REKLAMA

Analitycy: NBP wraca do niższych zakupów obligacji. To może być przygotowanie do podwyżki stóp

2021-06-16 15:28
publikacja
2021-06-16 15:28
Analitycy: NBP wraca do niższych zakupów obligacji. To może być przygotowanie do podwyżki stóp
Analitycy: NBP wraca do niższych zakupów obligacji. To może być przygotowanie do podwyżki stóp
/ NBP

Wyniki środowego przetargu odkupu obligacji NBP sugerują, że bank centralny wraca do niższych zakupów obligacji, co rynek może to odebrać jako cichy "tapering" - oceniają ekonomiści mBanku i Banku Pekao.

"NBP zakupił papiery wartościowe w kwocie jedynie 2 mld zł wobec 5,6 mld zł ofert i deklarowanej maksymalnej kwoty 10 mld zł. Trudno będzie uczestnikom rynku zinterpretować to inaczej niż jako 'silent taper'" - napisali na Twitterze ekonomiści Banku Pekao.

"NBP odkupił na aukcji obligacje warte 2 mld zł (maks. wartość odkupu wyznaczona była na 10 mld zł), z czego większość to papiery skarbowe. Powrót do niższych zakupów. Uważamy, że to właśnie będzie trend, aż do wygaszenia (przynajmniej zakupów skarbówek) przed podwyżkami stóp" - ocenili ekonomiści mBanku, również na Twitterze.

Na przetargach w kwietniu i maju NBP odkupował papiery nawet za 5-8 mld zł. W tych miesiącach bank centralny organizował po 2 przetargi odkupu w miesiącu. W czerwcu powróciła formuła jednej aukcji na miesiąc, przy czym NBP zastrzega, że w razie potrzeby może zorganizować dodatkowe operacje strukturalne.

Na przedostatniej aukcji 26 maja NBP odkupił wyłącznie 2 serie obligacji BGK, mimo deklaracji o odkupie również do 6 serii papierów skarbowych. Po takim ruchu banku centralnego na rynku pojawiły się spekulacje, że NBP rozpoczął wygaszanie programu skupu aktywów, jednak prezes NBP A. Glapiński uciął je w trakcie wypowiedzi prasowej po czerwcowym posiedzeniu RPP.

Glapiński poinformował, że NBP odrzucił całość ofert dotyczących obligacji skarbowych na aukcji 26 maja z uwagi na warunki cenowe zaproponowane przez banki. W jego ocenie, były one rażąco zbyt wysokie.

"Program jest kontynuowany w całym zakresie, nie podjęliśmy żadnych decyzji o ewentualnym wygaszaniu lub zakończeniu programu w przyszłości" - mówił wtedy Glapiński. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (54)

dodaj komentarz
qwertas
Za Tuska inflacja tez była prawie 5% - to do tych tak umartwiających się o hiperinflację. Przypomnę tym niepamiętającym, że czasy hiperinflacji w Polsce to czasy Balcerowicza, Lewandowskiego i Bieleckiego. To były też czasy masowej wyprzedaży polskiego majątku za bezcen. Taki Dzierżoniów (Dolnośląskie) stracił wszystkie Za Tuska inflacja tez była prawie 5% - to do tych tak umartwiających się o hiperinflację. Przypomnę tym niepamiętającym, że czasy hiperinflacji w Polsce to czasy Balcerowicza, Lewandowskiego i Bieleckiego. To były też czasy masowej wyprzedaży polskiego majątku za bezcen. Taki Dzierżoniów (Dolnośląskie) stracił wszystkie zakłady, które były do stracenia. Politycy lewicowo-liberalni aktualnie w takich partiach, jak PO, Lewicy czy PSL stworzyli jedną z największych hiperinflacji na świecie. To wtedy ludzie zostali milionerami ale realnie mieli wypłaty wielkości dzisiejszych 200-600zl. Spróbujcie żyć za 600zł dzisiaj, jak sam czynsz na mieszkanie to 400-500zl a do tego prąd, gaz, jedzenie, ubrania itd. To towarzystwo liberalne Balcerowicz, Bielecki, Lewandowski i tez Tusk zrobiło z nas pariasów Europy na trzy dekady.
anty12
TEraz jest wieksze dziadostwo wiec ni epodniecaj sie Tuskiem. Na wiesz o powrocie Tiuska do Polski PiSy popuscily ze strachu.
shadow_xx
Przypomnij jeszcze jakie było oprocentowanie lokat za Tuska i wyjdzie jaka wtedy była rzeczywista stopa procentowa.
_jasko
"Za Tuska" była też deflacja, czy nie?
W tych latach, gdy inflacja była wysoka cena ropy sięgała ponad 100$ za baryłkę.
A to komentarz Wielkiego Stratega sprzed 10 lat:
"Polityka rządu, której efektem jest ogromne zadłużenie, zaczyna dzisiaj przynosić łatwy do przewidzenia rezultat, jeżeli chodzi
"Za Tuska" była też deflacja, czy nie?
W tych latach, gdy inflacja była wysoka cena ropy sięgała ponad 100$ za baryłkę.
A to komentarz Wielkiego Stratega sprzed 10 lat:
"Polityka rządu, której efektem jest ogromne zadłużenie, zaczyna dzisiaj przynosić łatwy do przewidzenia rezultat, jeżeli chodzi o nasze kieszenie - mówił Kaczyński. - To znaczy inflację, która w niektórych segmentach dalece przekracza 5 proc."
Przypomnę niepamietającym, że hiperinflacja "za Balcerowicza", to efekt głębokiej zapaści gospodarczej ostatniej dekady komuny w Polsce. O tzw. nawisie inflacyjnym słyszało się, czy nie?
modulometer
po arabi saudyjskiej i usa mamy najniższą realną stopę % cywilizowanego świata. Glapa to po prostu przestępca łamiący przepisy ustawy o nbp
demeryt_69 odpowiada anty12
"Teraz jest większe dziadostwo" - bezcenne!

For everything else is MasterCard :)

demeryt_69 odpowiada modulometer
Od kiedy to Arabia Saudyjska awansowała do ligii państw cywilizowanych?

Skończ z paleniem wielbłądziego łajna!
300_pala odpowiada demeryt_69
Skąd wiesz jak dział wielbłądzie łajno?
ssalsa
Ca za prymitywny bełkot. Takie texty mozesz sobie pisac na paskach w tvpis
jas2
Czytałem nawet opinie, że jak RPP podniesie stopy procentowe to Trzaskowski obniży ceny wywozu śmieci.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki