Analitycy: w przyszłym tygodniu benzyna i autogaz powinny potanieć

Analitycy oczekują w przyszłym tygodniu kontynuacji obniżek cen benzyn i autogazu na stacjach. Mało prawdopodobna jest natomiast obniżka cen oleju napędowego; jego ceny mogą nawet wzrosnąć.

(fot. Marek SKORUPSKI / FORUM)

Według BM Reflex po nieznacznych obniżkach cen z tego tygodnia, w kolejnym trend zniżkowy powinna kontynuować benzyna - o 4-6 groszy na litrze i autogaz - o 2-4 grosze. W przypadku oleju napędowego możliwa jest natomiast nieznaczna podwyżka. Reflex wskazuje, że o ile średnie ceny w mijającym tygodniu nieznacznie spadły, to skala tych obniżek jest symboliczna w porównaniu do podwyżek w ostatnich tygodniach. Od końca lipca benzyny podrożały średnio o ok. 27 groszy na litrze, olej napędowy o 20 groszy, a autogaz o 33 grosze.

Również portal e-petrol.pl przewiduje lekki spadek cen benzyn i być może też autogazu przy jednoczesnej prawdopodobnej podwyżce ceny diesla. Według szacunków portalu, w przyszłym tygodniu średnia cena benzyny 95 powinna zawierać się w przedziale 4,51-4,60 zł za litr, olej napędowy powinien kosztować między 4,34-4,44 zł za litr, a autogaz 2,07-2,15 zł za litr.

Portal zauważa, że ceny na polskich stacjach benzynowych spadają, mimo wysokich cen ropy na rynkach. Baryłka kosztuje już ponad 56 dol., podobny poziom widziano ostatnio w kwietniu br. Jak ocenia e-petrol.pl, rozpoczęta przez członków OPEC publiczna dyskusja na temat możliwego przedłużenia okresu obowiązywania porozumienia ws. ograniczenia wydobycia, pomaga notowaniom ropy utrzymać się w okolicach tegorocznych maksimów cenowych.

Reflex przypomina z kolei, że na poprawę nastrojów na rynkach wpływ ma ubiegłotygodniowa rewizja w górę prognoz wzrostu konsumpcji przez OPEC i Międzynarodową Agencję Energii oraz późniejsze potwierdzenie spadku liczby odwiertów ropy naftowej w USA. (PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Sonia Sobczyk (PAP)

wkr/ son/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 slc350

Nic nie stanieje, bo przecież trzeba zapasy kupione po wyższej cenie sprzedać, a to potrwa tyle, że akurat będzie podwyżka..... A jak ma cena rosnąć to rośnie z dnia na dzień i tu nie ma problemu, że zapas kupiony taniej... ot taka zwykła pazerność.....

! Odpowiedz
1 3 do_niczego

Potanieje o 2 grosze a w następnym tygodniu podrożeje o 10 groszy.Musi być na MILIONOWE pensje prezesów.Powiedzenie się potwierdza"CZŁOWIEK CZŁOWIEKOWI WILKIEM".

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl