REKLAMA

"Dwucyfrowy wzrost". Ceny podskoczą w 2023 roku jak na trampolinie

2022-11-23 12:00, akt.2022-11-23 13:18
publikacja
2022-11-23 12:00
aktualizacja
2022-11-23 13:18

W 2023 roku oczekujemy wciąż wysokiej inflacji bazowej i dwucyfrowego wzrostu cen konsumpcyjnych - ocenili analitycy ING Banku Śląskiego, odnosząc się do opublikowanych w środę danych GUS. Spodziewają się oni spadku PKB w I kwartale przyszłego roku.

"Dwucyfrowy wzrost". Ceny podskoczą w 2023 roku jak na trampolinie
"Dwucyfrowy wzrost". Ceny podskoczą w 2023 roku jak na trampolinie
fot. doomu / / Shutterstock

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2022 r. wzrosła o 0,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 18,3 proc. rdr.

Komentując dane, analitycy napisali, że największe spadki utrzymują się w przypadku paliw (-20,5 proc, r/r), a największy wzrost - w przypadku odzieży i obuwia (14,3 proc, r/r). Wyraźnie wyhamował też wzrost sprzedaży żywności (2,4 proc, r/r).

Zauważyli, że od maja wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw nie nadąża za wzrostem cen detalicznych; wyjątkiem był lipiec, kiedy odnotowano wysokie jednorazowe wypłaty w górnictwie i energetyce. "Generuje to presję na wydatki konsumpcyjne, powstałej luki w realnych dochodach nie są w stanie skompensować jednorazowe świadczenia emerytalne i obniżki podatków. Jednocześnie gospodarstwa domowe w znacznej mierze skonsumowały oszczędności nagromadzone podczas pandemii" - wskazali.

W ocenie analityków początek IV kwartału br. sygnalizuje dalsze pogorszenie koniunktury w polskiej gospodarce. "Odnotowaliśmy wolniejszy wzrost produkcji przemysłowej i słabe dane dotyczące handlu towarami. Niewielką pociechą jest utrzymywanie się wzrostu produkcji budowlanej z uwagi na korzystne warunki pogodowe w październiku tego roku. W ujęciu rocznym wzrost PKB będzie w IV kw br. niższy niż w III kw., a w I kw 2023 spodziewamy się spadku" - wskazali.

Ich zdaniem biorąc pod uwagę fakt, że znacząca część obecnej inflacji ma charakter odkosztowy, pojawienie się negatywnej luki produktowej będzie miało ograniczony wpływ na tempo wzrostu cen. "W 2023 oczekujemy wciąż wysokiej inflacji bazowej i dwucyfrowego wzrostu cen konsumpcyjnych (CPI). Biorąc pod uwagę wrażliwość RPP na sferę realną, prawdopodobieństwo podjęcia przez Radę przerwanego cyklu podwyżek stóp procentowych jest w najbliższych miesiącach znikome" - ocenili.

Odnosząc się do danych GUS dotyczących produkcji budowlano-montażowej (w październiku rdr wzrosła o 3,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4 proc.) napisali, że poprawa wynika przede wszystkim z lepszej aktywności w branżach powiązanych z inwestycjami infrastrukturalnymi.

"Dobra pogoda jak na razie utrzymuje się także w listopadzie. Można więc zakładać, że branże powiązane z inwestycjami infrastrukturalnymi będą dość dobrze radzić sobie również w tym miesiącu. Brak środków z KPO, czy wysokie koszty wykonawstwa, utrudniające rozpisywanie przetargów, sugerują jednak, że gdy skończą się pozytywne efekty pogodowe, inwestycje infrastrukturalne znów spowolnią" - napisali.

W ocenie analityków o dynamice produkcji budowlano-montażowej zdecyduje jednak głównie aktywność w budowie budynków. W październiku wzrost w tej kategorii pozostał dość wysoki, ale dużo wolniejszy niż przeciętnie w poprzednich miesiącach 2022 roku (około 27 proc, r/r). "W firmy uderzają wysokie koszty, podczas gdy popyt na nieruchomości załamał się ze względu na rosnące koszty kredytów, czy pogarszające się nastroje gospodarstw domowych" - napisali. Ich zadaniem produkcja budowlano-montażowa może okazać się jednym z najsłabszych elementów krajowej gospodarki, choć zejście jej rocznej dynamiki na ujemne poziomy może przesunąć się na początek przyszłego roku. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (6)

dodaj komentarz
zoomek
To w końcu ma spadać czy skokowo rosnąć?
simonsoft8
gus kieruje się informacją o własnym optymiźmie.
mararok
A to będzie w czwartek czy w piątek ? :)
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, proszę nie wierzyć analom bezkrtycznie.
krokodilko
Ci analitycy tacy mało konkretni są
dwucyfrowy wzrost to być może 11%, być może 99%
Mają rozmach s..byki
hfjdj
Młodzież podje trochę chleba ze smalcem to się może nauczy że patrzeniem w tiktoka się człowiek nie najada.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki