REKLAMA

Analizy.pl: Uczestnicy PPK zarobili od 2019 r. ok. 100 proc.

2021-04-20 16:30
publikacja
2021-04-20 16:30
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Na koniec marca wartość aktywów zgromadzonych w PPK przekroczyła 3,9 mld zł i wzrosła o 17 proc. mdm - poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku Pracowniczych Planów Kapitałowych. W raporcie podano, że przeciętny uczestnik od 2019 r. zarobił między 86 a 106 proc.

"Na koniec marca br. wartość aktywów zgromadzonych w PPK przekroczyła 3,9 mld zł. To aż o 17 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Tak duży skok aktywów był możliwy głównie dzięki wniesieniu 216 mln zł rocznej dopłaty z Funduszu Pracy. Ponad 900 tys. osób, głównie tych, którzy przystąpili do programu w drugim i trzecim etapie (ale i niektórych z pierwszego), otrzymało po 240 zł. Łączne saldo wpłat i wypłat szacujemy na niecałe 0,5 mld zł" - napisano w raporcie.

PFR spodziewa się, że do końca tego roku wartość aktywów wzrośnie do 7–8 mld zł.

"Najwyższą dynamikę aktywów odnotował najmniejszy gracz na tym rynku BPS TFI, którą szacujemy na ok. 134 proc. Drugi miesiąc z rzędu wysoką dynamikę odnotował także Skarbiec TFI (tym razem wyniosła ona 23 proc.) oraz TFI PZU (wzrost o 20 proc.), które najmocniej zwiększyło udział w rynku do 14,5 proc. Kolejność instytucji pozostaje bez zmian. Liderem pozostaje PKO TFI, które w PPK ma już ponad 1,3 mld zł (34 proc. rynku). O ponad połowę mniejsze aktywa zgromadziły TFI PZU oraz Nationale-Nederlanden PTE" - dodano.

Marzec był najlepszym miesiącem dla funduszy zdefiniowanej daty PPK w I kwartale br. – wszystkie wypracowały zysk, dzięki czemu niemal wszystkie skończyły I kwartał z dodatnim wynikiem.

Jak ocenili analitycy, z jednej strony funduszom zdefiniowanej daty (FZD) ciążyły rosnące rentowności obligacji skarbowych (czyli spadek ich cen), ale z drugiej wspierały rosnące ceny akcji, szczególnie na rynkach zagranicznych.

"W tym czasie fundusze PPK zarobiły średnio od 7,52 proc. (FZD 2025) do 13,86 proc. (FZD 2060). Tylko dwa fundusze poniosły w tym czasie niewielkie straty, co było pochodną tego, że ich portfele wypełnione były obligacjami skarbowymi, które to mają za sobą gorszy czas. Z kolei najlepszy wynik przekroczył 5 proc." - napisano.

"Przeciętny uczestnik PPK zarobił od 2019 roku od 89 proc. do 106 proc. Stopy zwrotu samych funduszy są jednak inne od stopy zwrotu inwestora, gdyż inwestowanie w PPK to inwestycja regularna" - wskazano.

W raporcie wyliczono, że uczestnik PPK zarabiający średnią krajową od końca 2019 roku do końca marca 2021 roku przeznaczył na PPK 1.964 zł (1.742 zł wpłat własnych – przy 2,0 proc. składce – oraz 222 zł podatku od wpłat pracodawcy).

"Tymczasem na koniec marca 2021 roku na jego koncie było w zależności od grupy funduszy od 3.712 zł do 4.048 zł (poza wpłatą pracownika, na konto wpływają wpłaty pracodawcy - minimum 1,5 proc. pensji brutto oraz wpłaty z Funduszu Pracy) - czyli od 1.748 zł do 2.084 zł więcej niż sam włożył. To oznacza od 89 proc. do 106 proc. zysku!" - napisano.

Autorzy raportu przypomnieli, że powoli dobiega końca proces wdrażania PPK. 10 kwietnia minął termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK przez jednostki sektora finansów publicznych, a 23 kwietnia minie termin podpisania umowy o zarządzanie PPK dla najmniejszych firm zatrudniających do 19 pracowników (10 maja minie termin na podpisanie umowy o prowadzenie PPK).

"Cały IV etap obejmuje największą grupę, liczącą ok. 6 mln osób. Według danych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) z 9 kwietnia w PPK jest ponad 2 mln uczestników. PFR liczy, że na koniec 2025 r. w programie będzie 4,5–6 mln pracowników, czyli 40–50 proc. uprawnionych, a w długim terminie 6–8 mln pracowników" - podano. (PAP Biznes)

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (20)

dodaj komentarz
kiniaa
Taki wynik to ja rozumiem i dlatego też pozostałam w PPK. A i widząc sporo osób zaślepionych hejtem, dostrzega teraz zyski w tym programie i wracają z podkulonym ogonem :p Choć w pełni mają do tego prawo
clochard
Jak się nie umie czytać ze zrozumieniem, to faktycznie można odnieśc wrażenie, że PPK osiąga wysoki zwrot. Odejmijmy dopłatę Funduszu Pracy i zobaczmy jaki był zwrot w ciągu roku (a nie od 2019), to zobaczymy prawdziwy obraz sytuacji.
Kwestią czasu jest kiedy rząd zadecyduje, że te pieniądze jednak nie należą
Jak się nie umie czytać ze zrozumieniem, to faktycznie można odnieśc wrażenie, że PPK osiąga wysoki zwrot. Odejmijmy dopłatę Funduszu Pracy i zobaczmy jaki był zwrot w ciągu roku (a nie od 2019), to zobaczymy prawdziwy obraz sytuacji.
Kwestią czasu jest kiedy rząd zadecyduje, że te pieniądze jednak nie należą do oszczędzającego i trzeba je przenieść do ZUS...
serina
Mnie to akurat bardzo cieszy, bo sama przystapiłma zaraz na początku, firma w której pracuję wprowadzała zaraz początkowo ppk. Wiele osób faktycznie na smym poczatku rezygnowało i teraz tego żałują.
dawidzia
Takie rezultaty to ja rozumiem, choć skoro pracodawca dokłada prawie drugie tyle to nie ma się czemu dziwić. Jak dla mnie program jak najbardziej udany, bo zero wysiłku, a efekty całkiem całkiem.
edwinn
I to jest tylko potwierdzenie tego, że warto było pozostać w programie. Niewielki nakład finansowy, a zyski są wręcz spektakularne, tym bardziej, że nic nie trzeba tu robić.
lorelie
myślę że przy wynikach OFE - kilka procent w dziesięć lat :) dobry wynik to było by 7% w dwa lata.
lorelie
najbardziej podoba mi się jak młodzi teczowi mówią że i tak nie będą mieć emerytury i się przy tym śmieją :) ale po 40 tce zaczyna się strach...po 50 tce obgryzanie paznokci i nerwica..a potem śmierć pariasa... i grób z tęczową flagą...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
scuti1986
żenująca propaganda godna pisiorstwa

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki