PILNE

Analityk agencji Fitch: USA i Europa równie bezradne wobec długu

2012-01-17 11:37
publikacja
2012-01-17 11:37

Zarówno USA jak i strefa euro nie wykazują chęci do rozwiązania problemu zadłużenia tak, by dług nie naruszał makroekonomicznej równowagi w dłuższym okresie - powiedział PAP analityk agencji ratingowej Fitch Matteo Napolitano.

Za nieuzasadnione uznaje on kontrastowanie podejścia europejskiego zakładającego, że rozwiązaniem są cięcia wydatków i dyscyplina fiskalna oraz amerykańskiego wzbraniającego się przed cięciami z obawy przed wytłumieniem popytu wewnętrznego.

"Nie ma aż tak wielu istotnych różnic w podejściu USA i eurostrefy do kwestii redukcji państwowego długu, choć z pewnością są różnice w percepcji rynków finansowych" - zaznaczył.

"To samo podejście ze strony rządu USA i eurolandu oceniane jest przez rynki inaczej. Powodem jest ważna różnica strukturalna: w USA jest jeden rząd odpowiedzialny za rozwiązanie problemu zadłużenia, w Europie jest cała plejada rządów".

Napolitano nie dostrzega też większych różnic między USA, a eurostrefą w stosunku do polityki monetarnej.

W USA (i Wielkiej Brytanii) tamtejsze banki centralne stosowały politykę elektronicznej kreacji pieniądza (tzw. QE od Quantitative Easing) polegającą na skupowaniu przez bank centralny państwowych obligacji od banków w celu wsparcia płynności sektora bankowego (dostępności i łatwości użycia pieniądza - PAP).

W eurostrefie Europejski Bank Centralny (EBC) nie pożyczał bezpośrednio rządom, choć okresowo skupował dług niektórych z nich, ale stworzył bankom możliwość zaciągania taniego kredytu, by nadal mogły inwestować w obligacje ich rządów i nie utraciły płynności.

"EBC nie nazywa swego podejścia QE ze względów semantycznych, ale działania, które realizuje od niedawna sprowadzają się do obejścia statutowych ograniczeń i istotnego zwiększenia płynności europejskiego sektora bankowego" - dodał.

Powodem, dla którego fiskalna dyscyplina i reformy strukturalne są mocniej akcentowane w eurostrefie niż w USA jest to, że konsolidację fiskalną w USA odsunięto na okres po wyborach prezydenckich, a eurostrefa pracuje nad paktem fiskalnym już teraz.

Różnica między podejściem amerykańskim i europejskim do niedawna polegała na tym, że EBC w odróżnieniu od Fed i Banku Anglii znacznie dłużej koncentrował uwagę na ryzyku inflacji wzbraniając się przed poluzowaniem polityki pieniężnej dla podtrzymania wzrostu.

W ostatnich miesiącach EBC obniżył jednak stopy procentowe o 50 pb do 1 proc., a rynek oczekuje redukcji o kolejne 50 pb.

"Źródłem ryzyka inflacyjnego w eurostrefie w krótkim czasie są drożejące surowce, a nie pobudzanie popytu przez luźną politykę pieniężną. Z chwilą ożywienia gospodarki banki centralne przystąpią do usuwania nadpłynność z rynku podnosząc stopy procentowe" - zaznaczył analityk. (PAP)

asw/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Europejczyk
USA i EU są bezradne ponieważ zgodziły się na obniżenie ceł i doprowadzenie do wypływu kapitału produkcyjnego do Azji. Agencje mają rację że nie widzą końca kryzysu w ciągu kilku lat. Brak ceł doprowadzi gospodarki słabsze - oparte na turystyce do upadku, ponieważ w silniejszych krajach zaczęto oszczędzać w pierwszej USA i EU są bezradne ponieważ zgodziły się na obniżenie ceł i doprowadzenie do wypływu kapitału produkcyjnego do Azji. Agencje mają rację że nie widzą końca kryzysu w ciągu kilku lat. Brak ceł doprowadzi gospodarki słabsze - oparte na turystyce do upadku, ponieważ w silniejszych krajach zaczęto oszczędzać w pierwszej kolejności na wypoczynku w tych krajach. USA drukują pieniądze i podtrzymują popyt wewnętrzny bo maja już za sobą doświadczenie upadku banków i szokowego wzrostu bezrobocia. UE sama się oszukuje łudząc się że oszczędności są w stanie przełamać kryzys. Z takim podejściem kryzys będzie jeszcze głębszy i dłuższy.
~radi
Oczywiście - a świstak......

Skoro teraz EBC nie może podnieść stóp, bo grozi to ryzykiem oficjalnej niewypłacalności Hiszpanii, Włoch i innych państw jeszcze jako tako funkcjonującym wskutek taniego pieniądza, to jak wpuszczą do systemu jeszcze więcej kasy zwiększając jeszcze bardzie zadłużenie tych państw,
Oczywiście - a świstak......

Skoro teraz EBC nie może podnieść stóp, bo grozi to ryzykiem oficjalnej niewypłacalności Hiszpanii, Włoch i innych państw jeszcze jako tako funkcjonującym wskutek taniego pieniądza, to jak wpuszczą do systemu jeszcze więcej kasy zwiększając jeszcze bardzie zadłużenie tych państw, to wówczas będzie jeszcze większe ciśnienie żeby tych stóp nie podnosić.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki