Amerykańskie media: Prezydent Trump mimowolnie ujawnił Rosji tajne informacje

Prezydent USA Donald Trump podczas spotkania z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w ubiegłym tygodniu mimowolnie ujawnił tajne informacje wywiadu - poinformował jako pierwszy dziennik "Washington Post" we wtorek czasu polskiego.

(fot. Alexander Shcherbak / TASS)

Tajne informacje zostały rzekomo ujawnione przez Trumpa podczas jego rozmowy z Ławrowem, w której prezydent USA wspomniał o prawdopodobnej operacji tzw. Państwa Islamskiego z użyciem bomby umieszczonej w laptopie. Według źródeł amerykańskiego dygnitarza cytowanego przez "Washington Post", informacje te pozwalają na ustalenie tożsamości i miejsca pobytu informatora, jak również ustalenie, która z sojuszniczych agencji wywiadowczych przekazała te poufne informacje CIA.

"Washington Post", który wcześniej serią rewelacji doprowadził do dymisji doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego Michaela Flynna, informuje, że jeden z przedstawicieli aparatu bezpieczeństwa państwa, nie czekając na zakończenie spotkania, wybiegł z Gabinetu Owalnego, aby ostrzec CIA i Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) przed konsekwencjami wypowiedzi prezydenta.

Alan Dershowitz, emerytowany profesor prawa i nieprzejednany krytyk Trumpa, w wywiadzie dla niechętnej prezydentowi USA telewizji CNN nazwał rewelacje "Washington Post" "najpoważniejszym w historii zarzutem wysuniętym wobec urzędującego prezydenta".

Rewelacjom dziennika zaprzeczyli sekretarz stanu Rex Tillerson i prezydencki doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego H.R. McMaster, którzy uczestniczyli w spotkaniu w Gabinecie Owalnym Białego Domu w ubiegłą środę.

McMaster podczas pośpiesznie zwołanej konferencji prasowej powiedział, że "prezydent nigdy nie omawiał podczas spotkania w Białym Domu szczegółów i metod operacji wywiadu". Po odczytaniu oświadczenia McMaster odmówił odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

W spotkaniu Trumpa z Ławrowem, które odbyło się dzień po zwolnieniu Jamesa Comeya ze stanowiska dyrektora FBI, uczestniczył także Siergiej Kislak, ambasador Rosji w Waszyngtonie i jeden z głównych bohaterów kontrowersji związanych z kontaktami otoczenia prezydenta USA z przedstawicielami Kremla. Amerykańscy fotoreporterzy nie zostali wpuszczeni na poprzedzającą rozmowy w Białym Domu tradycyjną sesję fotograficzną, co wywołało oburzenie nawet z reguły przychylnej Trumpowi telewizji Fox. W rezultacie zdjęcia roześmianego prezydenta Trumpa i ambasadora Kislaka pojawiły się w amerykańskich mediach za pośrednictwem rosyjskiej agencji TASS.

Trump powiedział, że spotkał się z Ławrowem i zgodził na wejście rosyjskich fotoreporterów do Gabinetu Owalnego Białego Domu, bo poprosił go o to podczas rozmowy telefonicznej prezydent Rosji Władimir Putin. Wyznanie amerykańskiego prezydenta skłoniło niektórych komentatorów do publicznych spekulacji czy po spotkaniu Gabinet Owalny został sprawdzony i czy Rosjanie nie zainstalowali w nim podsłuchu.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ mmi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~zez

A teraz mało znany fakt - prezydent USA nie może zostać oskarżony o ujawnienie tajemnicy państwowej bo on sam decyduje o tym co jest tajemnicą. Innymi słowy - gdy prezydent (świadomie lub nie) ujawnia coś co wcześniej miało klauzulę "tajne" to tym samym automatycznie zdejmuje tę klauzulę.

! Odpowiedz
5 3 ~Hermanegilda_Bumsen

a ja ujawniam supertajne z supertajnego wywiadu za miliardy $:
bomba moze byc w gaciach, podpaskach, kapciach, cukerkach

! Odpowiedz
5 3 ~Robert

Od początku było wiadomo ,że Trump to ruski agent ,nie rozumiem skąd teraz takie zdziwienie

! Odpowiedz
4 16 ~sss

Tytuł sugeruje że to prawda. Dopiero w treści dowiadujemy się że to 'rzekoma" prawda. To g.. prawda. Bo w Pn był news że również z Europy nie można będzie wozić lapków w samolocie do USA. Co to k..vvva za tajemnica zatem. Wiadomo ze ciapaki coś kombinują z bombami w lapkach. Anka Jabłonka vel Applebaum i reszta lewactwa knuje jak u nas Agora. Czy jest na to lekarstwo?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 17 ~xyz

"Washington ComPost" jest znany ze swoich rewelacji i produkcji "Fake news"

! Odpowiedz
5 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 10 ~jaja_jak_berety

WP, CNN, & Co
nie maja News - tylko tworza News

! Odpowiedz
2 1 ~plutarch odpowiada ~jaja_jak_berety

pięknie kwiczycie :)

! Odpowiedz
5 12 ~rence_opadaja

Dzien zaczyna sie jak zwykle:

bushing Trump i Rosje ;) To juz jak ICH paciorek na dobry dzien

! Odpowiedz
16 9 ~Obserwator

Nawet nie czytając tego artykułu wiedziałem że Amerykanie głupka sobie wybrali. Jeśli chodzi o politykę to jest ciołek do kwadratu.kwadratu

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl