REKLAMA

Analitycy: Wejście Axel Springera do Polsatu może być zagrożeniem dla TVN

2006-12-05 08:56
publikacja
2006-12-05 08:56
Zakup mniejszościowego pakietu akcji Polsatu przez niemiecki koncern Axel Springer może mieć negatywny wpływ na TVN i to na różnych płaszczyznach – uważają analitycy komentujący zapowiedź transakcji dla „Parkietu”.

Według Sobiesława Pająka z CDM Pekao SA kupno udziałów w Polsacie należy rozpatrywać na dwóch płaszczyznach: biznesowej i inwestycyjnej. W sferze biznesowej, w krótkim terminie nie ma zagrożenia dla TVN, ponieważ Polsat ma kiepską ofertę programową – twierdzi Pająk. „Brak pomysłu na dobre programy nie zostanie raczej uleczony” – dodaje, ponieważ Axel Springer to koncern przede wszystkim prasowy.

Jeśli chodzi o sferę inwestycyjna, czyli ofertę publiczną akcji Polsatu, to Pająk dopuszcza, że część akcjonariatu TVN może „przejść” do Polsatu, jeśli wycena akcji tej spółki będzie ze sporym dyskontem do akcji TVN. Wtedy notowania TVN mogą ucierpieć.

Dorota Puchlew z DM PKO BP uważa, że obecność AS w Polsacie może wpłynąć na poprawę oferty programowej tej stacji, ponieważ niemiecki koncern ma wystarczająco dużą grupę, aby pomóc Polsatowi zwiększyć konkurencyjność. W razie oferty publicznej Polsatu może nastąpić przepływ inwestorów z TVN, ponieważ branża telewizyjna jest słabo reprezentowana na GPW. Ale warunkiem jest tu odpowiednio niska wycena Polsatu.

Według Michała Marczaka z DI BRE wejście Axel Springera nie jest wprawdzie takim zagrożeniem dla TVN, jakim byłoby wejście do Polsatu koncernu stricte medialnego, jednak już pod koniec 2007 roku TVN może odczuć zwiększenie konkurencyjności Polsatu. Dla Agory transakcja może być dobrą wiadomością, ponieważ w krótkim okresie Axel Springer bardziej może poświęcić się Polsatowi, niż „Dziennikowi”.

M.D.
Na podstawie: „Parkiet”, Michał Śliwiński, „Plany giełdowe Polsatu są nadal niezagrożone”
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki