REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Andrusiewicz: Od dziś wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej

2021-12-01 11:42
publikacja
2021-12-01 11:42
Andrusiewicz: Od dziś wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej
Andrusiewicz: Od dziś wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Od dziś wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej w sklepach, hotelach i lokalach gastronomicznych – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz

"Rano główny inspektor sanitarny miał odprawę z wojewódzkimi inspektoratami sanitarnymi i tutaj kategoryczne wskazanie, że od dzisiaj będą również bardziej wzmożone kontrole inspekcji sanitarnej na terenie całego kraju" – poinformował na briefingu rzecznik resortu zdrowia.

"To nie są kontrole dotyczące indywidualnych osób, bo tym zajmuje się policja, czy przestrzegamy obowiązku noszenia maseczek, zachowania dystansu. To są kontrole podmiotów gospodarczych, to są kontrole sklepów, hoteli, lokali gastronomicznych" – podał.

W środę weszły w życie nowe obostrzenia sanitarne, przepisy tzw. pakietu alertowego w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2, zapowiedziane w poniedziałek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

To limit 50-procentowego obłożenia obowiązuje w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Taki sam limit dotyczy obiektów sportowych: basenów i aquaparków (do tej pory było to 75 proc. obłożenia).

Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. Maksymalnie 100 osób może uczestniczyć w takich zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek (do tej pory limit wynosił 150 osób). Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Z kolei limit jedna osoba na 15 mkw. obowiązuje na siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (do tej pory obowiązywał limit jednej osoby na 10 mkw.). Taki sam limit obowiązuje w obiektach handlowych, targach, wystawach, kongresach i konferencjach.

Zmianie ulegają od środy również zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji. Podróżni niezależnie od środka transportu podlegają 14-dniowej kwarantannie (do tej pory 10-dniowej). Mogą być z niej zwolnieni m.in. w przypadku, gdy są w pełni zaszczepieni preparatem dopuszczonym do obrotu w UE. Zwolnienie z kwarantanny możliwe jest na podstawie testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy. Z nowych przepisów wynika również, że osoby podróżujące z Botswany, Eswatini (dawniej Suazi – PAP), Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny, chyba że są zaszczepione preparatem uznawanym w UE.

Od wtorku do 13 grudnia obowiązuje zakaz lądowania w Polsce samolotów z lotnisk położonych w siedmiu państwach znajdujących się na południu Afryki. Dotyczy on przylotów z Królestwa Eswatini, Królestwa Lesotho, Republiki Botswany, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki i Republiki Zimbabwe.

Nie zmieniają się inne obowiązujące dotąd obostrzenia. Na przykład nadal jest obowiązkowe w całym kraju zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju czy zaburzenia psychiczne. Należy również zachować dystans – minimalnie 1,5 m od siebie.(PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (7)

dodaj komentarz
tomkooo
hehe na co komu maseczki skoro nikt rak nie dezynfekuje, czy to w sklepach, czy szkolach, przedszkolach nie wspominajac juz o przepelnionej komunikacji miejskiej.
to sa jaja, ruchy pozorowane, ze niby cos robimy.
bha
Krótkowidztwa w Pandemii i tak to nie zmieni jak samo nie będzie miało chęci do diametralnych zmian bez pozorowania.
eagleeye
Powiem tak kiedyś skazywano aparatcxyków z komuny 1.0 a za niedługo skazywać się bedxie obecnych aparatczyków z komuny 2.0

Polacy są pamiętnym narodem no chyba ze czmychniecie wszyscy do jednego takiego Państwa które was przyjmie
zenonn
Nikogo nie skażą.
Na drzewach zamiast liści mieli wisieć komuniści
Żaden nie zawisł.
Wierzący, pokorny, ciemny lud niezdolny do samoorganizacji rewolucji
bgiem
Przypomina z twarzy tego wirusa z "Było sobie życie".
grab
Hahaha, w sklepach ludzie bez masek, także w tramwajach, pociągach, teatrach, kinach i na wernisażach. A kto z kontrolerów tam chodzi , no może do sklepu.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki