REKLAMA
WAŻNE

Analitycy: Wpływy z mandatów drogowych w 2022 r. mogą sięgnąć nawet ok. 4 mld zł

2022-01-16 07:41
publikacja
2022-01-16 07:41
Analitycy: Wpływy z mandatów drogowych w 2022 r. mogą sięgnąć nawet ok. 4 mld zł
Analitycy: Wpływy z mandatów drogowych w 2022 r. mogą sięgnąć nawet ok. 4 mld zł
fot. Damian Pankowiec / / Shutterstock

Maksymalne wpływy do budżetu z tytułu mandatów drogowych mogą wynieść w 2022 r. ok. 4 mld zł, jeśli nowe przepisy w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach nie przyniosą spodziewanych efektów - stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PIE zwrócił uwagę, że liczba wypadków i osób w nich poszkodowanych w Polsce w przeliczeniu na 1 mieszkańca pozostaje od lat jedną z najwyższych w Unii Europejskiej. W 2019 r. dało nam to 3. miejsce pod względem liczby zabitych na 1 tys. mieszkańców (za Łotwą i Bułgarią).

Analitycy zaznaczyli, że tzw. zdarzenia drogowe kosztują polskie społeczeństwo ok. 50-60 mld zł rocznie, co stanowi ok. 3 proc. PKB. Powołując się na wyliczenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego w oparciu o dane z 2018 r. wskazali na koszty wypadków drogowych w wysokości 45 mld zł oraz dodatkowe 12 mld zł kosztów kolizji drogowych. Wzięto pod uwagę m.in. leczenie szpitalne, koszty pracy służb drogowych i wypłaty zasiłków, "utracone korzyści związane ze śmiercią lub kalectwem produktywnych pracowników".

W 2021 r. na drogach zginęła jednak rekordowo niska liczba osób – 2 tys. 212 (spadek o 11 proc.) - przyznali analitycy. "To efekt m.in. zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa dla pieszych oraz ustalenia spójnego limitu prędkości w obszarze zabudowanym, które weszły w życie 1 czerwca 2021 r." - stwierdzono w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Celem tych zmian było "przybliżenie polskich regulacji do standardów pozostałych krajów UE".

Przypomniano, że od 1 stycznia br. zaczął obowiązywać nowy taryfikator, podwyższający maksymalną wysokość mandatu za przekroczenie prędkości z 500 zł do 5 tys. zł.

Jak stwierdzili analitycy, "przy założeniu nieskuteczności nowych przepisów w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach i dziesięciokrotnym podwyższeniu wpływów budżetowych - odnosząc się do dziesięciokrotnego wzrostu górnego limitu wysokości mandatów - należałoby przyjąć maksymalny poziom wpływów do budżetu w 2022 r. na poziomie ok. 4 mld zł, czyli 0,8 proc.".

PIE nie wyklucza jednak, że zmiana przyniesie spodziewany efekt w poprawie bezpieczeństwa na drogach (podobnie jak np. na Słowacji, gdzie w związku z podwyżką stawek mandatów i zmianami w przepisach drogowych, liczba wypadków spadła o 23 proc., a liczba ich ofiar o 37 proc.). Wówczas można liczyć się "z nieznacznie zwiększonymi dochodami budżetu państwa w stosunku do lat poprzednich, przy jednoczesnym wyraźnym spadku kosztów związanych z wypadkami". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (51)

dodaj komentarz
maciek-bpm
podatek cukrowy miał przynieść 3 mld, tymczasem ludzie przestali kupować colę,
podobnie będzie z mandatami, ludzie zaczną wolniej jeździć bo mandat 300 zł był do przełknięcia
ale 1500 zł już nie, wiec wpływy zamiast 4 mld będą na poziomie 1,5 mld....to kpokazuje jacy w rządzie są "specjalisci"
drzaraza
Jak ”rząd” chce zyskać te 4 mld to powinien wprowadzić jakieś zachęty/bonusy.
drzaraza
Jak to się ma , kto jest winny , komu wystawić mandat za ponad 100 tys. ponadnormatywnych zgonów. W sumie ZUS i kasta uprzywilejowana na tym zyskała..
demeryt_69
Nie można się tu niczemu zbytnio dziwić - Polacy stosunkowo niedawno przesiedli się z Maluchów (lekko ponad 20 KM) do znacznie szybszych szrotów masowo sprowadzanych z mitycznego Zachodu. Skutki są takie jak każdy widzi - codziennie trup się ściele obficie na drogach tego rozmodlonego skansenu. Tu trzeba czasu i bardzo wysokich kar Nie można się tu niczemu zbytnio dziwić - Polacy stosunkowo niedawno przesiedli się z Maluchów (lekko ponad 20 KM) do znacznie szybszych szrotów masowo sprowadzanych z mitycznego Zachodu. Skutki są takie jak każdy widzi - codziennie trup się ściele obficie na drogach tego rozmodlonego skansenu. Tu trzeba czasu i bardzo wysokich kar połączonych z bezwzględną egzekucją - innej rady nie ma!

luxferre
Bredzisz. Mamy najmniejszą liczbę wypadków śmiertelnych na osobokilometr od lat.
Są dwie skrajne możliwości, jeśli idzie o nowe stawki, a efekt będzie gdzieś po środku:
1. Brak poprawy bezpieczeństwa i nałożenie 4mld PLN podatku zwanego "mandatem" na kierowców.
2. Lekki spadek ilości wypadków i zwiększenie ogólnej
Bredzisz. Mamy najmniejszą liczbę wypadków śmiertelnych na osobokilometr od lat.
Są dwie skrajne możliwości, jeśli idzie o nowe stawki, a efekt będzie gdzieś po środku:
1. Brak poprawy bezpieczeństwa i nałożenie 4mld PLN podatku zwanego "mandatem" na kierowców.
2. Lekki spadek ilości wypadków i zwiększenie ogólnej śmiertelności Polaków, poprzez zmniejszenie wydajności pracy (nie tylko kierowców zawodowych) i spadek dochodów gospodarstw domowych. Koszty dla zdrowia będą większe niż zyski ze zmniejszenia wypadków. Tylko tego na pierwszy rzut oka nie widać.
demeryt_69 odpowiada luxferre
Statystyka nie kłamie :)

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/polska-trzecia-od-konca-w-statystykach-smiertelnych-wypadkow-w-unii-europejskiej/2mqr1jg

ja3
Dejcie wincyj buspasów, winksze kary i wincyj kolein, to na pewno będzie bezpieczniej. Bym zapomniał, jeszcze trzeba zmniejszyć dozwoloną prędkość z 50 na 40.
demeryt_69
To oczywiście tłumaczy dlaczego na przejściach dla pieszych trup się ściele obficie - stupid is as stupid does!

ddaamm
Pytanie na dziś:
Czy jesteś za prewencją dla wszystkich i kontrola na każdym kroku czy systemem wolnościowym, gdzie człowiek robi co chce, ale jeśli skrzywdzi drugiego to tylko on sam ciezko za to odpowiada?

Bo 90% tych mandatów zapłacą zwykli ludzie, nie bandyci.
A bezpieczeństwo na drogach poprawia lepsze drogi…
demeryt_69
Jak mawiał klasyk: "Miała być demokracja, a tu każdy gada co chce" :)

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki