REKLAMA

Amerykański rynek pracy prawie odrobił lockdownowe straty

Krzysztof Kolany2022-04-01 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-01 14:30
Amerykański rynek pracy prawie odrobił lockdownowe straty
Amerykański rynek pracy prawie odrobił lockdownowe straty
fot. tmpr / / Shutterstock

Marcowy raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał solidny wzrost zatrudnienia i postępujący spadek bezrobocia. Solidny wzrost odnotowały płace, a liczba etatów już niemal powróciła do stanu sprzed covidowego lockdownu.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w marcu była o 431 tys. wyższa niż w lutym – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Rynkowy konsensus zakładał wzrost o zatrudnienia 475 tysięcy. Był to zatem rezultat nieco słabszy od oczekiwań.

Bankier.pl na podstawie danych BLS

Miesiąc temu raport BLS pokazał, że w lutym w sektorach pozarolniczych przybyło 678 tys. nowych miejsc pracy. Był to wtedy wynik znacznie wyższy od oczekiwań większości ekonomistów. Dziś lutowy rezultat został zrewidowany w górę do 750 tysięcy.  Natomiast w styczniu odnotowano wzrost zatrudnienia o 481 tys. etatów (po rewizji : 504 tys.). Mamy zatem dwie rewizje, które łącznie dodały 95 tys. etatów.

Stopa bezrobocia obniżyła się z 3,8% do 3,6% wobec oczekiwań na poziomie 3,7%. To najniższy odczyt po marcu ’20 i już tylko o 0,1 pkt. proc. wyższy od tego odnotowanego w lutym 2020 roku – czyli ostatnim miesiącu przed covidowym lockdownem. Po wiosennym lockdownie w 2020 roku gospodarka USA w dwa miesiące utraciła 22,16 mln etatów. Do końca marca „odzyskano” 20,9 mln miejsc pracy.

Przeciętna stawka godzinowa w marcu wyniosła 31,73 USD i była o 0,4% wyższa niż w lutym. Ekonomiści spodziewali się jej wzrostu właśnie o 0,4% mdm. Średnia płaca godzinowa w Ameryce była o 5,6% wyższa niż przed rokiem. Co prawda oznacza to realny spadek wynagrodzeń w USA (przy oficjalnej inflacji CPI podchodzącej pod 8%), ale jest to też wzrost na tyle silny, aby podtrzymać wysoką dynamikę cen w kolejnych kwartałach.

Takie dane z rozgrzanego amerykańskiego rynku pracy chyba przesądzają kwestię majowej podwyżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnych. Liczba ofert pracy w USA jest o przeszło 5 mln wyższa od liczby bezrobotnych, stopa bezrobocia zbliża się do multidekadowego minimum, czemu dodatkowo towarzyszy wzrost wskaźnika aktywności zawodowej (w marcu z 62,3% do 62,4%).

Fed jest przy tym mocno spóźniony z normalizacją polityki pieniężnej. Przy inflacji CPI oficjalnie na poziomie niemal 8% Powell i spółka dopiero w marcu zdecydowali się zerwać z polityką zerowych stóp procentowych i zakończyć program skupu obligacji, zwany potocznie „drukowaniem pieniędzy”. Rynek terminowy daje ponad 75% szans na to, że majowa podwyżka stopy funduszy federalnych wyniesie 50 pb., a nie 25 pb. jak to miało miejsce w marcu.

Reakcja rynku na marcowy raport BLS była jednak prawie żadna. Do 14:50 kurs EUR/USD pozostawał bez większych zmian na poziomie 1,1051. Kontrakty terminowe na S&P500 zyskiwały 0,35%. Złoto taniało o 0,3%, osiągając cenę 1 930,80 USD/oz. Mocno spadły za to ceny amerykańskich obligacji.  Rentowność 2-letnich obligacji rządu USA kształtowała się na poziomie 2,44%, czyli o 15 pb. wyższym niż dzień wcześniej.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
mirek6504
Dzisiejsza gospodarka amerykańska to by nawet upadek meteorytu przeżyła a już na drugi dzień odrabiała by straty
szprotkafinansjery
Czyli można podnosić stopy :)
obiektywny_komentator
Można, ale nie dlatego, że jest inflacja, tylko dlatego, że na "amerykańskich kapitalistów" "amerykańska tłuszcza" nie chce robić (wybaczcie język) - mają zbyt dużo wolnych wakatów. Powell wie, że przegrzali gospodarkę, więc muszą "ulicę" docisnąć, czyli zubożyć, aby zmuszeni byli pracować. Tak ten Można, ale nie dlatego, że jest inflacja, tylko dlatego, że na "amerykańskich kapitalistów" "amerykańska tłuszcza" nie chce robić (wybaczcie język) - mają zbyt dużo wolnych wakatów. Powell wie, że przegrzali gospodarkę, więc muszą "ulicę" docisnąć, czyli zubożyć, aby zmuszeni byli pracować. Tak ten interes działa.
talmud
jak by powaznie czytać te bajki z "amerykańskiego rynku".....to można by uwierzyć ze tam jeszcze jest gospodarka....LMAO a nie comedy show......LOL
pogromca_kacapow
ruska onuco, sprawdzmy np. pierwszy z brzegu - wasz Gaz Tigr.
Zgodnie z wikipedia uzywacie w nim silnika od Cumminsa (z USA), natomiast skrzynie biegów bierzecie od General Motors lub Allison (również z USA). Jeżeli jestescie taka potega to czemu nawet nie umiecie zrobic auta na swoich częściach?
Czemu blokada części m. in
ruska onuco, sprawdzmy np. pierwszy z brzegu - wasz Gaz Tigr.
Zgodnie z wikipedia uzywacie w nim silnika od Cumminsa (z USA), natomiast skrzynie biegów bierzecie od General Motors lub Allison (również z USA). Jeżeli jestescie taka potega to czemu nawet nie umiecie zrobic auta na swoich częściach?
Czemu blokada części m. in od Boscha zablokowala wam linie produkcyjna Łady?
Przeciez wy oprócz posiadania surowców jesteście niczym.
Zero innowacji, zero wlasnych projektów, gospodarka oparta na gazie, ropie, wódce i kartoflach
pstrzezak
Kolany płakał jak to pisał!

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki