Analitycy CASE: Mamy idealne warunki dla narastania bańki cenowej w nieruchomościach

Na polskim rynku mieszkaniowym występują idealne warunki inkubacyjne dla narastania bańki cenowej - wynika z publikacji Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Analitycy ostrzegają, że jeśli do 2021 r. utrzyma się obecne realne tempo wzrostu cen, to będziemy mieć dużą bańkę cenową.

(Pexels)

Jak czytamy w prezentacji, rosnącym cenom mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, sprzyjają m.in. historycznie niskie stopy procentowe, dekoniunktura na warszawskiej giełdzie, szybki wzrost dochodów, a także migracje do miast, w tym pracowników zza wschodniej granicy.

Eksperci CASE zauważą, że spirale cen w znaczniej mierze nakręcają tzw. transakcje flippowe, polegające na zakupie mieszkań, ich szybkim remoncie lub urządzeniu i odsprzedaży po kilku tygodniach. Wyliczają, że średni zysk z takich transakcji wynosi 10-15 proc. w skali roku.

O rosnącym napływie kapitału inwestycyjnego na rynek nieruchomości - jak wynika z prezentacji - świadczy m.in. dwukrotny wzrost wartości transakcji gotówkowych. Między 2015 a 2018 rokiem kwoty kwartalnych transakcji wzrosły z 2 mld do 4 mld zł.

Mieszkania podrożały w rok o kilkanaście procent. Najmocniej kawalerki

Mieszkania podrożały w rok o kilkanaście procent. Najmocniej kawalerki

Od 1 do 3 proc. w górę kolejny miesiąc z rzędu poszły ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym. W ciągu roku stawki zwiększyły się o kilkanaście procent – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Drożeją zwłaszcza najmniejsze kawalerki. Końca wzrostów cen nie widać także ze strony deweloperów i to we wszystkich największych polskich miastach

Jednocześnie eksperci ostrzegają, że "jeśli do 2021 r. utrzyma się obecne realne tempo wzrostu cen, to będziemy mieć dużą bańkę cenową". Obecnie - jak piszą - jesteśmy w drugiej fazie bańki, w której "wzrost cen jest wynikiem irracjonalnego entuzjazmu podtrzymywanego przez mechanizm pętli zwrotnej. W fazie trzeciej (...)ma miejsce relatywnie szybki spadek cen aktywów.”

Aby zapobiec pęknięciu bańki, analitycy rekomendują m.in. rzetelne informowanie przez instytucje publiczne o ryzyku, rozpoczęcie zbierania danych na temat oczekiwań co do dalszego wzrost cen mieszkań przez uczestników rynku, a także monitorowania transakcji flippowych i określenie skali tego zjawiska na rynku.

Z danych opublikowanych w styczniu br. przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny mieszkań w trzecim kwartale 2019 roku wzrosły o 9 proc. w porównaniu do drugiego kwartału rok wcześniej.

Urząd sprecyzował, że szybciej rosły ceny mieszkań na rynku wtórnym, gdzie skala zwyżki sięgnęła 10,9 proc. Z kolei na rynku pierwotnym wzrost wyniósł 6,7 proc. W trzecim kwartale 2019 r., w stosunku do kwartału drugiego ceny wzrosły o 2,1 proc. (w tym na rynku pierwotnym – o 0,4 proc. i na rynku wtórnym – o 3,5 proc.).

GUS zauważa jednocześnie, że w trzecim kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych były o 23,6 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. (w tym na rynku pierwotnym – o 17,2 proc., a na rynku wtórnym – o 29,4 proc.).(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 66 kozey

Na jednym z warszafskich osiedli od dewelopera w ostatni weekend sprzedało się 125 lokali w cenie "w 2017 nie do pomyślenia, a w 2020 nawet tanio" będzie jeszcze rosło i rosło.. Kraj mlekiem i miodem płynący, posadowiony na finansowej granicy płyt tektonicznych, patrząc na to co się dzieję sam tracę zdrowy rozsądek.

! Odpowiedz
5 13 uorenbufet

Zaden Polak nie napisałby "warszaFskich:.

! Odpowiedz
1 8 anna_domagalczyk

Napisz może jaka to inwestycja, bo takie ogólniki wygladaja na trollowanie w stylu JW Construction i zwykle były wysmiewane w komentarzach.

! Odpowiedz
7 40 crank

Prędzej czy później pęknie i ludziom wypatruje 50% oszczędności życia. I będzie miałeś chamie złoty ròg

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 78 open_mind

Tak, bańkę napędzili zdesperowani ciułacze, których postawiono pod ścianą inflacji i niskich stóp procentowych. Zrozumcie, nie gońcie ze „stadem” to zawsze kończy się tragicznie nad urwiskiem. Zbierając opinie zachodnich znawców tematu - to oni odradzają inwestowanie w nieruchomości bo jak buchnie inflacja to rządy wprowadzą kontrolowane czynsze i oczywiście zwielokrotnią podatki od wynajmowanych przestrzeni. Natomiast jako bezpieczna przystań doradzają AU znużone gdzieś głęboko w „porcie” Ps ja właśnie się pozbywam nieruchomości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 44 zbyszek_

I obstawiam srebro i platyne.

Ale banka bedzie rosła bo stopy RPP nie obnizy nawet przy inflacji, jedynie gdy przestana sie sprzedawac obligacje skarbowe, ale NBP je i tak skupi z dodruku takie polskie QE zrobia poprzez posreniczace banki.

99% ludzi nawet nie wie gdzie kupic Złoto fizyka. A o ETF typu PHYS lub PSLV nikt nie slyszał. Nie wspominajac ze 90% ludzi nie ma kont brokerskich, a polskie konta brokerskie nie maja wiekszosci ETF'ow.

Wiec ludzie dalej beda walic w nieruchomosci bo sasiad zarobił, bo inflacja, bo jak teraz to nigdy, bo nie mozna stracic.

Ale winny temu jest PiS i Glapinski z pisu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 8 open_mind odpowiada zbyszek_

Polecam Wiedeńscy Filharmonicy albo Gold Eagles. nigdy przenigdy sztabki !
https://goldenmark.com/pl/zlote-monety-bulionowe

! Odpowiedz
2 5 kmierz odpowiada zbyszek_

+1 dla srebra. Tylko że ono potrafi się bujać po 15% i więcej r/r, więc trochę loteria z kupowaniem. Najlepiej chyba systematycznie, w interwałach.

! Odpowiedz
4 7 open_mind odpowiada kmierz

Tak ale dla szukających schronienie długoterminowego, a zapowiada się że takie będzie potrzebne, nie ma znaczenia cena zakupu. Kup i „zapomni”

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne