Analitycy spodziewają się wzrostu cen paliw na stacjach

Ostatni tydzień przyniósł wzrost cen paliw na stacjach benzynowych, a w kolejnym tygodniu podwyżki mogą być kontynuowane - uważają analitycy rynku paliw.

(ingimage)

"Po trzech tygodniach obniżek na stacjach na koniec listopada kierowcy znowu muszą głębiej sięgać do kieszeni. Benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 2 grosze i kosztuje średnio 4,49 zł za litr. Diesel kosztuje więcej o grosz i średnio na stacjach płacimy za niego 4,35 zł za litr - poinformowali analitycy e-petrol.pl.

Ich zdaniem, o ile w przypadku benzyny i oleju napędowego skala podwyżek - jakkolwiek nieprzyjemnych - nie daje podstaw do niepokoju, to dynamiczna zmiana cen autogazu może być szokiem dla tankujących to paliwo. LPG podrożało aż o 17 groszy i aktualnie kierowcy tankujący autogaz płacą średnio 2,19 zł za litr. W efekcie tej podwyżki cena LPG, która jeszcze w wakacje stanowiła tylko jedną trzecią ceny benzyn, dzisiaj wynosi już niemal połowę tego co płacimy za litr popularnej 95.

"Prognoza na przełom listopada i grudnia zakłada dalszy wzrost cen paliw na stacjach, a tempo podwyżek w przypadku benzyny i diesla może przyspieszyć. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,47-4,58 zł za litr dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,35-4,46 zł za litr i 2,17-2,28 zł za litr dla autogazu" - napisali analitycy e-petrol.pl

Także analitycy BM Reflex zauważyli, że zgodnie z oczekiwaniami na części stacji miała miejsce skokowa podwyżka cen autogazu. W skali całego kraju podwyżka wyniosła średnio 5 groszy na litrze, a od początku miesiąca ceny LPG na stacjach wzrosły średnio o 24 gr za litr.

"Z powodu niekorzystnej sytuacji na rynku walutowym i rynku ropy naftowej drugi tydzień z rzędu notowaliśmy podwyżki cen paliw na rynku hurtowym. Ze względu na tempo i skalę tego wzrostu, zaczęły już rosnąć ceny paliw na stacjach. Średnio ceny wzrosły od 5 do 7 groszy na litrze, ale skala jednorazowych podwyżek na stacjach, gdzie zmiany już odnotowaliśmy, sięgała nawet kilkunastu groszy na litrze. Na części stacji ceny w tym tygodniu na razie nie rosły. Tu wzrostów spodziewamy się po weekendzie" - prognozują specjaliści z BM Reflex.

30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie OPEC. Trwają starania, aby podczas tego posiedzenia grupy doszło do finalizacji wrześniowej nieformalnej umowy o obniżeniu dostaw ropy. Na razie plany OPEC - aby obniżyć produkcję ropy - nieco komplikuje Iran, który chce produkować więcej ropy.

"Decyzja OPEC i jej ocena przez rynek w kontekście przywrócenia równowagi zdecydują o średnioterminowym kierunku ruchu cen, choć coraz bardziej prawdopodobne, że przyszły rok na rynku ropy naftowej będzie wzrostowy" - dodali analitycy BM Reflex. (PAP)

mmu/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Szejk

Korektę cen benzyny i ON można tłumaczyć ceną dolara. W przypadku LPG prawda jest jednak inna:
http://www.antyradio.pl/Adrenalina/News/LPG-po-3-zl-za-litr-przez-nowe-prawo-10407

! Odpowiedz
0 6 ~antyall

za każdym razem gdy podjeżdżam na stację paliw spodziewam się podwyżek i nie mylę się, w ostatnim czasie za każdym razem jest drożej. i uwaga, nie jestem analitykiem

! Odpowiedz
1 6 ~Eskimos

Iran, Stany albo Moskale pomogą. Zwiększą wydobycie i takie artykuły pójdą do lamusa.
Poza tym dolar już zaczyna cofkę.

! Odpowiedz
4 4 ~123

W mojej miejscowości na ORLENIE tak zawsze drożeje o 10gr,tanieje o 1,2gr.Rowerek i zaoszczędzam a ORLEN nie zarabia gdyby paliwo było PO 1,40zł(patrz strefa EURO) to bym nie oszczędzał tylko jeździł samochodem.

! Odpowiedz
1 13 ~321

rowerem zdrowiej , nie narzekaj , ja też wiosną w miarę możliwości przesiadam się na rower mimo że jestem już 50+ , i oszczędzać nie muszę :)

! Odpowiedz
0 8 ~POSEŁ

POLITYKÓW ceny na stacjach paliw nie dotyczą,my jeździmy Limuzynami na koszt PODATNIKA.Paliwo może być nawet PO 7zł.

! Odpowiedz
11 1 ~silvio_gesell

Nikt ci nie zabrania zostać politykiem. Wolny rynek.

! Odpowiedz
4 2 ~yanosik

Paliwa podskoczyły/mogą podskoczyc tylko z powodu kursu USD bylo 3,8-3,9zl a teraz 4,15-4,2zl.Bo cena na rynku paliw dlaej ponizej 50usd za baryłke.
Zadne pincett plus bez jaj.

! Odpowiedz
10 17 ~leo

Kaczyński się nie martwi, nie ma samochodu, nie ma konta, do sklepu nie chodzi. Catering rządowy go obsłuży, rządowa limuzyna go zawiezie / na spacer /. Nie ma to jak być półbogiem i za nic nie odpowiadać. Żeby jeszcze tyn pólbóg coś mądrego wymyślał a nie same plewy.

! Odpowiedz
4 10 ~as

Posiadanie samochodu i konta - marzenie mas i miara dobrobytu. Szacun.

! Odpowiedz
0 0 ~drit odpowiada ~as

@as
I kota.

! Odpowiedz
12 14 ~zenek

Ropa nie drożeje, ceny na stacjach są wynikiem " dobrej zmiany " , jeszcze do niedawna dolar był po 3,80 teraz jest praktycznie po 4,20, przelicznik jest więc prosty - prosty jak drut. Pincet kosztuje i to kosztuje nas wszystkich. Rząd doł a MY PŁACIMY.

! Odpowiedz
9 12 ~silvio_gesell

Dolar zaczął rosnąć zanim PiS doszedł do władzy. Ale to takie polskie zrzucać wszystko na administracje rządową.

! Odpowiedz
4 6 ~Sceptyk

Swoje zrobiła też Ustawa Paliwowa, która wykosiła konkurencje. Orlen i PGNiG nie narzekają, a "dobrej zmianie" to na rękę. Wyższa cena -> więcej VAT-u -> mniejsza dziura na 500+.

! Odpowiedz
8 4 ~as

To trampkowy skok dolca a nie z winy działań Polski! Dobrze o tym wiesz ale pokłapać trzeba dla zasady. pińcet plus winne, blablabla, widać dzieciaki tu piszą bezdzietne. dlaczego kindergeld nie zabija gospodarki Niemiec?

! Odpowiedz
0 0 ~zenek odpowiada ~silvio_gesell

Euro też zdrożało było regularnie 4,20 - 4,25 jest REGULARNIE 4,40 - 4,45

! Odpowiedz
0 4 ~antyall odpowiada ~as

nie,bo niemcy na to stać.
Tak samo jak niemca stać na nowego golfa a ty musisz 15 letnim jeździć. oczywiście możesz se kupić nówkę na kredyt frankowy na 30 lat ale to oznacza, że nie będziesz żarł do końca życia

Polska se kupiła 500 plus na taki kredyt..

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne