REKLAMA
PIT 2023

Amerykańskie giełdy najwyżej od początku 2023 roku

2023-12-01 22:53
publikacja
2023-12-01 22:53

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację solidnych wzrostów głównych indeksów. Dow i S&P500 są na najwyższych poziomach od początku 2023 roku. Inwestorzy z optymizmem przyjęli wystąpienie szefa Fed, chociaż zasygnalizował on, że oczekiwania na złagodzenie polityki monetarnej są przedwczesne.

Amerykańskie giełdy najwyżej od początku 2023 roku
Amerykańskie giełdy najwyżej od początku 2023 roku
fot. BRENDAN MCDERMID / /  Reuters / Forum

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o prawie 300 punktów, czyli o 0,82 proc. i wyniósł 36.245,50 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,59 proc. i wyniósł 4.594,63 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 0,55 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.305,03 pkt.

Inwestorzy oceniają ostatnie wystąpienie prezesa Fedu. W piątek Jerome Powell powiedział podczas spotkania w Atlancie, że spekulacje na temat możliwości złagodzenia warunków w polityce monetarnej w USA są przedwczesne. Przewodniczący FOMC dodał, że Fed może jeszcze bardziej zaostrzyć politykę monetarną, jeśli okaże się to właściwe.

Prezes Fed z Nowego Jorku John Williams powtórzył, że referencyjna stopa procentowa Fed znajduje się już na najwyższym poziomie lub w jego pobliżu i ocenił, że polityka monetarna Fed jest dość restrykcyjna.

„Wczorajsze dane o inflacji wzmocniły narrację o obniżkach stóp procentowych, ale postawiły przed nami kolejne wyzwanie. Niższe stopy procentowe są wprowadzane w czasach wyzwań gospodarczych, a rozmiar i kształt nadchodzącej recesji – jeśli taka nastąpi – może wykoleić rajdy na giełdach” – napisała w raporcie Sophie Lund-Yates, główna analityczka ds. akcji w Hargreaves Lansdown.

„Rynek zastanawia się, czy przesadził, spodziewając się obniżek stóp procentowych w USA w przyszłym roku. Z punktu widzenia Powella kuszące może być ostrzeżenie rynku przed nadmiernym optymizmem co do możliwych obniżek stóp procentowych w celu utrzymania wystarczająco rygorystycznych warunków monetarnych, aby zapewnić trwałość dezinflacji” – powiedział Sébastien Barbé, szef działu badań i strategii rynków wschodzących w Credit Agricole.

Według narzędzia FedWatch CME Group rynki w pełni wyceniają brak zmian stóp proc. na grudniowym posiedzeniu Fedu, a także wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. o 25 pb. w marcu na 54 proc., a w maju na 83 proc.

Jednak nawet po ostrożnych uwagach Powella rentowności amerykańskich obligacji spadły, a akcje wzrosły w ciągu dnia, ponieważ inwestorzy zinterpretowali je jako sygnał, że bank centralny przynajmniej skończył z podwyżkami. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła o 13 punktów bazowych do 4,22 proc.

Listopadowy duży rajd na amerykańskich giełdach był częściowo spowodowany tym, że inwestorzy zaczęli wierzyć, że Fed skończył podnosić stopy procentowe i że bank centralny może nawet zacząć je obniżać w pierwszej połowie przyszłego roku. Fed podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych 13 grudnia.

Listopadowe zyski przerwały trzymiesięczną passę strat. S&P i Nasdaq wzrosły odpowiednio o 8,9 i 10,7 proc., notując najlepsze miesięczne wyniki od lipca 2022 roku. Indeks Dow wzrósł o 8,8 proc., co jest najlepszym miesiącem od października 2022 roku.

W tym tygodniu S&P 500 wzrósł o 0,7 proc., podczas gdy Dow wzrósł o ponad 2 proc. Nasdaq zyskał około 0,2 proc.

Grudzień jest zazwyczaj dobrym miesiącem dla akcji, a zyski w grudniu, które pojawiają się przed wyborami prezydenckimi, zazwyczaj przynoszą szczególnie ponadprzeciętne zwroty.

"To sezonowo silny okres" – powiedział Bob Doll, dyrektor ds. inwestycji w Crossmark Global Investments.

"Jeśli rynek nadal kupuje pogląd, że Fed rozwiązał problem inflacji i że zamierza obniżyć stopy procentowe w przyszłym roku, ale gospodarka będzie w porządku, a zyski będą w porządku – i taka jest obecnie linia konsensusu – to wystarczy, aby akcje poszły w górę" - dodał.

Bank of America uważa, że benchmark S&P 500 może osiągnąć poziom 5000 punktów do końca przyszłego roku, ponieważ Wall Street przekroczyła już punkt "maksymalnej niepewności makro".

Analityk Derek Harris napisał w piątkowej nocie, że rynki już "wchłonęły znaczące wstrząsy geopolityczne", a Rezerwa Federalna do tej pory znacząco pomogła okiełznać inflację podwyżkami stóp procentowych w 2023 roku. Ruch w górę oznaczałby około 10 proc. wzrost w stosunku do obecnych poziomów wsparcia dla S&P 500.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w listopadzie wyniósł 46,7 pkt. wobec 46,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 47,8 pkt.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 74,27 USD za baryłkę, po spadku o 2,22 proc., a styczniowe futures na Brent spadają o 2,25 proc. do 79,03 USD/b. (PAP)

pr/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
simonsoft8
bardzio wysoko wartościowanie

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki