REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Analitycy: Pomoc dla kredytobiorców znosi częściowo efekty podwyżek stóp

2022-05-16 11:58
publikacja
2022-05-16 11:58
Analitycy: Pomoc dla kredytobiorców znosi częściowo efekty podwyżek stóp
Analitycy: Pomoc dla kredytobiorców znosi częściowo efekty podwyżek stóp
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Propozycje rządu dotyczące wsparcia kredytobiorców częściowo znoszą efekt dotychczasowych podwyżek stóp procentowych - oceniają ekonomiści Citi. Według szacunków ekspertów wprowadzenie wakacji kredytowych można porównać do obniżki stóp procentowych o około 150 pb.

"Gdyby RPP chciała zniwelować ten impuls konsumpcyjno-inflacyjny, musiałaby podnieść stopy procentowe na okres najbliższych dwóch lat o dodatkowe ok. 150 pb (w porównaniu z tym, co RPP i tak dotychczas planowała). To, czy Rada ostatecznie zdecyduje się na dodatkowe podwyżki stóp, będzie zależeć od nadchodzących danych o aktywności, płacach i inflacji, jednak zaproponowane programy wsparcia istotnie zwiększają szanse takiego scenariusza" - napisano w raporcie.

Jak przypomina Citi, w ubiegłym tygodniu rząd przedstawił projekt rozwiązań mających na celu wsparcie kredytobiorców dotkniętych podwyżkami stóp procentowych. Rządowy plan zakłada tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zwolnienia z płatności czterech rat kredytowych w 2022 roku i kolejnych czterech w 2023 r. Projekt ustawy przewiduje również dofinansowanie przez banki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który udziela pomocy dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Trzecie rozwiązanie to zastąpienie stawki WIBOR przez nową, na razie nieznaną, stopę procentową.

Ekonomiści uważają, że wpływ zaproponowanych rozwiązań na budżety gospodarstw domowych może być istotny.

"W naszym scenariuszu makroekonomicznych zakładamy, że stopy NBP wzrosną jeszcze o 125 pb w ciągu najbliższych dwóch miesięcy (do 6,5 proc.). W takim przypadku, według naszych szacunków, wakacje kredytowe ograniczyłyby płatności gospodarstw domowych o około 6 mld zł w drugiej połowie bieżącego roku, wobec 4 mld zł szacowanych przez rząd (przy wyliczeniach zakładamy partycypację w programie na poziomie 50 proc.). Pozwoliłoby to gospodarstwom domowym podtrzymać relatywnie wysoką dynamikę konsumpcji" - napisano w raporcie.

Zdaniem Citi zastąpienie WIBOR nową stawką zapewne nie wpłynie znacząco na wydatki gospodarstw domowych.

"Po pierwsze, gdyby nową stopą była POLONIA, obniżka oprocentowania wyniosłaby - średnio w horyzoncie kilku lat - około 20-30 pb. Po drugie, do nowej stawki konieczne może być stosowanie spreadu korygującego, który w praktyce zniwelowałby różnicę między nową i dotychczasową stopą procentową" - oceniono.

Dzięki wakacjom w tym roku na kredyt wydamy tyle samo co w 2021 r.

Zasady ustawowych wakacji kredytowych spowodują, że w drugiej połowie tego roku będzie można zapłacić tylko dwie raty zamiast sześciu. Z kolei w całym przyszłym roku osiem rat zamiast dwunastu. Z wyliczeń Expandera wynika, że to spowoduje, że w skali całego roku wydatki na raty w 2022 r. będą bardzo zbliżone do tych z ubiegłego roku. W przypadku kredytu na 300 000 zł na 25 lat suma tegorocznych rat (15 444 zł) będzie nawet nieco niższa niż w ubiegłym roku (16 183 zł). Z kolei w przyszłym roku nastąpi już wzrost do 20 724 zł. Bez wakacji suma rat w 2022 r. wyniosłaby ok. 25 660 zł, a w 2023 r. ok. 30 971 zł - policzył Jarosław Sadowski z Expandera.

 

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (41)

dodaj komentarz
drabio
Skoro pomoc dla kredytobiorców znosi "częściowo" efekty podwyżki stóp procentowych to po co było stopy procentowe podnosić?

Może też trzeba było podnieść stopy częściowo.... Ale to rozpędzi dalej inflację.

Już teraz widoczne jest że inflacja będzie rosła bo to już spirala i aby to zatrzymać konieczne są
Skoro pomoc dla kredytobiorców znosi "częściowo" efekty podwyżki stóp procentowych to po co było stopy procentowe podnosić?

Może też trzeba było podnieść stopy częściowo.... Ale to rozpędzi dalej inflację.

Już teraz widoczne jest że inflacja będzie rosła bo to już spirala i aby to zatrzymać konieczne są radykalne środki. Co więcej na zachodzie mamy już apogeum inflacji jak i w Czechach ale w Polsce nadal ceny idą w górę i końca nie widać....
wilanow
INFLACJA nie jest powodem dostępności pieniądza na rynku kredytowym, za wysokie stopy są przyczyną spadku rozwoju gospodarczego oraz podwyżek cen (przedsiębiorcy windują ceny produktów bo mają wysoki % kredytu). INFLACJA jest powodem rozdawnictwa i dodruku pustego pieniądza. ZAMKNĄĆ WSZYSTKIE PROGRAMY PLUS i dotacje i dodatki i refundacje INFLACJA nie jest powodem dostępności pieniądza na rynku kredytowym, za wysokie stopy są przyczyną spadku rozwoju gospodarczego oraz podwyżek cen (przedsiębiorcy windują ceny produktów bo mają wysoki % kredytu). INFLACJA jest powodem rozdawnictwa i dodruku pustego pieniądza. ZAMKNĄĆ WSZYSTKIE PROGRAMY PLUS i dotacje i dodatki i refundacje i zrobi się dobrze, bo okaże się, że warto pracować.
enthe
Co to za staruszek na zdjęciu?
bha
,, Jasnowidzący, niezastąpiony jastrząb wybawiciel''????? .
bha
Cóż......Zachłanność coraz mocniej i mocniej nienasycona już bez umiaru garstki % za kotarami wciąż i wciąż i wciąż od dawna już ,i jej niestety wielu naganiaczy na sznurku zależności związanych od niej nie bez celu wciskają kity bzdur - jakoby to od dociskania do muru i jawnego golenia bez litości 2 milionów kredytoboiorców w 40 Cóż......Zachłanność coraz mocniej i mocniej nienasycona już bez umiaru garstki % za kotarami wciąż i wciąż i wciąż od dawna już ,i jej niestety wielu naganiaczy na sznurku zależności związanych od niej nie bez celu wciskają kity bzdur - jakoby to od dociskania do muru i jawnego golenia bez litości 2 milionów kredytoboiorców w 40 milionowym kraju !!!! zależałoby czy inflacja ,windowane ceny surowców na rynkach i ceny na wewnętrznym rynku zmonopolizowanym do bólu rosnące z nienasyconej rynkowej zachłanności od lat !!! obecnie już jak w kalejdoskopie miały NIBY spadać. Takie totalne Bzdury nic więcej udające ,,jarząbka" nie bez celu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Niestety.
itso_ptymistyczna_inflacja
''Pojęcie czynników ograniczających opiera się na prawie minimum Liebiga ,który stwierdza, że ​​wzrost jest kontrolowany nie przez całkowitą ilość dostępnych zasobów, ale przez najrzadszy zasób. Innymi słowy, czynnik jest ograniczający, jeśli zmiana czynnika powoduje zwiększony wzrost, liczebność lub rozmieszczenie organizmu,''Pojęcie czynników ograniczających opiera się na prawie minimum Liebiga ,który stwierdza, że ​​wzrost jest kontrolowany nie przez całkowitą ilość dostępnych zasobów, ale przez najrzadszy zasób. Innymi słowy, czynnik jest ograniczający, jeśli zmiana czynnika powoduje zwiększony wzrost, liczebność lub rozmieszczenie organizmu, podczas gdy inne czynniki niezbędne do życia organizmu nie. Czynniki ograniczające mogą być fizyczne lub biologiczne. ''

''Pierwotnie stosowano to do wzrostu roślin lub upraw , gdzie stwierdzono, że zwiększenie ilości obfitych składników odżywczych nie zwiększało wzrostu roślin. Dopiero zwiększenie ilości ograniczającego składnika odżywczego (tego najbardziej rzadkiego w stosunku do „potrzeby”) poprawiło wzrost rośliny lub plonu. Zasadę tę można podsumować w aforyzmie: „Dostępność najbardziej obfitego składnika odżywczego w glebie jest tak dobra, jak dostępność najmniej obfitego składnika odżywczego w glebie”. Lub, mówiąc prościej, „Łańcuch jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo”. Chociaż diagnoza czynników ograniczających plony jest powszechnym badaniem, podejście to spotkało się z krytyką. [1]''
itso_ptymistyczna_inflacja odpowiada itso_ptymistyczna_inflacja
Zakres tolerancji – przedział wartości jakiegoś czynnika abiotycznego, co do którego organizm wykazuje tolerancję ekologiczną.

Zakres tolerancji jest określony przez dwie wartości skrajne:

dolny punkt krytyczny czyli minimum;
górny punkt krytyczny czyli maksimum – działającego czynnika.

Przekroczenie
Zakres tolerancji – przedział wartości jakiegoś czynnika abiotycznego, co do którego organizm wykazuje tolerancję ekologiczną.

Zakres tolerancji jest określony przez dwie wartości skrajne:

dolny punkt krytyczny czyli minimum;
górny punkt krytyczny czyli maksimum – działającego czynnika.

Przekroczenie tych wartości powoduje zahamowanie procesów życiowych, a następnie śmierć organizmu. W obrębie zakresu tolerancji znajdują się:

strefy letalne (pessimum) – organizm egzystuje na granicy przeżycia
strefy pejus – organizm ma możliwość wzrostu
strefę optimum – organizm rozmnaża się. Najkorzystniejsze dla funkcjonowania organizmu – wartości określonego czynnika.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakres_tolerancji

źródło: https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Liebig%27s_law_of_the_minimum?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

źródło: https://en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Regulating_factor?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp#Ecology
friedens
Populiści tacy jak Kartofel, Pinokio, Jaszczomb i reszta tej dyktatury ciemniaków zawsze przegrywają. Niestety ciągną z sobą w przepaść całe narody. Mam nadzieję, że tych, którzy wybrali i głosowali na tych mściwych, zakłamanych, pazernych, nieuczciwych tudzież beznadziejnie głoopich i nieodpowiedzialnych ludzi dosięgnie zasłużona Populiści tacy jak Kartofel, Pinokio, Jaszczomb i reszta tej dyktatury ciemniaków zawsze przegrywają. Niestety ciągną z sobą w przepaść całe narody. Mam nadzieję, że tych, którzy wybrali i głosowali na tych mściwych, zakłamanych, pazernych, nieuczciwych tudzież beznadziejnie głoopich i nieodpowiedzialnych ludzi dosięgnie zasłużona kara, a karma do nich i ich bliskich wróci.
men24a
Kara zawsze dosięga ciemnotę bo u władzy to już sami milionerzy . Yellen dzisiaj powiedziała że nadchodzi kryzys, jedynie co sasiny czy Glapa jest w stanie zaserwować społeczeństwu to dalsze osłabianie złotówki i dodruk. Sądzę że wkrótce dolar po 7 zł.
scuti1986
Niestety muszę Cię zmartwić... tych ciemniaków w rządzie wybrał równie ciemny naród, który teraz wierzy w inflację od Putina i pisowski "dobrobyt" z dodruku.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki