Amerykański senat jednogłośnie poparł demonstrantów w Hongkongu

Senat USA jednomyślnie poparł we wtorek żądania prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu. Chiny potępiły to posunięcie.

Uchwalona Ustawa o Prawach Człowieka i Demokracji w Hongkongu została przesłana do Izby Reprezentantów, która w ub. miesiącu uchwaliła swoją wersję. Obie izby muszą uzgodnić obie wersje zanim ustawa zostanie przesłana prezydentowi do rozważenia i ewentualnego podpisu.

Senat w drugiej, równie jednomyślnie uchwalonej ustawie, zakazał eksportu do Hongkongu określonych środków do kontroli i walki z demonstrantami, takich jak gaz łzawiący, rozpylacze pieprzu, gumowe kule i broń hukowa.

Zgodnie z pierwszą ustawą sekretarz stanu będzie musiał potwierdzać co najmniej raz w roku, że Hongkong zachowuje wystarczającą autonomię aby kwalifikować się do przyznawania mu specjalnych przywilejów handlowych USA, co umacnia jego status jako światowego centrum finansowego. Ustawa przewiduje również możliwość zastosowania sankcji wobec przedstawicieli władz Hongkongu odpowiedzialnych za naruszenia praw człowieka.

Chińskie MSZ w opublikowanym oświadczeniu potępiło ustawę Senatu i zapowiedziało podjęcie kroków zapewniających "suwerenność i integralność chińskiego terytorium". Wezwano Waszyngton aby przestał ingerować w sprawy Hongkongu i Chin i zapobiegł aby ustawa stała się obowiązującym prawem. (PAP)

jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil