REKLAMA

Analityk: Rośnie ryzyko, że Chiny przekroczą „czerwoną linię” i przekażą Rosji broń

2023-03-18 07:47, akt.2023-03-18 08:21
publikacja
2023-03-18 07:47
aktualizacja
2023-03-18 08:21

Dostawy broni z Chin do Rosji stają się coraz bardziej prawdopodobne, a liderzy UE muszą wyraźnie oznajmić Pekinowi, że zaważyłoby to na całości stosunków europejsko-chińskich – ocenia w rozmowie z PAP Andrew Small z amerykańskiego think tanku German Marshall Fund (GMF).

Analityk: Rośnie ryzyko, że Chiny przekroczą „czerwoną linię” i przekażą Rosji broń
Analityk: Rośnie ryzyko, że Chiny przekroczą „czerwoną linię” i przekażą Rosji broń
fot. ATHIT PERAWONGMETHA / / Reuters

Władze USA oceniły niedawno, że Chiny rozważają dostawy broni i amunicji dla atakującej Ukrainę Rosji. Dyplomacja UE określiła potencjalne dostawy uzbrojenia jako „czerwoną linię”, której Chiny nie powinny przekraczać.

Według Smalla Chiny wciąż wahają się co do przekazywania broni, ale takie dostawy są „coraz bardziej prawdopodobne”, bo Moskwa coraz pilniej ich potrzebuje. „Prawdopodobnie wybadają najpierw grunt transferami w szarej strefie, poprzez strony trzecie, ale byłbym ogólnie zaskoczony, gdyby odrzucali rosyjskie prośby w nieskończoność” – ocenia analityk.

Jego zdaniem Chiny nie chcą jednak całkowicie niszczyć swoich relacji z USA i UE. Nie chcą też, aby na Zachodzie powstał jednolity front przeciwko nim.

„Chiny wiedzą, że ich stosunki z USA mają jeszcze trochę przestrzeni, by upaść niżej. Ich relacje z Europą są jeszcze dalekie od upadku”, jeśli Pekin przekaże Rosji broń, te relacje mogą upaść – zaznacza Small. Bezpośrednim skutkiem byłby nowy pakiet sankcji wymierzonych w osoby i instytucje w Chinach.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według eksperta chiński rząd wciąż stara się wbijać klin pomiędzy USA a UE, by osłabić jakąkolwiek koalicję wymierzoną przeciwko Chinom i utrzymać w Europie dostęp do technologii, które coraz trudniej jest mu pozyskiwać w Stanach Zjednoczonych.

„Jednak jeśli podejmie kroki, które sprawią, że Chiny staną się bezpośrednim zagrożeniem dla Europy, stworzenie pełnego zachodniego frontu przeciwko Chinom i utwardzenie polityki bloków stanie się znacznie bardziej prawdopodobne” – podkreśla Small, który jest specjalistą ds. stosunków chińsko-amerykańskich.

Jego zdaniem szczególnie liderzy UE powinni wobec tego ostrzegać Chiny i podkreślać, jak ważne jest to dla Europy. „Konkretne reperkusje nie muszą być wymieniane. Wystarczy, że z absolutną jasnością oznajmi się Chinom, że to będzie kosztowne i wpłynie na całe stosunki chińsko-europejskie” – uważa badacz z German Marshall Fund.

Chiny mogą jednak mimo wszystko zdecydować się na militarne wsparcie Rosji, zwłaszcza jeśli uznają, że dalsze odrzucanie próśb Moskwy pogorszy dwustronne relacje albo jeżeli ocenią, że jest to kluczowe dla rosyjskiego wysiłku wojennego i bez chińskiej pomocy Rosja przegra – twierdzi Small.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. Sprzeciwiają się również sankcjom nakładanym na Moskwę przez kraje zachodnie i ich sojuszników. Przed inwazją Chiny i Rosja deklarowały przyjaźń „bez granic”, a już po jej rozpoczęciu pogłębiały współpracę w wielu dziedzinach i prowadziły wspólne ćwiczenia wojskowe.

Kyodo: USA potwierdziły użycie amunicji produkcji chińskiej podczas wojny Rosji z Ukrainą

Mamy podejrzenia, że tej amunicji użyły wojska rosyjskie, lecz nie posiadamy na to dowodów. Jesteśmy jednak przygotowani do podjęcia stosownych działań, jeśli doniesienia o przekazaniu uzbrojenia Rosji przez Chiny zostaną potwierdzone. Zachowujemy w tej kwestii czujność i uważnie obserwujemy rozwój sytuacji - oznajmił informator Kyodo w amerykańskim Departamencie Stanu.

Znalezione na Ukrainie pociski pochodzą z Chin, ponieważ wskazuje na to ich konstrukcja. Stany Zjednoczone powiadomiły już o tej sprawie niektórych swoich sojuszników - czytamy w depeszy japońskiej agencji.

Jak podkreślono, informacja o chińskiej amunicji pojawiła się na dwa dni przed wizytą przywódcy Chin Xi Jinpinga w Rosji, planowanej od poniedziałku do środy (20-22 marca). W ocenie zachodnich i japońskich analityków spotkanie Xi z Władimirem Putinem potwierdzi, że Pekin i Moskwę łączą bliskie, partnerskie relacje.

Jeśli chodzi o potencjalne zaopatrywanie Rosji przez Chiny w śmiercionośną broń, wciąż mamy ten sam poziom zaniepokojenia, jaki mieliśmy w ubiegłym tygodniu. Nadal nie uważamy, że Pekin porzucił te plany, ale też nie widzieliśmy żadnych dowodów, że podjęli decyzję, by pójść w tym kierunku lub dostarczyli Moskwie jakieś uzbrojenie - oświadczył w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Komentując czwartkowy artykuł w portalu Politico na temat wysyłania przez chińską firmę zbrojeniową Norinco karabinów szturmowych do Rosji oraz przekazywania przez Pekin komercyjnych dronów, rzecznik stwierdził, że według informacji USA karabiny nie są przeznaczone do wykorzystania na polu walki, a transakcja jest wynikiem porozumień zawartych jeszcze przed wojną.

anb/ jar/ szm/ arch/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (15)

dodaj komentarz
polonu
Rosji brakuje broni ha ha ha , jakieś żarty , oczywiście że coś tam biorą z Iranu , dlaczego bo nie ruszają żelaznych zapasów , wojsko też w koszarach siedzi , i czeka . Chiński prezydent jedzie w innej sprawie , to są sprawy gospodarcze a nie wojenne ,może podpisanie traktatu o wzajemnej pomocy wojskowej i gospodarczej pakt . Rosji brakuje broni ha ha ha , jakieś żarty , oczywiście że coś tam biorą z Iranu , dlaczego bo nie ruszają żelaznych zapasów , wojsko też w koszarach siedzi , i czeka . Chiński prezydent jedzie w innej sprawie , to są sprawy gospodarcze a nie wojenne ,może podpisanie traktatu o wzajemnej pomocy wojskowej i gospodarczej pakt . wszyscy wiedzą że tworzą się dwa bieguny na świecie jeden ta sławna Amerykańska demokracja i Układ Rosyjsko -Chiński . dwa filary i powoli państwa będą dołączać , każdy ma wolny wybór ,gdzie chce być , będą referenda na świecie lub siłowy przymus demokratyczny .U nas w kraju nikt się nikogo nie pytał o nic już walczymy razem z Ameryką , stało się to z automatu , niema wolnego kraju jak na jego terytorium stacjonują obce wojska a naród nie ma nic do powiedzenia .
pstrzezek
Spotkanie Xi z Putinem w następnym tyg będzie jednym z ważniejszych politycznie wydarzeń tego roku. Gdy spotkali się po raz ostati, uzgodnili ramowe warunki współpracy: Putin nie zaatakuje w trakcie olimpiady a ruska ropa i zboże pójdzie do Chin. Chiny już teraz dostarczaja broń do russkich, tyle tylko że pod przykrywką "broń Spotkanie Xi z Putinem w następnym tyg będzie jednym z ważniejszych politycznie wydarzeń tego roku. Gdy spotkali się po raz ostati, uzgodnili ramowe warunki współpracy: Putin nie zaatakuje w trakcie olimpiady a ruska ropa i zboże pójdzie do Chin. Chiny już teraz dostarczaja broń do russkich, tyle tylko że pod przykrywką "broń myśliwska". Stany robią dym z wyprzedzeniem bo konsekwencje tego spotkania mogą być większe niż samo rozpoczęcie inwazji rok temu...
mistrz_erudycji
Oczywiście że tak się stanie, potem będzie konflikt usa -chiny a polska rozbrojona zostanie jak zwykle sama bo usa powie że muszą się bić z chinami i nie dostaniemy ani sprzętu ani wsparcia ich armii. Będzie to samo co zawsze od wschodu ruskie od zachodu niemcy.
abcx
Dziwne, takie wspaniałe i kwitnące stosunki z zachodem - tylko kilka banów i sankcji a Chiny chcą to zaprzepaścić? Zupełnie niezrozumiałe ;)
grzegorzkubik
A co za różnica w dawaniu broni przez USA a dawaniu przez Chiny. Każdy ma swój interes.
pstrzezek
Rozgarnięty grzesiu nie widzisz że po jednej se stron jest twój PiSi raj? A nie, zapomniałem że ty po stronie Putina i Łukaszenki..

grzegorzkubik2021-04-07 16:26
Łukaszenka nie walczy z Polską. To mógłby być nasz sojusznik

grzegorzkubik2021-02-20 14:17
Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać
Rozgarnięty grzesiu nie widzisz że po jednej se stron jest twój PiSi raj? A nie, zapomniałem że ty po stronie Putina i Łukaszenki..

grzegorzkubik2021-04-07 16:26
Łukaszenka nie walczy z Polską. To mógłby być nasz sojusznik

grzegorzkubik2021-02-20 14:17
Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać kraju i przestępca albo Putin. Putin wygrywa boi Rosjanie go popierają a lewaków to wkurza.

grzegorzkubik2021-02-20 13:01
Rosja musi tak działać bo inaczej by zainstalowani im lewackich duraków u władzy.
kamikaze351 odpowiada pstrzezek
A ty co? Kronikarz? Śmierdzi padliną...
zoomek
Nie widzę problemu - USA PadlinieU też daje. To koszerne?
Poza tym to $atanistyczny cyrk dla gojów. Wątpicie?
Prawda wyzwala.
https://www.bitchute.com/video/hb7jGvqUBdnT/
polonu
jakiej broni , Rosja podpisuje z Chinami traktat o wzajemnej pomocy wojskowej i gospodarczej jest NATO oni robią swój pakt tam jeszcze dojdą inni . bo tu jeszcze sprawy gospodarcze system bankowy , tworzą blok państw z własną wspólną walutą ,
iluminata_4
A po co mają wysyłać broń?!
Chiny i Rosja, we współpracy ze sporą częścią świata, mogą zniszczyć USA bez jednego wystrzału. Wystarczy, że przestaną używać dolara, jako głównej waluty rozliczeniowej. I ten proces został już uruchomiony!
Poliniactwo jak zwykle nic z tego nie kuma.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki