REKLAMA

Analiza: IV kw. dla banków będzie słaby. Na wynikach zaciążą rezerwy na franki

2020-01-27 11:42
publikacja
2020-01-27 11:42

Zysk giełdowych banków w IV kwartale 2019 r. wyniesie łącznie 2,86 mld zł i będzie ponad 20 proc. niższy niż rok wcześniej - wynika z danych zebranych przez PAP Biznes. Analitycy oceniają, że na wynikach banków po raz pierwszy tak mocno zaciążą rezerwy na portfele kredytów we frankach, które łączne wynieść mogą około 1 mld zł.

/ Shutterstock

W tym tygodniu rozpoczyna się sezon publikacji wyników za IV kwartał 2019 roku przez giełdowe banki. Jako pierwszy, wybrane niezaudytowane dane finansowe, przedstawi w środę Santander Bank Polska. Bank Millennium poda wstępne wyniki 3 lutego, natomiast mBank i ING Bank Śląski opublikują wstępne dane 6 lutego.

Z danych zebranych wśród ankietowanych przez PAP analityków wynika, że w IV kwartale 2019 roku zysk ośmiu notowanych na GPW banków wyniesie łącznie 2,86 mld zł, co oznaczać będzie spadek o 26 proc. w ujęciu rok do roku i o 23 proc. kwartał do kwartału.

"Spodziewam się, że może to być słabszy kwartał dla banków. Najważniejszą kwestią, która zdecyduje o wynikach w IV kwartale będzie sprawa kredytów frankowych i zawiązywanych na nie rezerw. Rynek patrzeć będzie także na to, jaki wpływ będą miały na wynik odsetkowy wcześniej spłacane kredyty konsumenckie" - powiedział PAP Biznes Jerzy Kosiński, analityk Pekao Investment Banking.

"Rynek czekać będzie na ewentualne komentarze zarządów banków odnośnie przyjętych założeń przy zawiązywaniu rezerw. Część banków już poinformowała o takich rezerwach, jednak nie wiadomo, jak te rezerwy zostały wyliczone. Prognozowanie tych rezerw jest niezwykle trudne i nie wykluczam, że banki zdecydują się nie podawać szczegółów. Szacuję, że wartość rezerw na kredyty frankowe wynieść może w IV kwartale łącznie około 1 mld zł" - dodał.

Banki, które jako pierwsze opublikują wyniki za IV kwartał, informowały już o wielkości rezerw, które utworzą w związku z walutowymi kredytami hipotecznymi. Łączne rezerwy Banku Millennium, mBanku oraz Santandera z tym związane wyniosą 616 mln zł.

Bank Millennium informował, że zdecydował utworzyć rezerwę na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi w wysokości 150 mln zł, która wpłynie na wynik banku przed opodatkowaniem za IV kwartał 2019 roku.

Z kolei mBank informował, że jego rezerwa portfelowa na ryzyko prawne związane z klauzulami waloryzacyjnymi w umowach kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem CHF, utworzona w IV kwartale 2019 r., wynosi 293 mln zł.

Wcześniej o rezerwach na portfel walutowy, które obciążą wyniki za IV kwartał, informował również Santander Bank Polska. Rezerwa na ryzyko prawne związane z portfelem walutowych kredytów hipotecznych wynieść ma 173 mln zł.

Walczysz o franki w sądzie czy czekasz? [Ankieta]

Walczysz o franki w sądzie czy czekasz? [Ankieta]

O sądowych sporach "frankowych" kredytobiorców z bankami jest coraz głośniej. Część klientów waha się, czy pozywać bank, inni czekają na rozwój wydarzeń. Spłacasz lub spłacałeś taki kredyt? Zapraszamy do udziału w badaniu Bankier.pl.

Małe TSUE obciąży wynik odsetkowy

Michał Konarski, analityk BM mBanku, zwrócił uwagę, że w IV kwartale banki po raz pierwszy w pełni uwzględnią efekt zwrotu klientom prowizji w wyniku odsetkowym.

Działania te będą efektem ubiegłorocznego wyroku TSUE który uznał, że przy wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego bank musi oddać wszystkie jego koszty proporcjonalnie obniżone. Kredytodawcy muszą rozliczyć się m.in. z: prowizji, opłaty przygotowawczej oraz ubezpieczenia.

"IV kwartał będzie pierwszym kwartałem w którym efekt zwrotu części prowizji w pełni odciśnie się na wyniku odsetkowym, a marża odsetkowa znajdzie się pod presją" - powiedział Konarski.

Analitycy nie wykluczają, że w przypadku niektórych banków poziom rezerw na ten cel może być jeszcze zwiększany.

"Część banków może zdecydować się na zwiększenie rezerw na zwroty prowizji w przypadku kredytów historycznych. Kluczowe będzie, jaka metoda księgowa przy realizacji zwrotów zostanie ostatecznie przyjęta - czy będzie się to odbywało w formule efektywnej stopy, czy liniowo. Z rynkowych komentarzy wynika, że UOKiK chciałby, żeby było to liczone liniowo, co jest mniej niekorzystne z punktu widzenia banków" - powiedział Kosiński.

"Widzimy ryzyko, że te, które nie uwzględniają w sposób jednoznaczny interpretacji TSUE i akceptują zwrot kosztów dopiero po reklamacji klienta, a dodatkowo stosują metodę nieliniową, będą zmuszone do zmiany podejścia" - uważa Michał Fidelus z BDM.

Konarski spodziewa się jednak, że reakcja rynku na słabe wyniki banków powinna być umiarkowana bowiem przedstawiciele banków już po wynikach za III kwartał ostrzegali rynek o odpisach na zwrot prowizji oraz rezerw na kredyty CHF.

Analitycy oceniają, że wyniki bez znaczących zdarzeń jednorazowych powinny zaraportować ING BSK, Bank Handlowy, Pekao oraz Alior Bank.

Analitycy szacują, że czwarty kwartał 2019 roku przyniósł 10 proc. wzrost wyniku odsetkowego w ujęciu rok do roku, z kolei wynik z prowizji powinien wzrosnąć o około 4 proc. W porównaniu do III kwartału obie te pozycje przychodowe nie powinny odnotować większych zmian.

Wyliczenia PAP Biznes obejmują PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, mBank, ING Bank Śląski, Bank Handlowy, Bank Millennium, Alior Bank i oparte są na prognozach do sześciu biur maklerskich. W konsensusie nie uwzględniono wyników Getin Noble Banku oraz BNP Paribas Bank Polska, dla których nie sporządzono szacunków.

Konsensusy dla ośmiu banków na IV kwartał 2019 roku (w mln zł):
IV kw wg rdr kdk
konsensusu
Wynik odsetkowy 9642 10,1% -0,8%
Wynik z prowizji 3051 4,4% 0,4%
Koszty ogółem 5689 6,6% 2,0%
Saldo rezerw -1618 19,2% -9,6%
Zysk netto 2855 -26,3% -23,2%

Poniżej:

Konsensusy oczekiwań wyników netto poszczególnych banków w IV kwartale 2019 roku

(w mln zł)

IV kw '2019 rdr kdk
konsensusu
Santander PL 434 -43% -31%
mBank 99 -70% -72%
Millennium 54 -74% -73%
ING BSK 460 2% 11%
Bank Handlowy 166 9% 46%
Bank Pekao 670 -11% 2%
PKO BP 823 -18% -33%
Alior Bank 148 -18% 19%

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki