Ancyparowicz z RPP: Do końca '20 inflacja wróci do 2,5 proc.

Do końca 2020 r. inflacja spadnie do poziomu 2,5 proc. - powiedziała w TV Trwam członkini RPP Grażyna Ancyparowicz. Jej zdaniem, RPP nie może podwyższyć stóp procentowych, ponieważ taki ruch negatywnie wpłynąłby na gospodarkę.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

"Według wszystkich prognoz które mamy (...) na pewno do końca tego roku inflacja powinna powrócić do celu inflacyjnego. Ten cel inflacyjny to 2,5 proc." - powiedziała.

"Problem polega na tym, że jeżeli jest to (inflacja - PAP) generowane przez czynniki niemonetarne (...), RPP nie może niczego zrobić, bo gdybyśmy chcieli w tej chwili podnieść ceny pieniądza na rynku międzybankowym, to przecież skutki tego będą opłakane, bo zadziałamy w kierunku spowolnienia inwestycji, wzrostu gospodarczego, pogorszymy sytuację wielu gospodarstw domowych,(...) zahamujemy inwestycje, obniżymy konsumpcję" - dodała.

W styczniu inflacja wzrosła do 4,4 proc. - to najwyższy poziom od grudnia 2011 r.

W piątkowym artykule dla Rzeczpospolitej prezes NBP Adam Glapiński wskazał, że ostatnie wzrosty inflacji są przejściowe, a w 2021 nastąpi powrót inflacji w pobliże 2,5 proc., zatem nie ma potrzeby podwyżek stóp procentowych.

W lutym większość członków RPP oceniła, że wzrost dynamiki cen powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego będzie miał przejściowy charakter, a wraz z wygaśnięciem wpływu wskazanych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem wzrostu gospodarczego inflacja obniży się, powracając w pobliże celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej.

Członek RPP Łukasz Hardt powiedział w piątek PAP Biznes, że podwyżka stóp proc. o 15 pb. miałaby głównie charakter komunikacyjny, mający na celu wzmocnienie wiarygodności polityki RPP i ograniczenie wysokich oczekiwań inflacyjnych. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 pis_po_jedno_zlo

Dlaczego cała RPP ciągle ćpa jakieś środki halucynogenne?

! Odpowiedz
1 15 waldek6868

Jak czytam jej wypowiedzi to robi mi się niedobrze.Inwestycje od wielu lat są śladowe mimo niszczących oszczędności,ujemnych stóp procentowych,konsumpcja zaś spada między innymi przez niszczącą siłę nabywczą pieniądza wysoką inflację a ona ciemnotę wciska.
Jej miejsce jest przy zmywaku a nie w RPP.

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 20 krokus12

tak wróci jak miał nie przebić 2,5%

! Odpowiedz
40 44 anty12

Mateuszek wprowadzi kartki na jedzenie. Za miske ryzu sku... :)

! Odpowiedz
21 24 ryszard_ochodzki

Keep calm and buy gold and silver

! Odpowiedz
15 12 nhl

Zdecydowanie tak .

! Odpowiedz
21 27 zenonka

Jedyna nadzieja, że ludzie zaczną wycofywać siano z banków i wrzucac w złotowe etfy albo akcje. Może banki lobbowałyby za podwyżką.

! Odpowiedz
54 51 anty12

Glapa powiedzial ze w przyszlym roku wroci do normy. Jarek wyslal 2 rozne smsy ?

! Odpowiedz
57 52 pluto85md

Juz sie gubia w tych klamstwach, twierdzac ze wzrost gospodarczy przyspieszy, a inflacja wychamuje. Chyba realizuja scenariusz praca za miske ryzu. Zdewaluowanie waluty, a znajomi krolika siedza na walutach za pozyczki w panstwowych bankach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil