REKLAMA

Analitycy: Ceny paliw mogą spaść bez rządowej interwencji

2021-11-29 17:53
publikacja
2021-11-29 17:53
Analitycy: Ceny paliw mogą spaść bez rządowej interwencji
Analitycy: Ceny paliw mogą spaść bez rządowej interwencji
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

Ceny paliw na stacjach benzynowych mogą spaść jeszcze zanim rząd wprowadzi swoją tarczę antyinflacyjną - oceniają analitycy Biura Maklerskiego Reflex. Jak wskazują, ropa na rynkach mocno tanieje, na polskim rynku hurtowym już zaczął się ruch cen w dół.

Jak przypomina BM Reflex, spadek ceny ropy naftowej wywołały na koniec zeszłego tygodnia informacje o nowym wariancie koronawirusa. Jeśli rynek ropy pozostanie na niższym poziomie, to w pierwszej połowie grudnia obniżki cen paliw możemy odnotować na krajowych stacjach, czyli wcześniej niż zapowiadane obniżki w ramach tarczy antyinflacyjnej - wskazuje Biuro.

Jak zauważa, w ostatnich kilkunastu dniach już odnotowano powolny spadek cen w hurcie, który teraz powinien zostać pogłębiony.

Według przedstawicieli rządu przewidywany spadek cen paliw wywołany wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej powinien przełożyć się na spadek cen detalicznych rzędu 28 – 30 groszy na litrze.

W ocenie BM Reflex, po wejściu w życie proponowanych rozwiązań ceny mogłyby spaść średnio do 20 groszy na litrze benzyny, do 15 groszy na litrze diesla.

Biuro zastrzega, że ostateczna skala obniżki będzie uzależniona od aktualnej sytuacji na rynku ropy i paliw, a także od polityki cenowej polskich rafinerii w nowym roku.

Zgodnie z zapowiedziami rządu od 20 grudnia akcyza na wszystkie paliwa silnikowe zostanie obniżona do minimalnego poziomu, na jaki pozwalają przepisy UE Ponadto od stycznia do maja 2022 r., sprzedaż paliw silnikowych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.

wkr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jpelerj
Spadną bez interwencji, ale rząd i tak ogłosi to jako swój sukces. Tyle to i tak już wiemy.
duck_killer
*** jest wielki. Jeszcze nie wprowadził tarczy antyinflacyjnej, a już wpłynął na ceny ropy.

( ͡° ͜ʖ ͡°)
jpelerj
I to będzie przekaz dnia. Mogę się założyć.
wtomek
Jak zwykle zagrywka spekulantów tłumaczona na opak. Biden zabrał się do roboty i fundusze musiały odwrócić pozycje. Ulica została z piaskiem w garści. Na XTB znowu padaka.
anti_day-trader
Poczeka poczeka.
Pójdzie na 100, ale po tym jak KK obwieści, że obrany został kierunek -> 20$
wtomek
Ponowię pytanie do super analityka KK, gdzie ta ropa po 100$?.
men24a
Ostatnio Morawiecki (ten co wprowadził nas do UE tudzież pokonał wirusa) miał kilka spotkań w Europie i sądzę że to jego sprawka, że ropa tanieje. Jesteś wielki.
jpelerj
I to będzie przekaz dnia dla suwerena.
drzaraza
Czyli jest wymówka żeby czekać z obniżkami.
stachsgh
Pożyjemy zobaczymy. Z dnia na dzień paliwa nie potanieją, bo przecież stacje mają bardzo dużo zapasów.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki