Analitycy: Złoty traci m.in. w związku z danymi nt. polskiej gospodarki

Mimo pozytywnego sentymentu do ryzykownych aktywów, polska waluta podczas środowej sesji taniała - informują analitycy. Złotemu nie pomogły dane o PKB za III kwartał, które potwierdziły zapaść w inwestycjach - uważa ekspert DM mBanku Rafał Sadoch.

Złoty najbardziej tracił do dolara, który zyskał po pozytywnych danych z amerykańskiej gospodarki. Około godz. 17.35 euro kosztowało 4,45 zł, dolar - 4,21 zł, frank szwajcarski - 4,13 zł, a funt - 5,26 zł.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań

Analityk DM mBanku Rafał Sadoch podkreślił w komentarzu, że w środę euro w szczytowym momencie kosztowało 4,45 zł. "Niemniej jednak złoty mocniej potaniał wobec dolara amerykańskiego, który na skutek solidnych danych z amerykańskiej gospodarki ponownie zyskał na wartości" - zwrócił uwagę.

Dodał, że złoty w porównaniu do innych walut regionu był raczej słaby.

"Z pewnością nie pomogły mu dane o PKB za trzeci kwartał, które potwierdziły zapaść w inwestycjach i zwiększyły niepewność przyszłego kształtu koniunktury. Wszystko wskazuje na to, że końcówka roku przyniesie dalsze hamowanie polskiej gospodarki. Dzisiejsze dane GUS wskazujące, że polska gospodarka po 28 miesiącach wyszła z deflacji, nie miały większego wpływu na notowania złotego" - wskazał Sadoch.

Według analityka DM mBanku w kolejnych dniach złoty może nadal tracić, w szczególności do euro. Zależeć to będzie od rozstrzygnięcia ws. włoskiego referendum konstytucyjnego. Jeżeli okaże się ono fiaskiem, to - jak prognozuje Sadoch - za jedno euro będzie można płacić nawet 4,50 zł.

Podobnie uważa Konrad Ryczko z DM BOŚ, który zwrócił uwagę, że w trakcie środowej sesji obserwowaliśmy dalsze utrzymanie presji podażowej na polską walutę.

"Na parze USD/PLN notowania ponownie znalazły się tuż poniżej 4,20 zł. Ponownie, poza generalnie słabymi nastrojami wokół PLN, ruch ten tłumaczyć należy podbiciem wyceny dolara amerykańskiego na szerokim rynku, po kolejnych dobrych wskazaniach makro z tamtejszej gospodarki. Dodatkowo należy wspomnieć o mocnych wzrostach na rynku ropy naftowej po osiągnieciu porozumienia dot. ograniczenia produkcji przez OPEC" - wskazał.

Jego zdaniem wyższe ceny ropy wskazują na możliwe podbicie wskaźników inflacyjnych i w konsekwencji mogą zbliżać nas do kolejnych podwyżek stóp ze strony FED. (PAP)

mick/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 24 ~oppp

lecimy w dół ??? nie będzie na spłatę długu

! Odpowiedz
30 8 ~Ewiak

Złoty traci głownie z powodu niepewnej sytuacji w strefie euro. No cóż, rozpad tej strefy jest nieunikniony. Wynika to z także z analizy biblijnej. Według tej Księgi w wyznaczonym przez Boga czasie powróci, występująca w roli "króla północy" - Rosja (Daniela 11:29a). Będzie to spektakularne widowisko, połączone z rozpadem nie tylko strefy euro, lecz także UE i NATO. W podobnie spektakularny sposób Bóg zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o tym, że jakiś czas po zakończeniu drugiej wojny światowej wojska rosyjskie powrócą do swej ziemi (Daniela 11:28b). Nie zakończyło się na wyjściu z dawnego NRD. Nieprzypadkowo rozpadł się Związek Radziecki i Układ Warszawski. Dzięki temu wojska te opuściły całą Europę. W wyznaczonym czasie powrócą do wielu miejsc, gdzie wcześniej stacjonowały. Brexit i prezydentura Donalda Trumpa nie były dziełem przypadku. Dla UE i NATO są jak Stalingrad i Kursk dla Niemiec. W najbliższą niedzielę będą dwie kolejne "bitwy" - w Austrii i we Włoszech. Tej "wojny" UE i NATO nie wygrają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 26 ~autor

litości !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie ten portal, zmień na nawiedzeni.pl

! Odpowiedz
5 3 ~ubawiony odpowiada ~autor

poczucie humoru poniżej zera
dużo poniżej zera
ale dla bankierze to raczej normalka

! Odpowiedz
0 2 ~Piłat

Już zmieniłeś teorię? A swoje mieszkanko to sprzedałeś za 40 srebrników???

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 14 ~20gr

hej lemingi, nie róbcie paniki! Nie świrujcie!! Za chwilę przyjdzie belka i zrobi franka po 20 groszy!! Musi tylko dopić koniak w knajpie
"sowa i przyjaciele". Taka to ona jest ta belka!Banki będą wam płacić raty, a nie wy im!

! Odpowiedz
1 2 ~Marek

Ja zaczekam aż Długopis wróci do Warszawy pancerną limuzyną z wypadu narciarskiego w Karkonosze.

! Odpowiedz
8 27 ~Super

IV kwartał przyniesie jeszcze gorsze dane, więc widzę franka w okolicach 4,5zł... Pozostałe, znaczące waluty też "zmasakrują" złotego...
Niezła zachęta do zarobku poza Polszą - to jest właśnie dobra zmiana

! Odpowiedz
6 11 ~ekspert

czy szklanka jest w 3/4 pełna , czy w 1/4 pusta ? oczywiście pusta , rośnie produkcja , rośnie sprzedaż , rośnie zatrudnienie , rosną płace , ale najważniejsze , że spadają inwestycje ... samorządów zadłużonych po uszy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD -0,70% 3,8234
2019-12-13
ROPA 0,70% 64,93
2019-12-13 22:58:00
USD/PLN 0,06% 3,8345
2019-12-13 22:59:00
EUR/PLN -0,55% 4,2625
2019-12-13 22:59:00
EUR/USD -0,60% 1,1117
2019-12-13 22:59:00
CHF/PLN 0,12% 3,8954
2019-12-13 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil