., w woj. lubelskim - 26 proc.

"Widzimy po tej ścianie wschodniej, a także po woj. mazowieckim i małopolskim rzeczywiście to spore odbicie w notowanych codziennie przypadkach zakażeń" - ocenił. (PAP)

Liczymy, że na przełomie stycznia i lutego ruszą szczepienia trzecią dawką dla dzieci 12-17 lat

Liczymy, że na przełomie stycznia i lutego będą mogły ruszyć w Polsce szczepienia trzecią dawką przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 12-17 lat - powiedział w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że resort czeka na decyzję Europejskiej Agencji Leków w sprawie tych szczepień.

Rzecznik MSZ był pytany na briefingu o kwestię możliwego skrócenia w Polsce czasu izolacji i kwarantanny, a także o kwestię szczepień dzieci w wieku lat 12-17 trzecią dawką przeciw Covid-19.

"Widzimy, że kolejne kraje UE decydują się na skrócenie z jednej strony czasu izolacji, z drugiej okresu kwarantanny. To podyktowane jest po pierwsze tym, że od zakażenia do objawów jest w tej chwili zdecydowanie krótszy czas, często jest to już w okolicach dwóch dni i sam okres zakażenia, okres objawowy choroby trwa krócej" - zauważył Andrusiewicz.

"Z drugiej strony pamiętajmy, że w dobie piątej fali epidemii wszystkie państwa potrzebują na pokładzie medyków: pielęgniarek, ratowników medycznych czy lekarzy. Więc skrócenie okresu kwarantanny i izolacji powoduje szybsze przywrócenie do pracy tych osób i nie wykluczamy, że w Polsce do tego samego dojdzie" - stwierdził.

Rzecznika resortu zdrowia pytano też, czy są jakiekolwiek sygnały z Europejskiej Agencji Leków, że wkrótce będzie podjęta decyzja i rozpocznie się także w Polsce proces szczepień młodzieży 12-17 lat trzecią dawką.

Andrusiewicz zauważył, że decyzja EMA ma zapaść 24 stycznia, a taką informację resort ma z samej agencji. Stwierdził, że na 90 proc. ta decyzja będzie pozytywna. "W ciągu tygodnia, góra półtora będziemy chcieli podjąć w kontekście tym bardzo szybko decyzję o możliwości szczepienia dzieci trzecią dawką, tej grupy 12-17 lat" - zadeklarował.

"Więc liczymy, że na przełomie stycznia i lutego te szczepienia trzecią dawką będą mogły ruszyć" - powiedział rzecznik MZ. (PAP)

Autorki: Wiktoria Nicałek, Iwona Żurek

iżu/ mhr/ wni/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (5)

dodaj komentarz
endes
Kiedy przestaniecie w końcu fałszować statystyki dorabiając do potrzeb metodologię i definicje niezaszczepionych/zaszczepionych!?
spedytor
Panie Andrusiewicz to kazdy glupui widzi i nie za takie pieniadze jak pan . Powiedz Pan ile lekarzy i pielegniarek przypada na 1000 chorych na Covid . Tylo nie pytaj Niedzielskiego on wie jeszcze mniej
capone91
"Third, due to the relative scarcity of events in individuals younger than 40 years, we could not evaluate vaccine effectiveness in this age group." To jest cytat z artykułu opublikowanego w The Lancet... Tu naprawdę chodzi o zdrowie społeczeństwa?!
https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02249-2/fulltext
seamen
Grupa objęta badaniem w tym atrykule to 37 - 68 lat. A jak ktoś ma powyżej 40 lat to już nie społeczeństwo??

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki