Ancyparowicz z RPP: Do końca '20 inflacja wróci do 2,5 proc.

Do końca 2020 r. inflacja spadnie do poziomu 2,5 proc. - powiedziała w TV Trwam członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Jej zdaniem, RPP nie może podwyższyć stóp procentowych, ponieważ taki ruch negatywnie wpłynąłby na gospodarkę.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

"Według wszystkich prognoz które mamy (...) na pewno do końca tego roku inflacja powinna powrócić do celu inflacyjnego. Ten cel inflacyjny to 2,5 proc." - powiedziała.

"Problem polega na tym, że jeżeli jest to (inflacja - PAP) generowane przez czynniki niemonetarne (...), RPP nie może niczego zrobić, bo gdybyśmy chcieli w tej chwili podnieść ceny pieniądza na rynku międzybankowym, to przecież skutki tego będą opłakane, bo zadziałamy w kierunku spowolnienia inwestycji, wzrostu gospodarczego, pogorszymy sytuację wielu gospodarstw domowych,(...) zahamujemy inwestycje, obniżymy konsumpcję" - dodała.

W styczniu inflacja wzrosła do 4,4 proc. - to najwyższy poziom od grudnia 2011 r.

W piątkowym artykule dla Rzeczpospolitej prezes NBP Adam Glapiński wskazał, że ostatnie wzrosty inflacji są przejściowe, a w 2021 nastąpi powrót inflacji w pobliże 2,5 proc., zatem nie ma potrzeby podwyżek stóp procentowych.

W lutym większość członków RPP oceniła, że wzrost dynamiki cen powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego będzie miał przejściowy charakter, a wraz z wygaśnięciem wpływu wskazanych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem wzrostu gospodarczego inflacja obniży się, powracając w pobliże celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.

Członek RPP Łukasz Hardt powiedział w piątek PAP Biznes, że podwyżka stóp proc. o 15 pb. miałaby głównie charakter komunikacyjny, mający na celu wzmocnienie wiarygodności polityki RPP i ograniczenie wysokich oczekiwań inflacyjnych. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
54 76 kzabor

A czy wszystko co podrożało wróci do swojej poprzedniej ceny?

! Odpowiedz
31 33 carlito1

Tak ! i nastanie dobrobyt :)

! Odpowiedz
30 36 shadow_xx

Będą rekompensaty ;-)

! Odpowiedz
57 52 pluto85md

Juz sie gubia w tych klamstwach, twierdzac ze wzrost gospodarczy przyspieszy, a inflacja wychamuje. Chyba realizuja scenariusz praca za miske ryzu. Zdewaluowanie waluty, a znajomi krolika siedza na walutach za pozyczki w panstwowych bankach.

! Odpowiedz
54 51 anty12

Glapa powiedzial ze w przyszlym roku wroci do normy. Jarek wyslal 2 rozne smsy ?

! Odpowiedz
21 27 zenonka

Jedyna nadzieja, że ludzie zaczną wycofywać siano z banków i wrzucac w złotowe etfy albo akcje. Może banki lobbowałyby za podwyżką.

! Odpowiedz
21 24 ryszard_ochodzki

Keep calm and buy gold and silver

! Odpowiedz
15 12 nhl

Zdecydowanie tak .

! Odpowiedz
40 44 anty12

Mateuszek wprowadzi kartki na jedzenie. Za miske ryzu sku... :)

! Odpowiedz
21 20 krokus12

tak wróci jak miał nie przebić 2,5%

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil