Analitycy CASE: Mamy idealne warunki dla narastania bańki cenowej w nieruchomościach

Na polskim rynku mieszkaniowym występują idealne warunki inkubacyjne dla narastania bańki cenowej - wynika z publikacji Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Analitycy ostrzegają, że jeśli do 2021 r. utrzyma się obecne realne tempo wzrostu cen, to będziemy mieć dużą bańkę cenową.

(Pexels)

Jak czytamy w prezentacji, rosnącym cenom mieszkań, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym, sprzyjają m.in. historycznie niskie stopy procentowe, dekoniunktura na warszawskiej giełdzie, szybki wzrost dochodów, a także migracje do miast, w tym pracowników zza wschodniej granicy.

Eksperci CASE zauważą, że spirale cen w znaczniej mierze nakręcają tzw. transakcje flippowe, polegające na zakupie mieszkań, ich szybkim remoncie lub urządzeniu i odsprzedaży po kilku tygodniach. Wyliczają, że średni zysk z takich transakcji wynosi 10-15 proc. w skali roku.

O rosnącym napływie kapitału inwestycyjnego na rynek nieruchomości - jak wynika z prezentacji - świadczy m.in. dwukrotny wzrost wartości transakcji gotówkowych. Między 2015 a 2018 rokiem kwoty kwartalnych transakcji wzrosły z 2 mld do 4 mld zł.

Mieszkania podrożały w rok o kilkanaście procent. Najmocniej kawalerki

Mieszkania podrożały w rok o kilkanaście procent. Najmocniej kawalerki

Od 1 do 3 proc. w górę kolejny miesiąc z rzędu poszły ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym. W ciągu roku stawki zwiększyły się o kilkanaście procent – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl. Drożeją zwłaszcza najmniejsze kawalerki. Końca wzrostów cen nie widać także ze strony deweloperów i to we wszystkich największych polskich miastach

Jednocześnie eksperci ostrzegają, że "jeśli do 2021 r. utrzyma się obecne realne tempo wzrostu cen, to będziemy mieć dużą bańkę cenową". Obecnie - jak piszą - jesteśmy w drugiej fazie bańki, w której "wzrost cen jest wynikiem irracjonalnego entuzjazmu podtrzymywanego przez mechanizm pętli zwrotnej. W fazie trzeciej (...)ma miejsce relatywnie szybki spadek cen aktywów.”

Aby zapobiec pęknięciu bańki, analitycy rekomendują m.in. rzetelne informowanie przez instytucje publiczne o ryzyku, rozpoczęcie zbierania danych na temat oczekiwań co do dalszego wzrost cen mieszkań przez uczestników rynku, a także monitorowania transakcji flippowych i określenie skali tego zjawiska na rynku.

Z danych opublikowanych w styczniu br. przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny mieszkań w trzecim kwartale 2019 roku wzrosły o 9 proc. w porównaniu do drugiego kwartału rok wcześniej.

Urząd sprecyzował, że szybciej rosły ceny mieszkań na rynku wtórnym, gdzie skala zwyżki sięgnęła 10,9 proc. Z kolei na rynku pierwotnym wzrost wyniósł 6,7 proc. W trzecim kwartale 2019 r., w stosunku do kwartału drugiego ceny wzrosły o 2,1 proc. (w tym na rynku pierwotnym – o 0,4 proc. i na rynku wtórnym – o 3,5 proc.).

GUS zauważa jednocześnie, że w trzecim kwartale 2019 r. ceny lokali mieszkalnych były o 23,6 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r. (w tym na rynku pierwotnym – o 17,2 proc., a na rynku wtórnym – o 29,4 proc.).(PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 9 uorenbufet

W ubiegłym tygodniu juz to pisałem ale powtórzę:od lutego do czerwca czekają nas odczyty inflacji na poziomie 4-5 procent.Jestem przekonany ze wywoła to desperację posiadaczy gotówki i desperacki szturm na rynek nieruchomości.Czeka nas w pierwszym półroczu 2020 OSTATNIA najsilniesza fala wzrostu cen nieruchomości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 74 piotr76

Ludzie widząc rozkręcającą się inflację nie chcą zostać z bezwartościowymi złotówkami na kontach. Wielu jeszcze pamięta przełom lat 80/90 XX w., i pewnie stąd taka paniczna reakcja.

! Odpowiedz
7 46 hfjdj

Ludzie nie mają nawet takiego pomyślunku żeby chronić pieniądze przed inflacją. To nie jest też żadna paniczna reakcja tylko zwyczajne stadne zachowanie. Najwyraźniej zaszły pewne warunki które takie zachowanie zapoczątkowały i teraz to się dzieje. Każdy chce kupić.

! Odpowiedz
3 24 anna_domagalczyk

Tym razem w pełni się zgadzam z hfjdj, to zachowania stadne, zreszta podsycane od mniej więcej dwóch miesięcy przez artykuły i komentarze. Po prostu motyw o "pewnym zysku z najmu" przestał działać i nastapiła przerzutka na 'inflacja zeżre oszczędnosci". To ma tylko taki minus, że taka argumentacja musi trafić do ludzi z gotówka a nie zdolnoscia kredytowa. A gotówkowicze maja teraz większy wybór niż w latach 90-tych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 65 33karol33

jak kupowałem w grudniu 2013 (jak się potem okazało na dołku) mieszkanie na wynajem to czułem, że ceny wzrosną, ale nie spodziewałem się, że znowu czeka nas bania. Ulica ma pamięć złotej rybki... chociaż zwróćcie uwagę, że na naszej pszenno-buraczanej giełdzie cisza!

! Odpowiedz
14 60 talmud

niech nikt januszom biznesu nie "maci w głowie" jaka "bańka" - janusze doskonale wiedza ze na mieszkaniu stracić nie mozna....a reszta....reszta niech spokojnie czeka do 2022 roku....:):)

! Odpowiedz
9 62 eresan

Ostatnia prosta. Kto nie sprzedał, będzie płakał.

! Odpowiedz
4 15 xxpp

Tak, sprzedaj i koniecznei włóż kasę do banku. Najlepiej w Sanoku.

! Odpowiedz
3 6 eresan

125 lokali... jasne

! Odpowiedz
31 54 specjalnie_zarejestrowany2

Nieruchomości będą drożeć dopóki Morawiecki nie upłynni wszystkich działek które zrabował w latach 90.

! Odpowiedz
6 86 mrbean

Jak tak dalej będzie szło to niebawem w dużych miastach cena będzie 15.000 zł / m2, na końcu i tak wszystko się zesra, tylko nie wiadomo kiedy???

! Odpowiedz
28 15 silvio_gesell

Dlatego trzeba wprowadzić opodatkowanie wartości ziemi. Bo stopy można podnieść tylko o 0,5%, a powyżej jest scenariusz ukraiński, bo ludzie uciekną do dolara.

! Odpowiedz
13 78 open_mind

Tak, bańkę napędzili zdesperowani ciułacze, których postawiono pod ścianą inflacji i niskich stóp procentowych. Zrozumcie, nie gońcie ze „stadem” to zawsze kończy się tragicznie nad urwiskiem. Zbierając opinie zachodnich znawców tematu - to oni odradzają inwestowanie w nieruchomości bo jak buchnie inflacja to rządy wprowadzą kontrolowane czynsze i oczywiście zwielokrotnią podatki od wynajmowanych przestrzeni. Natomiast jako bezpieczna przystań doradzają AU znużone gdzieś głęboko w „porcie” Ps ja właśnie się pozbywam nieruchomości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 44 zbyszek_

I obstawiam srebro i platyne.

Ale banka bedzie rosła bo stopy RPP nie obnizy nawet przy inflacji, jedynie gdy przestana sie sprzedawac obligacje skarbowe, ale NBP je i tak skupi z dodruku takie polskie QE zrobia poprzez posreniczace banki.

99% ludzi nawet nie wie gdzie kupic Złoto fizyka. A o ETF typu PHYS lub PSLV nikt nie slyszał. Nie wspominajac ze 90% ludzi nie ma kont brokerskich, a polskie konta brokerskie nie maja wiekszosci ETF'ow.

Wiec ludzie dalej beda walic w nieruchomosci bo sasiad zarobił, bo inflacja, bo jak teraz to nigdy, bo nie mozna stracic.

Ale winny temu jest PiS i Glapinski z pisu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 8 open_mind odpowiada zbyszek_

Polecam Wiedeńscy Filharmonicy albo Gold Eagles. nigdy przenigdy sztabki !
https://goldenmark.com/pl/zlote-monety-bulionowe

! Odpowiedz
2 5 kmierz odpowiada zbyszek_

+1 dla srebra. Tylko że ono potrafi się bujać po 15% i więcej r/r, więc trochę loteria z kupowaniem. Najlepiej chyba systematycznie, w interwałach.

! Odpowiedz
4 7 open_mind odpowiada kmierz

Tak ale dla szukających schronienie długoterminowego, a zapowiada się że takie będzie potrzebne, nie ma znaczenia cena zakupu. Kup i „zapomni”

! Odpowiedz
2 3 asdc odpowiada open_mind

> nigdy przenigdy sztabki !

a to dlaczego?

! Odpowiedz
2 8 zbyszek_ odpowiada asdc

z tym przenigdy to przesadził. Chodzi o to, że jak sprzedajesz do sklepu bulion to tracisz 5% ceny spot Comex. A na alegro sprzedasz po cenie spot -1% z palcem w nosie np. z odbiorem osobistym. I sa aplikacje na androida ktora testuje czy masz czyste złoto w monecie 1oz po brzdęku monety jak ją rzucasz na stół. Taki tester audio. I to działa ok. Kupujący może se sprawdzić bez jakiegoś wyrafinowanego aparatu.

Natomiast na sztabki to nie działa. Ale to nie znaczy odrazu, że jej nie sprzedasz. Mozna pojść do skupu i poprosic o skan razem z klientem. Ew. zapłacic coś za usługę.

Myślę, że o to chodziło?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 open_mind odpowiada zbyszek_

Bo sztabki to jeden kłopot a przede wszystkim są podrabiane na potęgę. Nawet banki szczególnie w NY nakupiły sobie fałszywek i teraz cicho siedzą. Nawet Polski bank czy mennica twierdzi że odkupi od ciebie – ha ha, tak już ja nie chcę być zależny od nich i jeszcze dowalą podatek i jesteś wesoły.
Bulion kupujesz powszechnie znany żeby w razie czego można łatwo sprzedać na całym świecie. Bulion łatwo sprawdzić na prawdziwość nawet przez amatora, a szczególnie Gold Eagles bo to jest legalny pieniądz chociaż ma wybite tylko $50 . Dodatkowo kupujesz tylko jedno uncjowe. Dajcie sobie spokój z drobnicą tylko przepłacacie.
Jak się kłopoczesz że w przyszłości z jedną uncjom nie pójdziesz po chlebek to w uzupełnieniu kupujesz - i znowu, jedno uncjowe Silver Eagles i jesteś All set. Pozdrawiam i słuchajcie faceta z doświadczeniem który siedzi w tym od 1968 roku. Ps. bulion skupują np. w US powyżej ceny spot. Lepiej wam doradzam jak Kuczyński – doceńcie to „gamonie”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ryszard_ochodzki odpowiada open_mind

monety jednouncjowe i żadne wynalazki tylko: krugerrand, kangur, filharmonik, gold eagle i liść klonu. Ciekawa opcja to suwereny - dla kogoś, kto ma mniej gotówki a suwereny mają jak na swój rozmiar przyzwoite premium

! Odpowiedz
3 3 paull2

1. Odpada trzymanie gotówki, branie kredytu i płacenie czynszu za siebie.
2. Sytuacja: Jest gotówka nie ma mieszkania -> zamienić gotówkę na mieszkanie zamiast płacić około 2000 zł (marży czynszowej bo z opłatami jest 2500+) = po 20 latach 100% zwrotu. ( inaczej AU musiało by przez 20 lat koniecznie wzrosnąć o 100% a to pewnikiem nie jest)
3.Sutuacja: Jest mieszkanie nie płaci się czynszu za siebie i dodatkowo drugie mieszkanie jako inwestycja-> sprzedać drugie mieszkanie będące inwestycją i zamienić na AU lub srebro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 open_mind odpowiada ryszard_ochodzki

To tylko srebro

! Odpowiedz
7 40 crank

Prędzej czy później pęknie i ludziom wypatruje 50% oszczędności życia. I będzie miałeś chamie złoty ròg

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 66 kozey

Na jednym z warszafskich osiedli od dewelopera w ostatni weekend sprzedało się 125 lokali w cenie "w 2017 nie do pomyślenia, a w 2020 nawet tanio" będzie jeszcze rosło i rosło.. Kraj mlekiem i miodem płynący, posadowiony na finansowej granicy płyt tektonicznych, patrząc na to co się dzieję sam tracę zdrowy rozsądek.

! Odpowiedz
5 13 uorenbufet

Zaden Polak nie napisałby "warszaFskich:.

! Odpowiedz
1 8 anna_domagalczyk

Napisz może jaka to inwestycja, bo takie ogólniki wygladaja na trollowanie w stylu JW Construction i zwykle były wysmiewane w komentarzach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne